معمای زن اسرارآمیز همراه رهبر کره شمالی

معمای زن اسرارآمیز همراه کیم جونگ اون حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این زن کیست و چرا در کنار کیم جونگ اون حضور دارد؟

هنگامی که خبرگزاری دولتی کره شمالی تصاویری از کیم جونگ اون، رهبر این کشور در یک کنسرت را منتشر کرد، در ابتدا تمامی توجهات معطوف صحنه بود.

در میان رقصندگان و خوانندگان موسیقی کره‌ای، گروهی از شخصیت‌های والت دیزنی هم دیده می‌شد، از جمله میکی و مینی ماوس.

تنها چند ساعت بعد بود که این توجه‌ها از روی این شخصیت‌های دیزنی به سوی چهره دیگری در این تصاویر متمرکز شد. زنی با موهای تیره که در کنار رهبر جوان کره شمالی نشسته بود.

به فاصله چند ساعت، رسانه‌های کره جنوبی سرشار از سئوال شد. این زن کیست و چرا در کنار کیم جونگ اون حضور دارد.

رسانه‌های کره شمالی هیچ توضیحی در این باره ندادند اما تصاویر دیگری از این زن در کنار کیم جونگ اون در چندین مراسم دولتی دیگر منتشر کردند.

در یکی از این تصاویر، این زن به همراه کیم جونگ اون در مراسم هجدهمین سالگرد درگذشت کیم ایل سونگ، رهبر سابق و پدربزرگ رهبر فعلی در حالت تعظیم در برابر تصویر رهبر فقید دیده می‌شود.

یا در تصویر دیگری، این زن با کت و دامن برازنده اندامش و کفش پاشنه بلند همراه کیم جونگ اون است و یا در کنار او در کنسرت‌ها نشسته است.

همسر یا خواهر؟

حق نشر عکس AFP
Image caption مشخص نیست که کیم جونگ اون که گفته شده هنوز به سی سالگی نرسیده، ازدواج کرده یا نه

روزنامه "یک ملت" چاپ سئول می‌گوید در یکی از تصاویری که در نشریات کره جنوبی منتشر شده، زن اسرارآمیز، دستش را روی دسته صندلی کیم جونگ اون گذاشته است.

طرز ایستادن و نشستن افرادی که در معیت کیم جونگ اون هستند، در حالت عادی و معمول، جمع کردن آرنج دست‌ها است.

این روزنامه می‌گوید این عکس به معنای آن است که این زن یا همسر کیم جونگ اون است یا خواهر جوانترش.

بحث‌های مشابهی، شش ماه پیش نیز که زن بی نامی در کنار کیم جونگ اون در مراسم تدفین پدرش دیده شد، درگرفت.

مشخص نیست که کیم جونگ اون که گفته شده هنوز به سی سالگی نرسیده، ازدواج کرده یا نه.

دو رهبر سابق کره شمالی، به طور معمول به همراه همسران خود در ملا عام دیده نمی شدند و این باعث شده که بسیاری بر این باور باشند که زن اسرارآمیزی که همراه رهبر کره شمالی دیده شده، یک عضو خانواده است.

روزنامه جونگانگ ایلبو که یکی از پرتیراژترین رونامه‌های کره جنوبی است، چنین نظری ندارد. هفته پیش، تیتر اول این روزنامه چنین بود "آیا هیون، بانوی اول جدید کره شمالی است؟"

این روزنامه، زن همراه رهبر کره جنوبی را هیون سونگ وول، خواننده سابق گروه موسیقی الکترونیکی پوکونبو معرفی کرده که در سال ۱۹۹۵ به محبوبیت رسید.

او در ماه مارس امسال، شش سال پس از غیبت از انظار عمومی، برنامه ای برای رهبر جدید برنامه اجرا کرد. طبق گزارش‌ها، او در این فاصله ازدواج کرده و یک بچه دارد.

Image caption یک روزنامه پرتیراژ کره جنوبی می‌گوید این زن بانوی اول جدید کره شمالی است

یک مقام اطلاعاتی کره جنوبی که نامش فاش نشده گفته است که این زن و رهبر کره شمالی، همدیگر را از دوران نوجوانی می‌شناختند و شایعاتی در میان قشر سطح بالای پیونگ یانگ در مورد روابط این دو رواج یافته است.

در صورتی که این شایعات صحت داشته باشد، این امر چه چیزی را در مورد رهبر کره شمالی نشان می‌دهد؟

آیا کیم جونگ اون این زن جوان را که لباس غربی بر تن دارد، به عنوان همسر خود انتخاب کرده؟ آیا او به سنت‌های قدیمی پشت پا زده و با این زن که شاید هنوز مزدوج باشد، در ملا عام حضور می‌یابد؟

البته طبق معمول در مورد کره شمالی، همواره تعداد سئوال‌ها بیشتر از پاسخ‌هاست.

به نظر می‌رسد در این حالت، او همچنان به عنوان "زنی اسرارآمیز" باقی می‌ماند.

البته نباید از یاد برد که به رغم این که شش ماه از رهبری کیم جونگ اون می‌گذرد، وارث "پادشاهی کمونیستی" کره شمالی نیز هنوز معمایی به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط