تعهد رییس‌جمهور فرانسه بر تصویب قانونی درباره 'نسل‌کشی' ارامنه

حق نشر عکس AFP
Image caption ارمنستان می‌گوید حدود یک و نیم میلیون ارمنی در جریان بیرون رانده شدن از امپراطوری رو به تجزیه عثمانی جان باخته‌اند

فرانسوا اولاند، رییس‌جمهور فرانسه، گفته است که قصد دارد قانونی به تصویب برساند که بر مبنای آن انکار نسل‌کشی بودن کشتار ارامنه در سال‌های ۱۶-۱۹۱۵ مشمول مجازات شود.

پیشتر و در ماه فوریه، شورای قانون اساسی فرانسه مصوبه مجلس فرانسه در این باره را به دلیل نقض آزادی بیان رد کرده بود.

ترکیه استفاده از اصطلاح "نسل‌کشی" برای مرگ ارامنه را که در خلال بیرون راندنشان از امپراطوری عثمانی به وقوع پیوسته بود، رد می‌کند.

این مساله بر روابط میان ترکیه و فرانسه در سال‌های اخیر اثراتی گذاشته است.

نیکولا سارکوزی، رییس‌جمهور پیشین فرانسه نیز پس از رد شدن قانون قبلی، دستور طرح لایحه‌ای جدید را به دولتش داده بود.

"انجمن هماهنگی سازمان‌های ارامنه در فرانسه" به خبرگزاری فرانسه گفته است: "فرانسوا اولاند مجددا از اراده خود برای طرح لایحه‌ای که انکار نسل‌‍کشی ارامنه را ممنوع کند خبر داده است. او در کارزار انتخاباتی خود نیز به این امر اشاره کرده بود."

به گزارش رسانه‌های فرانسه، نمایندگانی از سوی شورای هماهنگی ارامنه نزد آقای اولاند می‌روند تا درباره قانون جدید گفتگو کنند.

با توجه به اشاره‌های لوران فابیو، وزیر امور خارجه فرانسه، طی ملاقاتش با همتای ترکیه‌ای، به نظر می‌رسید که طرح دوباره موضوع با شورای قانون اساسی فعلی غیرممکن است.

با این حال دفتر آقای اولاند دیروز شنبه ۸ ژوئیه اعلام کرد: "رییس‌جمهور به این تعهدی که در کارزار انتخاباتی خود داده، پایبند است."

تصویب قانون پیشین اعتراضاتی خشمگین را در پاریس و آنکارا برانگیخت. دولت ترکیه نیز همکاری‌های سیاسی و نظامی خود را با فرانسه به حال تعلیق درآورد.

دولت ترکیه می‌گوید قضاوت درباره وقایع ۱۶-۱۹۱۵ باید به مورخان واگذار شود، و این قانون آزادی بیان را محدود می‌کند.

ارمنستان می‌گوید که نزدیک به یک و نیم میلیون ارمنی در این دوره و طی تجزیه امپراطوری عثمانی کشته شده‌اند.

این کشتار واقعه‌ای تکوینی برای تاریخ جدید ارمنستان محسوب می‌شود و پیوندی تراژیک است که پراکنده‌ترین مردم جهان را به یکدیگر می‌پیوندد.

آرژانتین، بلژیک، کانادا، فرانسه، ایتالیا، روسیه و اروگوئه از جمله کشورهایی هستند که این واقعه را با عنوان "نسل‌کشی" به رسمیت می‌شناسند. بریتانیا، ایالات‌متحده، اسرائیل و کشورهای دیگر از اصطلاحاتی متفاوت برای اشاره به آن استفاده می‌کنند.

در فرانسه حدود ۵۰۰ هزار ارمنی‌تبار و ۵۵۰ هزار تبعه ترکیه زندگی می‌کنند.

مطالب مرتبط