کشتی جنگی آمریکایی در خلیج فارس به یک شناور کوچک تیراندازی کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آمریکا می گوید نظامیان حاضر در کشتی جنگی این کشور در خلیج فارس، به شناور کوچک هشدار داده بودند

نیروی دریایی آمریکا می گوید که یک کشتی جنگی این کشور در نزدیکی بندر جبل‌علی امارات متحده عربی، به سوی یک شناور کوچک که به هشدارهای کشتی آمریکایی توجه نکرده، شلیک کرده است.

درباره تلفات احتمالی این واقعه گزارش تایید شده ای در دست نیست اما خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که در جریان شلیک به این شناور یک نفر کشته و سه نفر مجروح شده اند.

یک مقام امارات متحده عربی گفته است که فرد کشته شده یک ماهیگیر هندی بوده است.

مقامات آمریکایی می گویند که در حال بررسی و تحقیق درباره جزئیات این حادثه هستند. هنوز به طور قطعی مشخص نیست که شناور مورد حمله قرار گرفته متعلق به کدام کشور است.

در ماه های اخیر و در پی تهدید برخی از مقام های ایرانی درباره احتمال بستن تنگه هرمز، تنش لفظی میان ایران و آمریکا بالا گرفته است.

سرهنگ گرک رائلسون از پایگاه نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین گفته است که کشتی آمریکایی چندین بار به شناور کوچک موتوری که ناگهان به سمت آن تغییر مسیر داد، هشدار داده بود.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در بحرین قرار دارد.

گزارش شده که شناور هدف قرار گرفته، سفید رنگ و طول آن در حدود ۹ متر بوده است.

شبکه خبری ای بی سی به نقل از یک مقام آمریکایی می گوید که این شناور یک قایق ماهیگیری بوده و سرنشینان آن چهار هندی و دو اماراتی بوده اند. مقامات رسمی آمریکایی به این شبکه گفته اند که شناور مورد حمله قرار گرفته، ارتباطی با ایران ندارد.

ساعاتی پیش از این واقعه، یک عضو پارلمان ایران گفته بود که طرح انسداد تنگه هرمز، تاکنون به امضای ۱۵۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است.

همزمان با آغاز اجرای تحریم های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران، برخی از مقام های سیاسی و نظامی این کشور اعلام کردند که کشورشان برای انسداد تنگه هرمز آمادگی و برای انجام طرح هایی دارد.

حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران اخیرا گفته است که طرح بستن تنگه هرمز آماده است اما تصمیم‌گیری درباره اجرای این طرح به عهده آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

تنگه هرمز که خلیج‌فارس را به آب‌های آزاد وصل می‌کند، از مهم‌ترین مسیرهای صادرات نفت خام کشورهای منطقه است.

برآورد شده است که حدود ۴۰ درصد نفت خامی که از طریق دریا حمل می شود، از تنگه هرمز می‌گذرد.

ایالات متحده آمریکا می گوید خود را متعهد به تامین امنیت تنگه هرمز و عبور و مرور نفتکش ها از این گذرگاه می داند.