نا آرامی در عربستان سعودی در پی بازداشت روحانی شیعه

حق نشر عکس r
Image caption شیخ نمر، در سالهای گذشته نیز چند بار به صورت کوتاه مدت بازداشت شده بود

گزارشها از عربستان سعودی حاکی است که در پی تیراندازی پلیس به یک روحانی برجسته شیعه و زخمی کردن و بازداشت او، شهر شیعه نشین عوامیه صحنه تظاهراتی شد که به تیراندازی پلیس به تظاهرکنندگان و کشته شدن دو تن از معترضان و زخمی شدن چهار تن از آنان انجامید.

وزارت کشور عربستان سعودی که شیخ نمر النمر را به "فتنه انگیزی" متهم کرده، در اطلاعیه ای اعلام کرده که پلیس دیشب (یکشنه شب) قصد بازداشت او را داشته که با تیراندازی از جانب او و همراهانش مواجه می شود و در پی تبادل آتش میان طرفین، ران پای شیخ نمر هدف گلوله قرار می گیرد و پلیس موفق به بازداشت او می شود.

به گفته برادر شیخ نمر، او از دو ماه پیش به دلیل سخنرانی‌های انتقادی اش از حکومت، تحت تعقیب بوده و دیشب هنگامی که از بیرون شهر به منزل شخصی اش در عوامیه باز می گشته به نیروهای پلیس برخورده است.

شیخ نمر، در سالهای گذشته نیز چند بار به صورت کوتاه مدت بازداشت شده بود.

او اخیراً پس از درگذشت امیر نایف، ولیعهد عربستان سعودی، سخنرانی بسیار تندی علیه او و خاندان سعودی کرده و گفته بود که امیر نایف در قبر عذاب می کشد و به جهنم خواهد رفت.

در عربستان سعودی ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت شیعه هستند و مدت هاست شکایت دارند که به عنوان شهروند درجه دوم با آنها رفتار می شود.

مطالب مرتبط