انفجاری شدید پایتخت یمن را لرزاند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بر اثر انفجار ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند

بر اساس گزارش‌ها، به دنبال انفجار بمب در یک دانشکده پلیس در صنعا، پایتخت یمن، دست‌کم ۲۰ نفر کشته شده‌اند.

مقامات رسمی تاکنون مرگ چهار نفر و زخمی شدن دست‌کم ۱۰ نفر را تایید کرده‌اند، ولی براساس برخی گزارش‌ها، به دنبال این حمله دست‌کم ۲۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

ده‌ها نفر زخمی شده‌اند و آمبولانس‌ها در حال حرکت به سمت محل حمله بوده‌اند.

گفته می‌شود که یک بمبگذار انتحاری دست به این حمله زده است.

منابع خبری در نیروی پلیس یمن گفته‌اند که فرد بمبگذار، خود را در میان جمعیت دانشجویان دانشکده افسری و زمانی منفجر کرد که آنها با پایان کلاس‌های درسشان، در حال ترک ساختمان دانشکده بودند.

پیش از این شورشیان اسلامگرا در یمن اعلام کرده بودند که در پاسخ به حمله‌های ارتش به پایگاه‌هایشان دست به حمله‌های تلافی‌جویانه خواهند زد.

در ماه مه، به دنبال یک بمبگذاری انتحاری بیش از ۹۰ سرباز کشته شدند. در این حمله، فرد مهاجم در حالی که لباس فرم ارتش به تن داشت، بمب همراه خود را در جریان تمرین رژه نظامی در صنعا منفجر کرد.

این بمبگذاری مرگبارترین حمله در صنعا از زمان روی کار آمدن عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور کنونی یمن در ماه فوریه بوده است.

انصارالشریعه، از گروه‌های انشعابی القاعده در شبه‌جزیره عربستان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

آقای هادی بعد از آن که جانشین علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین یمن شد، ادامه جنگ با القاعده را یکی از مهم‌ترین اموری خواند که دنبال خواهد کرد و از ارتش خواست تا برای در دست گرفتن کنترل چندین شهر کلیدی در یکی از استان‌های جنوبی یمن وارد عمل شود.