اسلام، اسلام‌ هراسی و جدال‌های سیاسی در آمریکا

مسجدی در آمریکا حق نشر عکس getty images
Image caption اخیرا بحث درباره مسلمانان و اسلام در دولت باراک اوباما کمرنگ‌تر شده است

مدت زیادی از آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما نمی گذشت که سخنرانی او در دانشگاه قاهره، در کانون توجه رسانه ها و افکار عمومی خاورمیانه قرار گرفت.

آقای اوباما در این سخنرانی گفت برای یک شروع تازه با مسلمانان جهان به قاهره آمده و به دنبال رابطه ای مبنی بر احترام دو جانبه است. این سخنرانی، بسیاری را نسبت به رابطه دولت جدید آمریکا با مسلمانان جهان امیدوارد کرد. این تنها مسلمانان جهان نبودند که آماده رابطه ای جدید می شدند، مسلمانان ساکن آمریکا نیز، منتظر دیدن دولتی متفاوت بودند.

دور اول ریاست جمهوری آقای اوباما رو به پایان است و از آغاز کارزارهای انتخاباتی، بحث درباره مسلمانان و اسلام در آمریکا و جهان، رو به افول گذاشته است.

هفته گذشته، بخش فرهنگی سفارت بریتانیا در واشنگتن، سری کتابهای الکترونیکی را به نام " آینده مشترکمان" منتشر کرده است. در این کتاب ها، تحقیق های دانشگاهی درباره وضعیت مسلمانان در اروپا و آمریکا گرداوری شده اند.

ایمانوئل کتان، مسئول این پروژه، درباره اهداف آن می گوید آنچه که در دنیای آکادمیک درباره مسلمانان مطرح می شود، در بسیاری از مواقع برای مخاطب عمومی قابل دسترسی نیست و یا اگر هم باشد، به سادگی قابل درک نیست.

در طرح "آینده مشترکمان"، از محققان خواسته شده مقاله های کوتاه و ساده تری ارسال کنند. همزمان، در یوتیوب، ویدئوهای کوتاه و چند دقیقه ای، درباره موضو ع هایی مثل قوانین شریعت اسلامی، حجاب و موضوع های مشابه منتشر شده است.

سارا ویلدرمن، یکی از نویسندگانی است که نوشته او در این کتاب منتشر شده است.

او در نوشته خود، از برخورد منفی و شدید رقبای جمهوری خواه در رقابت های انتخاب نامزد این حزب می گوید. خانم ویلدرمن می گوید افرادی مانند نیوت گنگریچ، یکی از این جمهوری خواهان، از کلمه هایی مانند شریعت و یا جهاد، برای ایجاد رعب و وحشت در میان آمریکایی ها استفاده کرده است.

اما به گفته این پژوهشگر، در حالی که حزب جمهوری خواه، لحن شدیدی داشته، حزب دموکرات و آقای اوباما هم درباره موضوع مسلمانان مدتیست سکوت کرده است.

خانم ویلدرمن معتقد است این سیاستمداران از مطرح کردن موضوع مربوط به مسلمانان اجتناب می کنند چراکه ممکن است برای آنها نتیجه معکوس داشته باشد.

خانم ویلدرمن می گوید سخنان آقای اوباما در قاهره بسیاری را امیدوار کرد، اما او در این مدت نتوانسته به پیمان های خود، جامه عمل بپوشاند و سیاست های خارجی آقای اوباما هم در این مدت، باعث ایجاد گرمی میان مسلمانان نشده است.

اما شاهد عمان الله، مشاور ارشد فن آوری در وزارت امور خارجه آمریکا، که او نیز در کتاب های الکترونیک بخش فرهنگی سفارت بریتانیا مشارکت کرده بود، می گوید ایجاد رابطه مستمر و سودمند نیاز به زمان دارد.

او می گوید همه باید برای ایجاد یک پل ارتباطی، تلاش کنند.

با این حال آقای عمان الله وجود مشکلات میان مسلمانان و آمریکایی ها را نادیده نمی گیرد و می گوید:

"در حاضر بدگمانی زیادی میان مسلمانان و آمریکایی ها وجود دارد. کسانی در آمریکا هستند که نسبت به مسلمانانی که در اطرافشان زندگی می کنند، احساس بی اعتمادی می کنند و فکر می کنند آنها زندگی شان را به خطر می اندازند. تنها راه حل این موضوع، آموزش و ایجاد ارتباط مستقیم است."

آقای عمان الله در آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما، از سوی او انتخاب شد تا با به کارگیری روش های مختلف، این روابط را ایجاد کند.

در حال حاضر در آمریکا، در بحث درباره مسلمانان، چه در خارج و چه در داخل، دو نگاه وجود دارد: جمهوری خواهان که به آن نگاهی امنیتی دارند و با لحن شدید سخن می گویند، و دولت باراک اوباما، که ترجیح داده سکوت را پیشه کند.