فرمانده کل ارتش کره شمالی برکنار شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

طبق گزارش رسانه های رسمی کره شمالی، ری یونگ هو، فرمانده کل ارتش کره شمالی از تمام سمت های خود برکنار شد.

وی علاوه بر فرماندهی ارتش، نایب رئیس کمیته مرکزی ارتش نیز بود و در حزب کارگر یعنی حزب حاکم این کشور، از مقام بسیار بالایی برخوردار بود.

این حزب در بیانیه ای کوتاه اعلام کرد که وی به "دلیل بیماری" از سمت های خود برکنار شده است.

لوسی ویلیامسون، خبرنگار بی‌بی‌سی در سئول می گوید که ارائه این دلیل برای برکناری وی در سطح وسیعی با ناباوری مواجه شده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی که توسط دولت اداره می شود اعلام کرد که روز یکشنبه ۲۵ تیر (۱۵ ژوئیه) در یک نشست حزب کارگر این کشور، تصمیم گرفته شد که آقای ری از تمام مناصب نظامی و غیر نظامی خود برکنار شود و کلیه اختیارات وی نیز سلب شود.

در گزارش کوتاهی که از نتیجه نشست منتشر شد، اشاره ای به جانشین وی نشده است.

کیم هیونگ سوک، سخنگوی وزارت وحدت دو کره به خبرنگاران گفت که اقدام اخیر "بسیار غیر عادی" است.

Image caption برکناری ری یونگ هو (چپ) ابهامات زیادی ایجاد کرده است

وی افزود: "این یک اتفاق نادر است که حزب تنها یک روز بعد، نتیجه نشست خود را به طور عمومی اعلام کند. ما از نزدیک به بررسی این موضوع ادامه می دهیم."

ری یونگ هو از چهره‌های اصلی حکومت پیونگ‌یانگ بود و سه سال پیش از سوی کیم جونگ ایل، پدر رهبر کنونی، به مقام فرماندهی کل ارتش منصوب شد.

کیم جونگ ایل پس از تقریبا دو دهه حکومت بر کره شمالی در دسامبر ۲۰۱۱ درگذشت.

ری یونگ هو در مراسم گوناگون معمولاً در میان او و پسرش کیم جونگ اون می‌ایستاد.

وی یکی از هفت مقام ارشدی بود که هنگام مراسم تشییع جنازه کیم جونگ ایل، پسر وی را به همراه خودروی حامل تابوت دنبال می کرد.

این فرمانده ارشد نظامی پس از مرگ کیم جونگ ایل، رهبر پیشین کره شمالی، برای انتقال قدرت به پسر او کیم جونگ- اون از او حمایت کرد.

برکناری وی از سوی تحلیلگران مورد بررسی دقیق قرار دارد و پرسش های جدی در مورد شیوه رهبری کیم جون ایل که جوان و بی تجربه تلقی می شود، به همراه داشته است.

رابرت کلی، پروفسور در دانشگاه ملی پوسان در کره جنوبی می گوید که ارتش و حزب کارگر دو نهاد اصلی هستند که به تثبیت میراث رهبری در خانواده کیم نقش اساسی ایفا کرده اند.

وی ادامه داد: "اما کیم جونگ اون در هیچیک از این دو نهاد که به طور سنتی در آراستن و آماده کردن رهبران بالقوه کره شمالی نقش داشتند، خدمت نکرده است."

دکتر کلی افزود: "در نتیجه مقام او بسیار آسیب پذیر است زیرا وی ژنرال ها و سایر مقام های ارشد ارتشی که بانی استواری حکومت هستند را نمی شناسد."

در ماه آوریل کره شمالی علی رغم هشدارهای بین المللی به انجام یک آزمایش موشکی مبادرت ورزید، اقدامی که مغایر قطعنامه‌های مصوب شورای امنیت علیه برنامه های اتمی و موشکی کره‌شمالی دانسته شد.

مطالب مرتبط