انجمن اروآسیا کانالی تلویزیونی شبیه 'یورونیوز' راه می‌اندازد

سرگی ناریشکین حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سرگی ناریشکین در باره این طرح انجمن اقتصادی اروآسیا در جریان ملاقاتش با دانشجویان در باکو خبر داد

رئیس دومای روسیه در سخنرانی‌اش در باکو گفته است که انجمن اقتصادی اروآسیا در صدد است برای ایجاد یک فضای اطلاع‌رسانی واحد، تلویزیونی مشترک بین کشورهای عضو این سازمان تأسیس بدهد.

سرگی ناریشکین در باره این طرح اعضای انجمن اقتصادی اروآسیا روز ۹ ژوئیه (۱۹ تیر) در جریان ملاقاتش با دانشجویان دانشگاه مشترک جمهوری آذربایجان و روسیه در باکو خبر داده است.

به گفته آقای ناریشکین: "هدف، ساده است - ما باید در باره همدیگر بیشتر بدانیم و فضای اطلاع‌رسانی واحد می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد."

وی گفته است که کشورهای عضو انجمن اقتصادی اروآسیا باید یک تلویزیون شبیه "یورونیوز" داشته باشند و افزوده است که این تلویزیون ممکن است نه تنها در کشورهای عضو انجمن اقتصادی اروآسیا، بلکه در کلیه کشورهای مستقل همسود پخش شود.

آقای ناریشکین در باره جزئیات این طرح صحبت نکرده و معلوم نیست که این تلویزیون به کدام زبان برای بینندگان برنامه پخش خواهد کرد.

اما با توجه به تأکیدهای مکرر او به این که زبان روسی در جماهیر سابق شوروی همچنان حفظ شده است، امکان دارد که زبان این تلویزیون هم غالباً روسی باشد.

نور‌الدین قرشی‌بایف، رئیس انجمن رسانه‌های مستقل تاجیکستان، می‌گوید: "در صورتی که هدف این کانال تلویزیونی پوشش رویدادها به منفعت روسیه و ترغیب و تبلیغ سیاست‌های روسیه نباشد، اگر هدف این تلویزیون نه سیاسی، بلکه در واقع اطلاع‌رسانی به مردم باشد، در آن صورت من نسبت به این طرح خوش‌بین هستم."

اما ذوالفقار اسماعیلیان، روزنامه‌نگار مستقل، معتقد است که تأسیس چنین شبکه تلویزیونی تنها هدف‌های سیاسی کرملین برای به دست آوردن "نفوذ از دست رفته‌اش" در زمان شوروی را برآورده می‌سازد.

وی می‌گوید: "روسیه واقعاً می‌تواند در چارچوب انجمن اقتصادی اروآسیا چنین تلویزیونی را تاسیس دهد و آن در زمینه کنترل فضای اطلاع‌رسانی برای این کشور کمک خواهد کرد. زیرا ما می‌دانیم که در طول ۲۰ سال، نسل جوان جماهیر سابق شوروی از زبان روسی فاصله گرفته‌اند و اگر این شبکه به نحوه "یورونیوز" راه اندازی شود، پس هر کشور عضو با زبان خود گزارش و برنامه‌هایی تماشا خواهد کرد که منافع روسیه را تبلیغ می‌کند."

از سوی دیگر، رسانه‌های خبری قرقیزستان گزارش داده‌اند که وزرای آموزش و پرورش کشورهای عضو انجمن اقتصادی اروآسیا در جلسه شورای آموزش و پرورش کمیته همگرایی این انجمن اسناد ضروری در باره پذیرش مدارک دانشگاهی و علمی میان این پنج کشور را امضاء کرده‌اند.

این امر به شهروندان پنج کشور عضو انجمن اقتصادی اروآسیا امکان می‌دهد در این کشورها کار و زندگی کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ذوالفقار اسماعیلیان: "تأسیس چنین شبکه تنها هدف سیاسی کرملین برای به دست آوردن نفوذ از دست رفته اش در زمان شوروی را برآورده می‌سازد"

خبر در باره امکان تأسیس تلویزیون مشترک کشورهای عضو انجمن اقتصادی اروآسیا در حالی پخش می‌شود که در پایان ماه گذشته، در جلسه وزرای فرهنگ کشورهای عضو این سازمان، اعلام شده بود که با پیشنهاد تاجیکستان یک ارکستر سمفونیک مشترک در سه کشور آسیای میانه‌ تأسیس خواهد شد.

مقامات وزارت فرهنگ تاجیکستان گفته بودند که اتحادیه اروپا برای حمایت مالی از چنین طرحی ابراز آمادگی کرده است.

معاون وزیر فرهنگ روسیه در جلسه وزرای فرهنگ کشورهای عضو انجمن اقتصادی اروآسیا اظهار تأسف کرد که از روسیه و بلاروس، دو عضو دیگر این سازمان، برای پیوستن به ارکستر مورد نظر دعوتی به عمل نیامده‌است.

انجمن اقتصادی اروآسیا در سال ۲۰۰۰ تأسیس شده و روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان اعضای این انجمن هستند. ازبکستان در سال ۲۰۰۶ به این انجمن پیوست و در سال ۲۰۰۸ عضویت خود را لغو کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در تبلیغات انتخاباتی خود در سال اواخر سال ۲۰۱۱ و اوایل ۲۰۱۲ طرح "اتحادیه اروآسیا" را در میان گذاشت که غالباً شامل برخی از جماهیر شوروی پیشین خواهد بود.

کارشناسان می‌گویند که هدف آقای پوتین گسترش و تثبیت تفوذ روسیه در قلمرو شوروی پیشین و یک نوع تلاش برای احیای اتحاد جماهیر شوروی به شکلی دیگر و رقابت با غرب است.