رامنی: "باراک اوباما عذرخواهی کند"

حق نشر عکس AP
Image caption میت رامنی فرماندار ماساچوست از باراک اوباما رقیب دموکراتش خواسته بابت اتهاماتی که به او زده رسما از او عذرخواهی کند

میت رامنی رقیب جمهوری خواه رییس جمهوری آمریکا در مبارزات انتخاباتی با شرکت در چند مصاحبه تلویزیونی ترفندهای انتخاباتی باراک اوباما را به باد انتقاد گرفت.

تیم مبارازت انتخاباتی باراک اوباما در چند تبلیغ تلویزیونی عنوان کرده بود شرکت سرمایه گذاری "بین" که آقای رامنی بنیان گذاشته باعث بسته شدن کارخانه های آمریکایی و انتقال مشاغل آنها به کشورهای دیگر بوده است.

میت رامنی گفته بعد از سال ۱۹۹۹ یعنی در دوره ای که این اتفاق افتاده هیچ نقشی در مدیریت شرکت "بین" نداشته و از باراک اوباما خواست از او عذرخواهی کند.

رییس جمهوری آمریکا در انتقاد از عملکرد آقای رامنی گفته بود فرماندار سابق ماساچوست باید درباره سابقه مدیریت خود با شفافیت صحبت کند و باید درباره دوره مدیریت او در این شرکت تحقیق شود.

آقای رامنی در مقابل به تندی در این مصاحبه ها حمله به سابقه مدیریت خود را "دون شان رییس جمهوری" خوانده است.

جانی دایموند خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید هفته هاست که دموکرات ها در آمریکا آقای رامنی را میلیونری می خوانند که با انتقال کارخانه های آمریکایی به کشورهای دیگر باعث بیکاری در آمریکا شده است.

در حالی که کمتر از چهار ماه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مانده دو رقیب هفته گذشته را به رد و بدل کردن اتهام و انتقاد سپری کردند.

روزنامه بوستون گلوب روز پنج شنبه گزارش داد مدارکی که به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ارائه شده با اظهارات آقای رامنی درباره پایان مدیریتش در سال ۱۹۹۹ تناقض دارد.

براساس این گزارش مدارک مزبور آقای رامنی را "تنها سهامدار، رییس هیات مدیره، مدیر اجرایی و رییس شرکت سرمایه گذاری بین" در سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ معرفی می کند.

در این دوره شرکت "بین" مسئول کارخانه هایی بود که یا ورشکست شدند و یا کار و فعالیت خود را به کشورهای دیگر منتقل کردند.

تیم مبارزات انتخاباتی آقای اوباما، میت رامنی را متهم کرده کرده با پنهان کردن واقعیت در مدارک رسمی مربوط به مبارزات انتخاباتی قانون فدرال را شکسته است.

میت رامنی این اتهام را صریحا رد کرده است.

آقای رامنی و مشاورانش می گویند او در سال ۱۹۹۹ شرکت بین را ترک کرده تا مدیریت المپیک سالت لیک سیتی را به عهده بگیرد.

یک وب سایت مستقل به نام "فکت چک" روز پنج شنبه اعلام کرد هیچ شاهدی حاکی از آن که آقای رامنی در زمان مورد نظر "بین" را مدیریت می کرده نیافته و احتمالا تنها یک "مالک غایب و غیرفعال" بوده است.