پیروزی پنیا نیه‌تو در انتخابات ریاست جمهوری مکزیک تائید شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption انریکه پنیا نیه‌تو در ماه نوامبر با ادای سوگند رسما ریاست جمهوری را از آقای کالدرون تحویل خواهد گرفت

پیروزی انریکه پنیا نیه‌تو، کاندیدای حزب مخالف دولت فعلی مکزیک در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تائید شد.

با پایان شمارش همه رای ها، اعلام شد که آقای پنیا نیه‌تو با به دست آوردن ۳۸.۲ درصد از کل آرا به عنوان رئیس جمهور جدید مزیک انتخاب شده است. اما مانوئل لوپز اوبرادو از حزب چپگرای پی آر دی که اعلام شد با به دست آوردن ۳۱.۵ درصد از کل آرا نفر دوم شده، گفته است هنوز نتیجه این انتخابات را قبول ندارد و نبه دادگاه ویژه انتخاباتی شکایت خواهد کرد.

این در حالی است که جوزفینا واسکز موتا، کاندیدای حزب حاکم که نفر سوم انتخابات شده، شکست خود را پذیرفته است.

اعتراض به نتیجه انتخابات باعث شد که نیمی از آرا دوباره بازشماری شود. آقای لوپز اوبرادور می گوید که در انتخابات تقلب شده و آقای پنیا نیه‌تو آرا را خریده است.

آقای پنیا نیه‌تو ضمن رد این اتهام به بی بی سی گفته است که مرتکب خلافی نشده و احتمالا از آقای لوپز اوبرادور شکایت خواهدکرد.

روز دوشنبه، ۲ ژوئیه اعلام شد که آقای پنیا نیه‌تو، از حزب پی آر آی، قدیمی ترین حزب سیاسی مکزیکی که قدمتی بیش از ۸۰ سال دارد، با به دست آوردن نزدیک به ۳۸ درصد از آرا از رقبای خود پیش افتاده است.

این حزب که پس از ۱۲ سال دوباره به بر روی کار می آید، تا سال ۲۰۰۰ که شکست خورد، به مدت ۷۱ سال قدرت را در مکزیک در دست داشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مانوئل لوپز اوبرادو از حزب چپگرای پی آر دی گفته است که نتیجه در باید در دادگاه ویژه انتخاباتی مشخص شود

مردم مکزیک روز یکشنبه، اول ژوئیه برای انتخاب رئیس جمهور جدید مکزیک پای صندوق های رای رفتند. اقتصاد و مبارزه با مواد مخدر مسائل اصلی مکزیک است که نامزدهای ریاست جمهوری تبلیغات انتخاباتی خود را بر روی آنها متمرکز کرده بودند.

با توجه به نگرانی از حمله باندهای قاچاق مواد مخدر، این انتخابات تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و هزاران نیروی پلیس برای حفظ امنیت این انتخابات در حوزه های رای گیری در سراسر مکزیک مستقر بودند.

با تائید پیروزی آقای پنیا نیه‌تو، او جایگزین فلیپه کالدرون، رئیس جمهور راستگرای مکزیک خواهد شد.

آقای پنیا نیه‌تو در ماه نوامبر با ادای سوگند رسما ریاست جمهوری را از آقای کالدرون تحویل خواهد گرفت.

انریکه پنیا نیه‌تو، ۴۵ ساله که از سال ۲۰۰۵ تا سال گذشته فرماندار ایالت مکزیکو بود، گفته که مبارزه با فقر از طریق رسیدگی به ریشه های آن را در صدر اولویت هایش قرار می دهد.

دوره ریاست جمهوری در مکزیک ۶ ساله است و رئیس جمهور نمی تواند برای بار دوم خود را کاندیدای انتخابات کند.

مکزیکی ها همچنین روز یکشنبه برای انتخاب اعضای جدید کنگره و چند فرماندار نیز رای دادند.

Image caption مکزیکی های روز یکشنبه برای انتخاب اعضای جدید کنگره و چند فرماندار نیز رای دادند

در این انتخابات همچنین ۵۰۰ نماینده کنگره، ۱۲۸ سناتور، شهردار مکزیکو سیتی، پایتخت مکزیک و فرماندارهای شش ایالت مکزیک انتخاب می شوند.

این انتخابات با حضور ۳۰ هزار ناظر برگزار شد و ۸۰ میلیون نفر برای رای دادن واجد شرایط بودند.

با توجه به اینکه بیش از نیمی از جمعیت ۱۱۰ میلیونی مکزیک در فقر به سر می برند، اقتصاد مهمترین مسئله برای مکزیکی ها به شمار می رود.

قاچاق مواد مخدر معضل دیگری در مکزیک به شمار می رود. کاندیداهای مخالف دولت، از سیاست های دولت آقای کالدورن در خصوص مبارزه با مواد مخدر انتقاد می کنند.

آنها می گویند که در شش سال ریاست جمهوری آقای کالدرون، در جریان خشونت های مرتبط با قاچاق مواد مخدر بیش از ۵۵ هزار نفر کشته شده اند.

مطالب مرتبط