دیدار هیلاری کلینتون با محمد مرسی در قاهره

حق نشر عکس Reuters
Image caption هیلاری کلینتون گفته است که ایالات متحده از "انتقال کامل قدرت به غیرنظامیان" در مصر حمایت می کند

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار با محمد مرسی رئیس جمهور مصر در قاهره گفت که ایالات متحده قویا از مصری ها و انتقال دموکراتیک قدرت در کشورشان حمایت می کند.

خانم کلینتون پس از دیدار روز شنبه ۲۴ ژوئن (۱۴ تیر) با آقای مرسی، حمایت ایالات متحده از "انتقال کامل قدرت به غیرنظامیان" در مصر را مورد تاکید قرار داد.

محمد مرسی، به عنوان کاندیدای حزب عدالت و توسعه، که به گروه اخوان المسلمین وابسته است، به عنوان نخستین منتخب یک انتخابات آزاد در مصر، زمام امور را در این کشور عربی به عهده گرفته است.

خانم کلینتون در بخش دیگری از اظهارات امروز خود تاکید کرده است که آمریکا می خواهد یک شریک خوب برای مصر و پشتیبان "دمکراسی به دست آمده توسط جرات و فداکاری مردم آن کشور" باشد.

وزیر خارجه آمریکا، برای دیدار و مذاکره با رئیس جمهور جدید مصر به این کشور سفر کرده است و انتظار می رود در جریان این سفر به دنبال گرفتن تضمین هایی از آقای مرسی در زمینه سیاست خارجی و داخلی مصر باشد.

خانم کلینتون پیشتر ضمن حمایت از آقای مرسی، گفته بود که "مردم مصر باید به چیزی که به آن رای داده اند برسند."

جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید: "از زمانی که یکی از وزرای خارجه آمریکا اعلام کرد که کشورش با اخوان‌المسلمین وارد مذاکره نشده و در آینده هم نخواهد شد، مدت زیادی نمی‌گذرد. "

اما خبرنگار بی بی سی در عین حال می افزاید اکنون دولت آقای اوباما به سرعت با رئیس جمهور جدید مصر وارد مذاکره شده است.

اخوان المسلمین مکررا تاکید کرده که نمی خواهد در صحنه بین‌المللی منزوی باشد.

به گفته اخوان‌المسلمین، این سیاست ارتباطی به وابستگی مصر به سایر کشورها در صحنه تجارت بین‌‌المللی و جهانگردی ندارد.

آقای مرسی روز هشتم ژوئیه طی فرمانی خواهان بازگشایی مجلس شد و دستور داد که مجلس تا انتخابات بعدی و تشکیل مجلس جدید به کار خود ادامه دهد.

شورای نظامی مصر ماه گذشته در پی رای دادگاه قانون اساسی، مجلس را منحل کرد.

شورای نظامی مصر در بیانیه ای در واکنش به فرمان آقای مرسی در بازگشایی مجلس گفت که حکم انحلال این مجلس همچنان لازم الاجراست.

مطالب مرتبط