یاران رفته اسد کیستند؟

حق نشر عکس AFP
Image caption بشار اسد امروز یاران نزدیکی را از دست داد

امروز ۱۸ ژوئیه(۲۸ تیر) حمله‌ای مرگبار <span >به مرکز امنیت ملی سوریه در دمشق انجام شد که در آن آصف شوکت، شوهرخواهر بشار اسد و داوود ناجحه، وزیر دفاع، کشته شدند. شماری دیگر از مقامات بالای حکومت سوریه نیز در این انفجار زخمی شدند. آنان کیستند؟

آصف شوکت، شوهرخواهر اسد

حق نشر عکس AFP
Image caption آصف شوکت از نزدیکترین چهره‌ها به بشار اسد بود

ژنرال شوکت به عنوان یکی از فرماندهان ارشد امنیتی و از چهره‌های حلقه نزدیک به بشار اسد شناخته می‌شد. مقام او در سال ۲۰۱۰ از ریاست سازمان اطلاعات ارتش به معاونت فرماندهی ستاد نیروهای مسلح تغییر کرده بود.

آصف شوکت در سال ۱۹۵۰ در یک خانواده متوسط علوی متولد شد. در دانشگاه دمشق تحصیل کرد و در اواخر دهه ۱۹۷۰ وارد ارتش شد.

ستاره بخت او پس از ازدواج با بشری، تنها دختر حافظ اسد طلوع کرد. این ازدواج در میانه دهه ۱۹۹۰ و با وجود مخالفت خانواده اسد صورت گرفت که معتقد بودند آقای شوکت شریک خوبی برای بشری نیست چرا که از ازدواج قبلیش ۵ فرزند دارد و ده سال هم از دختر حافظ اسد مسن‌تر است.

اما مدتی بعد شوکت مورد بخشش حافظ اسد قرار گرفت و روابط نزدیکی با او برقرار کرد. گفته می شود که بشری با در اختیار داشتن پست حساس منشی رئیس جمهور در بهبود این ارتباط نقش مهمی داشته است.

در این حال گزارش هایی از وجود اختلاف بین شوکت و ماهر اسد، برادر کوچک بشار، وجود داشت و گفته شده که ماهر در سال ۱۹۹۹ به سوی شوکت تیراندازی کرد. ظاهرا پس از این اتفاق، شوکت برای معالجه به بیمارستانی نظامی در پاریس فرستاده شد.

پس از آن ژنرال شوکت عملا ریاست سازمان اطلاعات ارتش سوریه را بر عهده گرفت و در سال ۲۰۰۵ این پست رسما به او ابلاغ گردید.

او پس از واقعه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به عنوان یکی از نمایندگان اصلی بشار اسد با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اتحادیه اروپا ارتباط داشت و به پایه‌گذاری عملیات اطلاعاتی آمریکا در سوریه کمک کرد. با سردی روابط بین دو کشور، این عملیات نیز متوقف شد.

در گزارش اولیه تحقیق سال ۲۰۰۵ سازمان ملل پیرامون ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان، نام ماهر اسد و آصف شوکت به عنوان طراحان احتمالی ترور او ذکر شده بود.

یک سال بعد، آمریکا به دلیل اینکه آقای آصف "یکی از طراحان اصلی تسلط سوریه بر لبنان بود و به سیاست سوریه در اشاعه تروریسم دولتی کمک می کرد"، اموال او را در این کشور مسدود کرد.

آصف شوکت امروز ۱۸ ژوئیه(۲۸ تیر) در حمله‌ای انتحاری به مرکز امنیت ملی سوریه در دمشق کشته شد.

داوود راجحه، وزیر دفاع

حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال راجحه اولین مسیحی سوریه بود که به چنین مقام بالایی رسیده بود

داوود راجحه پیش از رسیدن به مقام وزارت دفاع رییس ستاد ارتش بود.

او در سال ۱۹۴۷ در دمشق متولد شده بود و از مسیحیان ارتدوکس سوریه بود. او نخستین مسیحی بود که در نیم قرن حکومت حزب بعث به مقام وزارت دفاع رسید.

راجحه در سال ۱۹۶۷ از مدرسه افسری فارغ‌التحصیل شد و در سال ۲۰۰۵ درجه ژنرالی گرفت.

او در سال ۲۰۱۱ و با بالا گرفتن بحران سوریه به وزارت دفاع رسید.

ژنرال راجحه در جریان برگزاری مانورهای نظامی اخیر سوریه توان نظامی ارتش این کشور را ستوده و گفته بود این نیرو برای دفاع از سوریه در برابر هر خطری آمادگی کامل دارد.

داوود راجحه امروز ۱۸ ژوئیه(۲۸ تیر) در حمله‌ای انتحاری به مرکز امنیت ملی سوریه در دمشق کشته شد.

هشام بختیار، دبیر شورای امنیت ملی

ژنرال بختیار متولد سال ۱۹۴۱ و رئیس سازمان امنیت ملی حزب بعث بود. وظیفه این سازمان هماهنگی بین سازمان های اطلاعاتی سوریه و آماده سازی پیشنهادات برای ارائه به رئیس جمهور است.

او بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ رئیس ستاد امنیت عمومی بود.

آمریکا در سال ۲۰۰۶ به دلیل "کمک او به حمایت سوریه از سازمان های تروریستی شامل حزب الله" او را در فهرست تحریم قرار داد.

ژنرال بختیار در شورای امنیت ملی نیز مسئول فعالیت هایی بود که "مشخصا به حضور نظامی-اطلاعاتی سوریه در لبنان کمک می کرد."

در سال ۲۰۰۷ نام او در لیستی قرار گرفت که اجازه ورود به خاک آمریکا را ندارند.

بر اساس گزارش ها، ژنرال اختیار در سرکوب تظاهرات در درعا نقش داشته است. سرکوب شدید معترضان رژیم سوریه در این شهر جنوبی، موجب آغاز اعتراضات گسترده در سطح کشور شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۱ سازمان امنیت ملی سوریه را به دلیل سازمان دهی نیروهای امنیتی در سرکوب تظاهرات تحریم کرد.

ژنرال بختیار از جمله کسانی است که در حمله انتحاری امروز ۱۸ ژوئیه(۲۸ تیر) در حمله انتحاری به مرکز امنیت ملی دمشق مجروح شده است.