نخستین گزارش‌های ناظران صلح در پی ورود به تریمسه

ناظران صلح در سوریه
Image caption گروه های مخالف دولت تعداد کشته شدگان را ۲۰۰ نفر اعلام کردند اما ناظران روز شنبه گفتند هنوز تعداد دقیق کشته شدگان مشخص نیست.

یک روز بعد از واکنش‌های تند بین المللی علیه دولت بشار اسد نسبت به کشتار روستای تریمسه، کاروانی از یازده خودروی حامل ناظران سازمان ملل متحد وارد این روستا شدند.

هدف آنها پیدا کردن حقیقت درباره کشتار در این روستا است.

گروه های مخالف دولت تعداد کشته شدگان را ۲۰۰ نفر اعلام کردند اما ناظران روز شنبه گفتند هنوز تعداد دقیق کشته شدگان مشخص نیست.

گروه های مخالف دولت می گویند اغلب کشته شدگان غیرنظامی بودند اگرچه دو گروه مخالف بشار اسد اعلام کردند بخش قابل توجهی از قربانیان از اعضای ارتش آزاد سوریه بودند.

سوزان گوشه، سخنگوی سازمان ملل متحد می گوید به عقیده کاروان ناظران، حمله به تریمسه احتمالا گروه ها و خانه های مشخصی را هدف قرار داده است.

به گفته خانم گوشه در این حمله از طیفی از تسلیحات چون خمپاره توپخانه و اسلحه های سبک استفاده شده و در برخی اتاق ها جوی های خون دیده شده است.

سخنگوی سازمان ملل متحد در عین حال گفت در حمله دو روز پیش به این روستا یک مدرسه نیز به آتش کشیده شد.

سوزان گوشه گفت ناظران تحقیقات خود را روز یکشنبه ادامه خواهند داد.

او در ادامه گفت گروه ناظران سازمان ملل متحد در سوریه از افزایش خشونت ها در این کشور بسیار نگران هستند و از دولت بشار اسد می خواهند استفاده از تسلیحات سنگین را در مراکز پر جمعیت متوقف کند.

این گروه همچنین از تمام طرف های درگیر خواسته اسلحه های خود را زمین بگذارند و برای بهبود زندگی مردم سوریه مسیری مسالمت آمیز را پی بگیرند.

چندی است ماموریت ناظران سازمان ملل متحد در سوریه به دلیل بالا گرفتن خشونت ها متوقف شده است اما آنها کماکان می توانند ماموریت های کوتاه مدت را برای تحقیق درباره وقایع انجام دهند.

ارتش سوریه در بیانیه ای اعلام کرد عملیات وسیع تریمسه را پس از آن انجام داده که عده ای از ساکنان روستا از حضور تعداد زیادی از "شورشیان مسلح" و یا "تروریست" در تریمسه خبر دادند.

این بیانیه می گوید مخفی گاه شورشیان نابود شده و عده زیادی از آنها کشته یا دستگیر شده اند و تاکید کرده که در این حمله هیچ غیرنظامی کشته نشده است.

تلویزیون دولتی سوریه عده ای را نشان داده که می گوید از دستگیرشدگان در تریمسه هستند. میزان قابل توجهی مهمات وتسلیحات نیز در تلویزیون به نمایش گذاشته شده و ادعا شده که این تسلیحات نیز در حمله به تریمسه مصادره شده است.

کسانی که در تلویزیون دولتی سوریه به عنوان شورشیان دستگیر شده معرفی شده اند از فعالیت های مسلحانه خود علیه دولت صحبت کرده اند.

خبرنگاران بی بی سی می گویند بر خلاف کشتار حوله که دو ماه پیش رخ داد، گروه های مخالف دولت نه تصاویر ویدئویی از این کشتار منتشر کرده و نه نام غیرنظامیان کشته شده را اعلام کرده اند.

با این همه ناظران سازمان ملل نقض طرح صلح شش ماده ای را در حمله به تریمسه تایید کرده اند.

براساس این طرح دولت سوریه نباید از تسلیحات سنگین چون تانک و هلیکوپتر در مناطق مسکونی استفاده کند.

مطالب مرتبط