طرح پیشنهاد تحریم سوریه در شورای امنیت سازمان ملل

حق نشر عکس AP
Image caption از سه ماه گذشته تا کنون نزدیک به ۳۰۰ ناظر صلح به سوریه سفر کرده اند و قرار است ماموریت آنها در این کشور تمدید شود

کشورهای غربی در حال توزیع متن پیش نویس یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هستند که در آن به بشار اسد، رییس جمهور سوریه ۱۰ روز مهلت داده شده است تا به خشونت علیه شهروندان سوری پایان دهد.

در این قطعنامه به آقای اسد هشدار داده شده که اگر در این ۱۰ روز به خشونت علیه شهروندان سوری خاتمه ندهد، مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

این مواد بخشی از قطعنامه ای محسوب می شود که ماموریت ناظران صلح سازمان ملل متحد را که هفته آینده به پایان می رسد، در سوریه تمدید می کند.

این قطعنامه امکان تحریم های غیر نظامی را نیز فراهم می کند.

روسیه که همواره با اعمال تحریم علیه سوریه مخالف بوده، پیش نویس قطعنامه جداگانه ای را در میان اعضای شورای امنیت سازمان ملل توزیع کرده است.

در قطعنامه پیشنهادی روسیه، این کشور خواستار تمدید ۹۰ روزه دوره ماموریت ناظران صلح سازمان ملل شده و بر تلاش برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران موجود در سوریه تاکید شده است.

ناظران می گویند این اقدام روسیه سرآغاز یک درگیری دیپلماتیک در شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه که در روزهای اخیر به ایران و عراق سفر کرده است، از دولت های این کشورها خواسته در حل بحران سوریه شریک باشند.

از سه ماه گذشته تا کنون نزدیک به ۳۰۰ ناظر صلح به سوریه سفر کرده اند.

روز گذشته، چهارشنبه، یازدهم ژوئیه، نمایندگان اصلی‌ترین گروه مخالف دولت سوریه اعلام کردند که مذاکراتشان با مقامات روسیه برای آن که آنها را متقاعد کنند که بشار اسد باید از قدرت کنار برود، با شکست روبه‌رو شده است.

مخالفان دولت سوریه تاکید دارند که باید به عنوان بخشی از توافق‌ها برای انتقال قدرت در سوریه، بشار اسد از قدرت کناره‌گیری کند اما روسیه با چنین درخواستی مخالف است.

این در حالیست که نواف فارس، اولین دیپلمات ارشد سوریه حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را ترک کرده است. سفیر سوریه در عراق با هولناک خواندن کشتارها توسط "جنایتکاران رژیم" سوریه گفته است که به "انقلاب مردم" این کشور پیوسته است.

مطالب مرتبط