آمریکا خواهان توقف حمایت روسیه و چین از بشار اسد شد

حق نشر عکس AFP
Image caption فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه (راست) و هیلاری کلینتون (وسط) در نشست دوستان سوریه در پاریس

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نمایندگان کشورهای حاضر در نشست "دوستان سوریه" در پاریس را ترغیب کرده است تا از روسیه و چین بخواهند به حمایت خود از رژیم بشار اسد پایان دهند.

نشست "دوستان سوریه" با حضور نمایندگان ۱۰۷ کشور جهان به منظور یافتن راه‌هایی جدید برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، امروز جمعه، ششم ژوئیه (۱۶ تیر) در پاریس برگزار شد.

آنها در بیانیه پایانی خود بار دیگر خواهان کناره‌گیری بشار اسد از قدرت، اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه دولت سوریه و نیز افزایش کمک‌های مالی به مخالفان آقای اسد شدند.

در پایان نشست پاریس، خانم کلینتون گفت که اکنون تمام دنیا نظاره‌گر چند کشور معدودی است که هنوز روی آقای اسد نفوذ دارند تا خیلی قاطعانه به او اخطار دهند اوضاع به مرحله‌ای حساس رسیده و دیگر جایی برای انعطاف‌پذیری باقی نمانده است.

او گفت که روسیه و چین باید متوجه شوند که حمایت از آقای اسد برایشان هزینه خواهد داشت.

دولت روسیه اظهارات خانم کلینتون را نامناسب توصیف کرده است.

نمایندگان روسیه و چین در نشست "دوستان سوریه" در پاریس حضور نداشتند.

هیلاری کلینتون صبح امروز در ابتدای این نشست گفت که چین و روسیه با حمایت از آقای اسد چیزی به دست نمی‌آورند و اقدامات این دو کشور غیرقابل تحمل است.

او گفت: "دیگر قابل تحمل نیست که این دو کشور (روسیه و چین) مانع اقداماتی شوند که برای توقف خشونت‌ها در سوریه در پیش گرفته می‌شود."

خانم کلینتون همچنین خواهان تصویب قطعنامه‌ای از سوی سازمان ملل متحد برای برقراری روند انتقال قدرت در سوریه شد.

'فرار یک حامی'

روز پنجشنبه گزارش شد که یکی از اعضای ارشد حکومت سوریه به ترکیه گریخته است.

یک وبسایت طرفدار دولت سوریه نوشت که ژنرال مناف طلاس "فرار" کرده است، ولی این اقدام او "اهمیت چندانی" ندارد.

وزیر امور خارجه فرانسه گفته است که آقای طلاس با خروج از سوریه، راهی پاریس، محل برگزاری نشست دوستان سوریه، شده است.

در صورتی که مناف طلاس از دولت سوریه بریده و به مخالفان پیوسته باشد، عالی‌ترین مقام سوری خواهد بود که از زمان آغاز اعتراضات علیه بشار اسد در ۱۶ ماه گذشته، دست از حمایت از او می‌کشد.

هرچند در ماه مارس هم گزارش‌هایی از پیوستن آقای طلاس به مخالفان بشار اسد منتشر شد که بعدا تکذیب شدند.

فشار برای تحریم بیشتر

حاضران در کنفرانس "دوستان سوریه" در نشست‌های پیشین خود در تونس و استانبول، خواهان اقداماتی سختگیرانه علیه رژیم بشار اسد شدند.

انتظار می‌رود آمریکا و متحدانش، کشورهای حاشیه خلیج فارس را ترغیب کنند تا خواهان اعمال تحریم‌هایی جهانی علیه سوریه شوند.

اما روسیه و چین که هر دو در شورای امنیت سازمان ملل متحد حق وتو دارند، در نشست دوستان سوریه شرکت نکرده‌اند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه در مراسم آغاز به کار نشست پاریس گفت که توقف درگیری‌ها (در سوریه) یک "ضرورت انسانی و سیاسی" است.

او گفت: "بحران به یک تهدید برای صلح و امنیت جهان تبدیل شده است" و باید در این باره اقدامی انجام شود.

این اظهارات، اشاره به فصل هفت منشور سازمان ملل متحد است که به احتمال استفاده از نیروی نظامی می‌پردازد.

در عین حال، دیپلمات‌های سازمان ملل متحد در حال تنظیم اسنادی هستند که براساس آنها، در صورتی که بشار اسد نتواند به طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب و نیز نقشه راه انتقال قدرت سیاسی در سوریه پایبند بماند، محدودیت‌های بیشتری بر فعالیت‌های تجاری سوریه اعمال می‌شود.

مفاد نقشه راه انتقال قدرت سیاسی در سوریه هفته گذشته از سوی کوفی عنان و بعد از نشست او با نمایندگان قدرت‌های جهان در ژنو منتشر شد.

این طرح شامل تشکیل یک دولت موقت است که مردم سوریه را قادر می‌کند به طور "مستقل و دموکراتیک" زندگی کنند.

کشورهای غربی معتقدند که آقای اسد نباید در آینده سوریه ایفای نقش کند، اما در طرح پیشنهادی، این اجازه به او داده شده است که بتواند در صورت مخالفت با هر یک از نامزدهای تشکیل دولت موقت سوریه، او را وتو کند.

در عین حال، انتظار می‌رود بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گزارشی را درباره ماموریت ناظران این سازمان در سوریه ارائه کند.

مخالفان بشار اسد گفته‌اند که از زمان آغاز اعتراضات در سوریه در نزدیک به ۱۶ ماه گذشته، حدود ۱۵ هزار و ۸۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

مطالب مرتبط