پلیس عربستان یک 'مهاجم به پاسگاه پلیس' را کشت

حق نشر عکس Reuters
Image caption کمتر از یک هفته پیش، معترضان به بازداشت شیخ نمر به نیروهای پلیس درگیر شدند

مقامات عربستان سعودی اعلام کرده‌اند که بر اثر تیراندازی نیروهای پلیس، مردی که گفته شده به یک پاسگاه پلیس حمله کرده بود، کشته شده است. این حادثه در منطقه قطیف در شرق عربستان سعودی رخ داده است.

به تازگی، قطیف محل برگزاری تظاهرات بوده است.

وزارت کشور عربستان سعودی اعلام کرده است فرد کشته شده، یکی از چهار نفری بوده که ماسک به چهره داشته‌اند و سوار بر موتورسیکلت به سمت یک پاسگاه پلیس بمب آتش‌زا پرتاب کرده‌اند.

این حادثه در آخرین ساعات شب جمعه، ۱۳ ژوئیه، رخ داد و طبق اعلام وزارت کشور، سه نفر دیگر فرار کرده‌اند.

یک وبسایت نزدیک به تظاهرکنندگان در عربستان سعودی، فرد کشته‌شده را مردی ۱۸ ساله به نام عبدالله جعفر العجمی معرفی کرده است.

این سایت همچنین آنچه را درباره این حادثه از سوی مقامات دولتی اعلام شده، مورد تردید قرار داده و نیروهای پلیس را به قتل متهم کرده است.

اغلب شیعیان عربستان سعودی در قطیف زندگی می‌کنند. معترضان در این منطقه خواهان داشتن حقوق بیشتر هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که در حمله‌ای دیگر در همین منطقه چهار نیروی پلیس زخمی شده‌اند.

بنا بر این گزارش، در منطقه سیهات که در نزدیکی قطیف واقع شده، افراد مهاجمی که ماسک به چهره داشتند، سوار موتورسیکلت به دو گشت امنیتی حمله و چهار نفر را زخمی کرده‌اند. مشخص نیست که آیا مهاجمان در هر دو حادثه از یک گروه بوده‌اند یا نه.

گزارش شده است که شیعیان نزدیک به ۱۰ درصد جمعیت عربستان سعودی را تشکیل می‌دهند و بیشتر در منطقه نفت‌خیز شرق این کشور زندگی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کمتر از یک هفته پیش نیز دو تظاهرکننده در درگیری‌هایی با نیروهای پلیس در قطیف کشته شدند. آنها به بازداشت یکی از روحانیان شناخته‌شده شیعه معترض بودند.

مخالفان دولت گفته‌اند در این درگیری‌ها که شب یکشنبه گذشته رخ داد، در تیراندازی پلیس به سمت تظاهرکنندگان معترض به بازداشت شیخ نمر باقر النمر، ده‌ها نفر از تظاهرکنندگان زخمی شدند.