بان کی مون: شورای امنیت بر میانجی گری سیاسی در سوریه تمرکز کند

حق نشر عکس AP
Image caption دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار کاهش ناظران در سوریه است اما در پی خروج کامل آنها نیست.

بان کی مون در نامه ای که به شورای امنیت سازمان ملل نوشته گفته ماموریت این سازمان باید به جای نظارت بر آتش بس بر برقراری گفتگو بین دو طرف درگیری ها در سوریه متمرکز شود.

علیرغم آتش بسی که در ماه آوریل مورد توافق قرار گرفت درگیری ها در سوریه رو به افزایش بوده است.

ماموریت ۳۰۰ ناظر سازمان ملل بر این آتش بس در سوریه تا دو هفته دیگر به پایان می رسد.

قرار است چهارشنبه آینده شورای امنیت سازمان ملل متحد بعد از گفتگو درباره ماموریت سازمان ملل درخصوص تمدید یا توقف ماموریت ناظران در سوریه رای گیری کند.

گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار کاهش ناظران در سوریه است اما در پی خروج کامل آنها نیست.

باربارا پلت خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد می گوید هدف رساندن این پیام است که جامعه جهانی سوریه را تنها نمی گذارد.

آقای بان در عین حال تاکید کرده که هیات سازمان ملل باید در دمشق مستقر باشد. در ماموریت فعلی، ناظران در مناطقی که درگیری ها در جریان بود فعالیت می کردند و مرتبا هدف حمله قرار می گرفتند.

ناظران سازمان ملل تلاش می کردند بر آتش بسی نظارت کنند که تنها نامی از آن باقی مانده بود و بخشی از طرح صلح شش ماده ای کوفی عنان برای سوریه بود.

قدرت های اصلی منطقه و جهان هفته گذشته در نشستی در ژنو توافق کردند که خواسته اصلیشان حضور دولتی انتقالی در سوریه باشد.

حدود ۱۵۸۰۰ نفر از مردم سوریه از آغاز اعتراضات به دولت بشار اسد در سوریه کشته شدند. به نظر می رسد مخالفت ها در این کشور هر چه بیشتر شکل مسلحانه به خود می گیرند.

فرار

ژنرال مناف طلاس یکی از ژنرال های نزدیک به بشار اسد آن طور که خانواده اش اعلام کرده اند از سوریه به ترکیه گریخته است.

به گفته برخی منابع، سرتبپ مناف طلاس ار فرماندهان گارد ویژه ریاست جمهوری از بیستم ماه می به نوعی تحت بازداشت خانگی به سر می برده، زیرا وی با سرکوب نظامی مخالفان دولت موافق نبوده است. اگر این خبر تأیید شود مناف طلاس بالاترین مقام در دولت سوریه خواهد بود که به بشار اسد پشت کرده است. او که دوست نزدیک بشار اسد بود در دوران جوانی او در آموزش نظامی رییس جمهوری حضور داشته است.

لوران فبیو وزیر امور خارجه فرانسه پس از برگزاری نشست دوستان سوریه در پاریس گفت خروج ژنرال طلاس از سوریه نشان می دهد که اطرافیان آقای اسد هم متوجه شده اند که این حکومت ماندنی نیست.