ناظران سازمان ملل از روستای تریمسه در سوریه بازدید کردند

حق نشر عکس a
Image caption در بیانیه ارتش سوریه گفته شده که در درگیری‌های روستای تریمسه هیچ غیرنظامی کشته نشده است

ناظران سازمان ملل متحد در سوریه موفق شده اند از روستای تریمسه که به گفته فعالان روز پنج شنبه گذشته ۱۲ ژوئیه ( ۲۲ تیرماه) صحنه درگیری هایی شدید بود، دیدار کنند. به گفته فعالان در جریان حمله به روستای تریمسه دست کم ۲۰۰ نفر کشته شدند.

فعالان مخالف دولت سوریه به نقل از ساکنان این روستا گفته‌اند که این روستا هدف حمله تانک و هلیکوپترهای جنگی قرار گرفته است.

گزارش های اولیه اغلب کشته شدگان در تریمسه را غیرنظامی عنوان کرده بود اما یک روز بعد از این واقعه، دو گروه از فعالان مخالف دولت سوریه گفتند که ده‌ها تن از کشته ها متعلق به ارتش آزاد سوریه هستند.

در همین حال جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید که هنوز مشخص نیست که چه اتفاقی در تریمسه افتاده است.

در بیانیه منتشره از سوی ارتش گفته شده که در جریان این حمله مخفیگاه‌های متعلق به نیروهای مخالف منهدم شده و شماری از پیکارجویان مخالف کشته و دستگیر شده اند.

تلویزیون دولتی سوریه هم با نشان دادن تصاویری اعلام کرد که در این حمله مقادیر زیادی سلاح و تجهیزات نظامی ضبط شده است.

در بیانیه ارتش سوریه گفته شده که در درگیری های روستای تریمسه هیچ غیرنظامی کشته نشده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی، برخلاف کشتار در شهر حوله که دو ماه پیش انجام شد، گروه‌های مخالف هنوز فیلم های ویدوئویی و فهرستی از اسامی غیرنظامیانی که در این حمله کشته شدند، ارائه نکرده اند.

ناظران سازمان ملل تایید کرده اند که در جریان حمله به روستای تریمسه نیروهای دولتی از تانک، توپ و هلی‌کوپتر استفاده کرده اند.

گفته شده به کارگیری این تجهیزات، ناقض طرح صلح شش ماده ای پیشنهادی کوفی عنان، دبیر کل سازمان و اتحادیه عرب در امور سوریه است.

در همین حال آقای عنان گفته است حمله به تریمسه او را "شوکه و منزجر" کرده است. آقای عنان قرار است روز دوشنبه (۱۶ ژوئیه) برای گفتگو درباره سوریه به مسکو برود.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا هم در بیانیه ای گفته از "یک کشتار دیگر" در تریمسه خشمگین و ناراحت است و تا زمانی که دولت سوریه به "جنگ علیه مردم خود" ادامه می‌دهد فشار جامعه بین المللی بر این کشور ادامه خواهد یافت.

مطالب مرتبط