ماهیگیران هندی می‌گویند هشداری از کشتی آمریکایی دریافت نکردند

حق نشر عکس r
Image caption شش هندی و دو اماراتی خدمه این قایق گفته اند که در حال بازگشت از ماهیگیری در اطراف آبهای جبل علی بودند

ماهیگیران هندی که قایق آنها روز گذشته دوشنبه ( ۲۶ تیرماه ) هدف حمله یک کشتی جنگی آمریکایی در نزدیکی بندر جبل علی امارات متحده عربی قرار گرفت، گفته اند که قبل از آن که هدف قرار بگیرند، هیچگونه هشداری دریافت نکردند.

در جریان این حمله یک ماهیگیر کشته و سه نفر دیگر مجروح شدند.

نیروی دریایی آمریکا گفته بود که کشتی آمریکایی چندین بار به شناور کوچک موتوری که ناگهان به سمت آن تغییر مسیر داد، هشدار داده بود.

در حال حاضر مقامات هند و آمریکا تحقیقاتی را درباره این حادثه آغاز کرده اند.

این حادثه در حالی اتفاق افتاد که آمریکا در حال گسترش حضور نظامی اش در منطقه خلیج فارس است.

موتو مونیراج، یکی از این ماهیگیران که در حال حاضر در بیمارستانی در دوبی بستری است به خبرگزاری رویترز گفته است که آنها هیچگونه هشداری از کشتی آمریکایی دریافت نکردند.

آقای مونیراج که از ناحیه پا هدف گلوله قرار گرفته افزوده است: "ما به نشانه ها و صداهای هشدار آشنا هستیم، اما ما هیچکدام از آنها را دریافت نکردیم. این حادثه ای کاملا ناگهانی بود، دوست من در جریان این حمله کشته شد. من نمی فهمم که چه اتفاقی افتاده است."

شش هندی و دو اماراتی خدمه این قایق گفته اند که آنها در حال بازگشت از ماهیگیری در اطراف آبهای جبل علی بودند.

موتوکانان، یکی دیگر از ماهیگیرهاگفته است: "ما پس از ماهیگیری در حال بازگشت بودیم که تیراندازی به سوی ما آغاز شد، گلوله های زیادی به سوی ما شلیک شد، مثل یک طوفان بود."

هویت ماهیگیری که در جریان این حادثه کشته شد، هنوز منتشر نشده است.

تمامی این ماهیگیران از ایالت تامیل نادو در جنوب هند بودند.

در همین رابطه سفارت آمریکا در دهلی امروز سه شنبه ۱۷ ژوئیه ( ۲۷ تیرماه) با صدور بیانیه ای به خانواده های خدمه این قایق تسلیت گفت.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم امروز در واکنش به شلیک کشتی جنگی آمریکایی به یک قایق ماهیگیری در خلیج فارس گفت که "اقدامات تحریک آمیز" در خلیج فارس باید متوقف شود.

آقای مهمانپرست به نیروهای خارجی در منطقه "توصیه" کرده که "اقدامات تحریک‌کننده" نکنند و فعالیت‌هایی که می‌توانند ثبات منطقه را به خطر اندازد دنبال نکنند.

مطالب مرتبط