ناظران سازمان ملل متحد: در تریمسه مخالفان مسلح دولت هدف قرار گرفته‌اند

حق نشر عکس AP
Image caption این تصویر از فیلمی گرفته شده است که گفته می‌شود بستگان قربانیان تریمسه را در حال عزاداری نشان می‌دهد

ناظران سازمان ملل متحد که برای تحقیق درباره حمله اخیر ارتش سوریه به روستای تریمسه رفته‌اند، می‌گویند که به نظر می‌رسد نظامیانی که به ارتش پشت کرده‌اند و مخالفان مسلح دولت، هدف اصلی حمله نیروهای دولتی در روز پنجشنبه گذشته به این روستا بوده‌اند.

این گروه از ناظران سازمان ملل متحد بعد از اولین بازدیدشان از منطقه اعلام کردند که ارتش در حمله به تریمسه از تسلیحات سنگین از جمله آتش توپخانه و خمپاره استفاده کرده است.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که به نظر می‌رسد یافته‌های اولیه این هیات در تضاد با گزارش‌های اولیه‌ای باشد که درباره "کشتار غیرنظامیان در تریمسه" منتشر شدند.

خبرنگار ما می‌گوید که در مقابل، یافته‌های اولیه بازرسان سازمان ملل متحد بیشتر با ادعاهای دولت انطباق دارد. دولت سوریه اعلام کرده است که در حمله به تریمسه آنچه که "آشیانه‌های تروریست‌ها" یا مخفیگاه شورشیان خوانده است، هدف قرار گرفته‌اند.

تریمسه در حدود ۲۵ کیلومتری شمال غرب شهر حماه قرار دارد.

'لکه‌های خون'

تاکنون به طور قطع مشخص شده است که نیروهای دولتی سوریه با استفاده از تسلیحات سنگین، تانک و هلی‌کوپتر به تریمسه حمله برده‌اند.

کاربرد چنین تسلیحاتی مغایر با تعهداتی است که دولت سوریه به کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه داده است.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در حمله به تریمسه "طیف گسترده‌ای از تسلیحات از جمله خمپاره، توپخانه و تسلیحات کوچک به کار گرفته شده است."

بر اساس اعلام ناظران سازمان ملل متحد، در چندین خانه که هدف حمله‌های ارتش قرار گرفته‌اند، آثار و لکه‌های خون دیده می‌شد و پنج ساختمان نیز آتش زده شده‌اند.

مخالفان دولت، حمله به تریمسه را کشتاری توصیف کرده‌اند که بیش از ۲۰۰ قربانی داشته است، ولی هیچ مدرک قطعی که نشانگر تعداد قابل توجه قربانیان غیرنظامی این حمله باشد، ارائه نکرده‌اند.

ناظران سازمان ملل متحد اعلام کرده‌اند که تعداد تلفات حمله به تریمسه روشن نیست و آنها امروز، یکشنبه، ۱۵ ژوئیه، برای ادامه فعالیت دوباره به این روستا می‌روند.

حمله ارتش سوریه به تریمسه با واکنش جامعه جهانی روبه‌رو شد و بسیاری از کشورها این حمله را محکوم کردند.

با این حال، دولت سوریه تاکید کرده است که این عملیات نظامی، علیه شورشیان انجام شده است.

دولت سوریه اعلام کرده است که عملیات نظامی ویژه ارتش پس از آن انجام شد که مردم محلی گزارش‌های محرمانه‌ای درباره فعالیت تعداد قابل توجهی از شورشیان مسلح در مخفیگاهی در این روستا ارائه کردند.

ارتش سوریه در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که این مخفیگاه (شورشیان) و نیز تعداد قابل توجهی از "افراد مسلح شورشی" نابود شده‌اند. دولت سوریه این شورشیان را "گروه‌های تروریست" می‌خواند.

تلویزیون دولتی سوریه نیز مقادیر قابل توجهی اسلحه و مهمات را نمایش داده که گفته شده است در حمله به تریمسه از شورشیان ضبط شده است.

ادامه خشونت‌ها

حق نشر عکس Reuters
Image caption درگیری مخالفان دولت و نیروهای ارتش در ماه‌های گذشته در سوریه ادامه داشته است

در عین حال، خشونت‌ها در بخش‌های دیگری از سوریه ادامه داشته است.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که صدها سرباز تحت حمایت آتش هلی‌کوپترهای ارتش سوریه به شهر خربة غزاله در استان درعا حمله کرده‌اند.

این گروه همچنین گزارش داده است که روز شنبه، ۱۴ ژوئیه، ۲۸ نفر در سراسر سوریه کشته شده‌اند. ناظران حقوق بشر سوریه تعداد کشته‌شدگان روز جمعه را نیز ۱۱۸ نفر اعلام کرده است.

به دلیل محدودیت‌هایی که برای فعالیت رسانه‌های خارجی در سوریه اعمال می‌شود، تایید آمار و داده‌های مربوط به این تلفات توسط بی‌بی‌سی امکان‌پذیر نیست.

گفته می‌شود که از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در سوریه از ماه مارس سال ۲۰۱۱ میلادی (برای حدود ۱۶ ماه) نزدیک به ۱۶ هزار نفر کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط