دولت سوریه: در حمله به تریمسه تنها از تسلیحات سبک استفاده کردیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption ساختمانی سوخته در تریمسه

دولت سوریه ادعای ناظران سازمان ملل متحد مبنی بر استفاده ارتش از تسلیحات سنگین در حمله روز پنجشنبه گذشته به روستای تریمسه را رد کرده است.

دولت سوریه همچنین کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه را به ابراز اظهارات "عجولانه" متهم کرده و افزوده است که در عملیات نظامی (روز پنجشنبه) تنها از نفربر و تسلیحات سبک استفاده شده است.

سوریه اعلام کرده است که آنچه رخ داده، درگیری نظامی و نه یک کشتار بوده است و در جریان آن هم تنها مرگ ۳۷ نفر ثبت شده که به مراتب کمتر از ۲۰۰ نفری است که قبلا گفته می‌شد در این حمله کشته شده‌اند.

بازرسان سازمان ملل متحد امروز یکشنبه ۱۵ ژوئیه، برای تحقیق درباره حمله ارتش به تریمسه، دوباره راهی این روستا شده‌اند.

هیات ناظران سازمان ملل متحد بعد از اولین بازدید خود از روستای تریمسه اعلام کرد که به نظر می‌رسد نظامیانی که به ارتش پشت کرده‌اند و مخالفان مسلح دولت، هدف اصلی حمله نیروهای دولتی در روز پنجشنبه گذشته به این روستا بوده‌اند.

با این حال، این هیات اضافه کرد که ارتش در حمله به تریمسه از تسلیحات سنگین از جمله آتش توپخانه و خمپاره استفاده کرده است.

جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه، در یک کنفرانس خبری در دمشق گفت که هیچ هلی‌کوپتر، هواپیما یا تانک و زره‌پوشی در حمله (به تریمسه) مورد استفاده قرار نگرفته و فقط نفربرهای ارتش و تسلیحات سبک از جمله آرپی‌جی به کار رفته است.

او گفت که آقای عنان نامه‌ای "عجولانه" به وزارت امور خارجه سوریه فرستاده است که مفاد آن در ارتباط با استفاده از تسلیحات سنگین، مغایر با واقعیت است.

آقای مقدسی گفت که در این حمله ۵ ساختمان که به گفته او محل اقامت "تروریست‌های مسلح" بود، هدف حمله قرار گرفته‌است.

او گفت: آنچه انجام شد، "یک کشتار نبود، بلکه پاسخی از سوی نیروهای نظامی به گروه‌های مسلحی بود که به دنبال راه‌حل سیاسی نیستند."

متفاوت از 'کشتار در حوله'

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که به نظر می‌رسد یافته‌های اولیه هیات ناظران سازمان ملل متحد در تضاد با گزارش‌های اولیه‌ای باشد که درباره "کشتار غیرنظامیان در تریمسه" منتشر شدند.

خبرنگار ما می‌گوید که در مقابل، یافته‌های اولیه بازرسان سازمان ملل متحد بیشتر با ادعاهای دولت انطباق دارد. دولت سوریه اعلام کرده است که در حمله به تریمسه آنچه که "آشیانه‌های تروریست‌ها" یا مخفیگاه شورشیان خوانده است، هدف قرار گرفته‌اند.

در عین حال گفته شد که ناظران سازمان ملل متحد در بازدید نخست خود از تریمسه نتوانسته‌اند درباره تعداد کشته‌شدگان، این که هویت آنها چه بوده و عاملان حمله دقیقا چه کسانی بوده‌اند، به داده‌های دقیقی دست یابند.

جیم میور می‌گوید که به نظر می رسد آنچه در تریمسه رخ داده، متفاوت از حادثه‌ای است که دو ماه پیش در شهر حوله رخ داد.

در حمله‌ای که در روزهای پایانی ماه مه به شهر حوله انجام شد، دست‌کم ۱۰۸ نفر جان خود را از دست دادند، ولی "ناظران سازمان ملل متحد توانستند به سرعت در منطقه حاضر شوند و افزون بر شمارش اجساد، شاهد چیزی باشند که به وضوح 'یک کشتار' بود."

اما حضور هیات ناظران سازمان ملل متحد در تریمسه ۴۸ ساعت بعد از حمله ارتش انجام شد.

تریمسه در حدود ۲۵ کیلومتری شمال غرب شهر حماه قرار دارد.

مطالب مرتبط