مخالفان بشار اسد: روسیه تغییر موضع نمی‌دهد

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان بشار اسد مذاکراتی کم‌سابقه با مقامات روسیه داشتند

نمایندگان اصلی‌ترین گروه مخالف دولت سوریه اعلام کرده‌اند که مذاکراتشان با مقامات روسیه برای آن که آنها را متقاعد کنند که بشار اسد باید از قدرت کنار برود، با شکست روبه‌رو شده است.

هیاتی از نمایندگان مخالفان دولت سوریه امروز، چهارشنبه، ۱۱ ژوئیه، با مقامات روسیه در مسکو دیدار کرده‌اند تا درباره اقدامات بین‌المللی برای یافتن راه‌حلی سیاسی به منظور پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه مذاکره کنند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و عبدالباسط سیدا، رئیس شورای ملی سوریه، ریاست هیات‌های مذاکره‌کننده را به عهده داشته‌اند.

مخالفان دولت سوریه تاکید دارند که باید به عنوان بخشی از توافق‌ها برای انتقال قدرت در سوریه، بشار اسد از قدرت کناره‌گیری کند.

اما روسیه با چنین درخواستی مخالف است.

آقای سیدا بعد از این گفت‌وگوی کم‌سابقه گفت که روسیه حاضر به تغییر موضع نیست.

پیش از آغاز مذاکرات در مسکو، معاون آقای لاوروف گفت که روسیه به دنبال آن است که مخالفان دولت سوریه را "به سمت جایگاهی واقع‌گرایانه و سازنده" هدایت کند.

قرار است کوفی عنان، فرستاده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه امروز در نشستی با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برنامه‌هایش برای احیای دوباره طرح صلح پیشنهادیش صحبت کند.

آقای عنان روز سه‌شنبه دیدارهای جداگانه‌ای با مقامات رسمی ایران و عراق در هر دو کشور داشت و دوباره تاکید کرد که با وجود مخالفت‌های آمریکا، ایران به عنوان یکی از متحدان نزدیک سوریه، باید در حل و فصل درگیری‌ها در سوریه ایفای نقش کند.

'انقلاب'

آقای سیدا پیش از دیدار با آقای لاوروف در مسکو گفت که سعی خواهد کرد روسیه را ترغیب کند تا به حمایت خود از دولت بشار اسد پایان دهد.

او گفت: "آنچه در سوریه رخ می‌دهد نه یک اختلاف‌نظر بین مخالفان و دولت، بلکه یک انقلاب است."

رئیس شورای ملی سوریه که در یک کنفرانس خبری مشترک سخن می‌گفت، اضافه کرد: "وضعیت (در سوریه) شبیه چیزی است که در روسیه رخ داد، زمانی که دوره رژیم قبلی به پایان رسید و مسیر توسعه دموکراتیک آغاز شد."

آقای لاوروف نیز گفت که از این فرصت برای مذاکره مستقیم با مخالفان (بشار اسد) "در این موقعیت بحرانی برای سوریه" استقبال می‌کند.

او پیش از آن که درباره موضع روسیه در قبال سوریه توضیح دهد، گفت: "گاهی سازمان‌های شما پرسش‌هایی درباره آنچه ما انجام می‌دهیم، مطرح می‌کنند. می‌خواهیم این سوال‌ها برطرف شود و هیچ تردیدی باقی نماند."

او اضافه کرد: "روسیه می‌خواهد دریابد که آیا 'چشم‌اندازی' برای آن که گروه‌های مخالفان دولت سوریه که به شدت از هم جدا هستند، متحد شوند و بتوانند در کنار هم گفت‌وگو با دولت (سوریه) را شکل بدهند، وجود دارد یا نه."

ضرب‌الاجل سازمان ملل متحد

مذاکرات مسکو در شرایطی برگزار می‌شود که ضرب‌الاجل شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تصمیم‌گیری درباره تمدید حکم ماموریت هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه رو به پایان است.

این هیات که با حضور ۲۹۸ ناظر نظامی غیرمسلح و ۱۱۲ غیرنظامی تشکیل شده است، بر روند اجرای طرح صلح پیشنهادی آقای عنان نظارت می‌کند.

در چارچوب این طرح صلح، قرار بود از اواسط ماه آوریل (بیش از دو ماه پیش) در سوریه آتش‌بس برقرار باشد.

در عین حال، روز ۱۶ ژوئن اعلام شد که به دلیل خطرناک بودن وضعیت سوریه، ناظران سازمان ملل متحد فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند.

آقای عنان روز شنبه گفت که طرح صلح پیشنهادی اش به موفقیتی نرسیده است و اضافه کرد: "شاید هیچ تضمینی برای موفقیت ما وجود نداشته باشد."

روز سه‌شنبه گذشته روسیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به دیپلمات‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرد که در صورت تصویب آن، ماموریت ناظران بعد از پایان مهلت حکم کنونی آنها در روز ۲۰ ژوئیه، تمدید می‌شود.

گزارش شده است که در قطعنامه پیشنهادی روسیه هیچ تحریمی علیه دولت سوریه پیش‌بینی نشده و پیشنهاد شده است که فعالیت ناظران سازمان ملل متحد در سوریه بر یافتن راه‌حلی سیاسی متمرکز باشد.

مطالب مرتبط