حمله به خودروی سازمان ملل در کراچی پاکستان

حق نشر عکس AP
Image caption پاکستان یکی از سه کشور جهان است که در آن بیماری فلج اطفال شایع است

پلیس پاکستان از تیراندازی به سوی یکی از خودروهای سازمان ملل متحد در شهر کراچی خبر داده است.

گفته شده در جریان این تیراندازی پزشکی خارجی که در حال ماموریت بود، به همراه راننده اش بشدت زخمی شدند.

به گفته مقامات این دکتر در حال سفر به اردوگاهی بود که به واکسیناسیون فلج اطفال اختصاص داده شده بود.

هنوز ملیت این پزشک مشخص نشده است

هر چند تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است، اما طالبان نسبت به اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال در این کشور تهدیداتی کرده است.

پاکستان یکی از سه کشور جهان است که بیماری فلج اطفال در آن شایع است.

دور تازه واکسیناسیون فلج اطفال روز گذشته (دوشنبه ۱۶ ژوئیه ) آغاز شد، اما مقامات انجام آن را در مناطق قبیله ای به دلیل تهدیدات طالبان به حال تعلیق درآوردند.

یکی از مقامات پلیس محلی به خبرگزاری فرانسه گفته است از آن جایی که این پزشک حدود سه ماه در این منطقه کار می کرده است، از این رو حمله به او می تواند عمدا صورت گرفته باشد.

این مقام پلیس همچنین افزوده است هرچند نسبت به واکسیناسیون فلج اطفال مخالفت هایی وجود دارد، اما تحقیق در مورد انگیزه این حمله در جریان است.

مقامات پاکستان گفته اند قرار است ۳۴ میلیون کودک زیر ۵ سال طی سه روز با اجرای این طرح واکسینه شوند.

براساس این گزارش حدود ۲۵۰ هزار کودک در مناطق قبیله ای پاکستان به دلیل تهدیدهای طالبان امکان دریافت این واکسیناسیون را ندارند.

طالبان اخیر گفته بود که واکسیناسیون در وزیرستان شمالی و جنوبی تا زمانی که هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به حملاتشان به این مناطق پایان ندهند، ممنوع خواهد بود.

مخالفت هایی نسبت به اجرای طرح های واکسیناسیون از سوی برخی از روحانیون بانفوذ در این کشور ابراز شده است.

از آن جایی که اجرای یک طرح صوری واکسیناسیون توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، در یافتن محل اقامت اسامه بن لادن در ابیت آباد پاکستان نقش داشت، از این رو گفته می شود این گونه مخالفت ها می تواند ناشی از همین اقدام باشد.

به گزارش ژورنال پزشکی لانست، نزدیک به ۲۰۰ کودک در سال ۲۰۱۱ میلادی در پاکستان مبتلا به فلج اطفال تشخیص داده شدند که این بدترین آمار طی یک دهه گذشته است.

مطالب مرتبط