برگزاری اولین انتخابات آزاد لیبی در نیم قرن اخیر

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رأی‌گیری در اولین انتخابات آزاد لیبی در نزدیک به ۵۰ سال اخیر انجام شده است.

این انتخابات تاریخی با حضور بیش از سه هزار نفر نامزد و برای تعیین ۲۰۰ عضو مجلس جدید این کشور برگزار شده است.

از زمان سرنگونی معمر قذافی، رهبر سابق لیبی در ۹ ماه گذشته شورای ملی انتقالی اداره امور این کشور را به عهده داشته است و با مشخص شدن نتیجه انتخابات امروز، مجلس جدید لیبی جایگزین این شورا خواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption انتخابات تاریخی لیبی با حضور بیش از سه هزار نفر نامزد و برای تعیین ۲۰۰ عضو مجلس جدید این کشور برگزار شده است

مجلس جدید همچنین وظیفه تعیین دولت موقت و نیز تهیه قانون اساسی جدید لیبی را به عهده خواهد داشت.

گزارش شده که در حین این رای گیری، ناآرامی‌هایی در نقاط مختلف کشور روی داده است.

حوزه‌های رأی‌گیری از ساعت هشت صبح به وقت محلی آغاز به کار کرده‌اند و بر اساس گزارش‌ها، رأی‌دهندگان در مقابل این حوزه‌ها در طرابلس صف کشیده‌اند.

Image caption حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر واجد شرایط شرکت در این انتخابات هستند و می توانند از میان ۳۷۰۰ نامزد کنگره ملی لیبی افراد مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

با این حال، رأی‌گیری در این انتخابات تحت‌الشعاع درگیری‌ها و اختلافات داخلی قرار گرفته است.

روز جمعه، ششم ژوئیه، یکی از کارکنان ستاد برگزاری انتخابات لیبی در حمله مردان مسلح به یک هلیکوپتر در نزدیکی بنغازی کشته شد.

بسیاری از ساکنان شرق لیبی از این که تنها ۶۰ کرسی از ۲۰۰ کرسی مجلس به آنها اختصاص داده شده است، خشمگین هستند.

براساس تقسیم‌بندی شورای ملی انتقالی در لیبی که رهبری مبارزات علیه قذافی را به عهده داشت ۱۰۰ کرسی مجلس به نمایندگان غرب لیبی، ۴۰ کرسی به نمایندگان جنوب و ۶۰ کرسی نیز به نمایندگان منطقه شرق این کشور اختصاص داده شده است.

رعنا جواد، خبرنگار بی‌بی‌سی در طرابلس می‌گوید که عده‌ای در شرق لیبی نگرانند که مثل دوران معمر قذافی به حاشیه رانده شوند.

دست‌کم ۵ پایانه نفتی در لیبی نیز به دست شورشیان سابق بسته شده و بخش عمده‌ای از ظرفیت صادرات نفت این کشور مختل شده است.

شورای ملی انتقالی در تلاش برای آرام کردن تنش‌ها گفته است که این مجلس دیگر مسئول تعیین اعضای گروه تدوین پیش‌نویس قانون اساسی لیبی نخواهد بود.

قرار است ۶۰ عضو این گروه در یک رأی‌گیری جداگانه تا چند ماه دیگر انتخاب شوند.

یک سخنگوی ارتش لیبی گفت هلی‌کوپتری که روز جمعه هدف حمله قرار گرفت، حامل لوازم رأی‌گیری بوده است. به گفته این سخنگو، یکی از کارکنان انتخابات به شدت زخمی شده، اما هلی‌‎کوپتر در نهایت بدون سانحه فرود آمده است.

یکی از اعضای کمیسیون انتخابات در طرابلس به بی‌بی‌سی گفت: "هویت مردان مسلح هنوز مشخص نیست، اما این حادثه برگزاری انتخابات را به تاخیر نخواهد انداخت."

رأی‌گیری یک بار پیش از این به تعویق افتاده است.

حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند و می‌توانند از میان سه هزار و ۷۰۰ نامزد کنگره ملی لیبی افراد مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، حزب‌های سیاسی بی‌شماری در این انتخابات شرکت می‌کنند، اما بزرگترین آنها تاکنون حزب عدالت و سازندگی است که اغلب اعضای آن از اخوان‌المسلمین هستند.

مطالب مرتبط