رهبر کره شمالی به درجه 'مارشالی' رسید

حق نشر عکس Reuters
Image caption کیم جونگ اون، در پی مرگ پدرش رهبری کره شمالی را در دست گرفت

رسانه های دولتی کره شمالی اعلام کرده اند که کیم جونگ اون، رهبر این کشور به عنوان "مارشال" دست یافته است.

"مارشال" بالاترین درجه نظامی در کره شمالی است. بنا بر گزارش ها آقای کیم با در اختیار گرفتن این عنوان کنترل خود را بر ارتش بیشتر کرده است.

این اقدام در پی تغییرات عمده ای است آقای کیم در روزهای اخیر در ارتش داده است. در جریان این تغییرات دو روز پیش ری یونگ هو، فرمانده کل ارتش کره شمالی "به علت بیماری" از تمام سمت های خود برکنار شد و ژنرال کمتر شناخته شده ای جایگزین او شد.

کیم جونگ اون، در پی مرگ پدرش (کیم جونگ ایل) در دسامبر ۲۰۱۱ رهبری کره شمالی را در دست گرفت.

عنوان مارشال پیشتر به کیم جونگ ایل داده شده بود. این عنوان دو ماه پس از مرگش، در هفتادمین سالگرد تولدش به او اعطا شد.

در اطلاعیه ای که از سوی خبرگزاری مرکزی کره منتشر شده آمده است: "تصمیم گرفته شد که عنوان مارشال جمهوری دمکراتیک خلق کره به کیم جونگ اون، فرمانده عالی ارتش خلق کره اعطا شود."

بر اساس این اطلاعیه "کمیته مرکزی و کمیسیون مرکزی نظامی حزب کارگر کره، کمیسیون دفاع ملی و ریاست شورای عالی خلق جمهوری دمکراتیک خلق کره مشترکا این تصمیم را اتخاذ کرده اند."

حق نشر عکس AFP
Image caption ری یونگ هو (چپ)از مقام های ارشد حزب حاکم کارگر بود

لوسی ویلیامسون، خبرنگار بی بی سی در سئول می گوید که اعطای این عنوان نشان از آن دارد که آقای کیم قصد دارد مانند پدرش از طریق ارتش بر کشور حکمرانی کند و بر قدرت خود بیفزاید.

خبرگزاری رسمی کره شمالی که توسط دولت اداره می شود اعلام کرد که روز یکشنبه ۲۵ تیر (۱۵ ژوئیه) در نشست حزب کارگر این کشور، تصمیم گرفته شد که آقای ری یونگ هو از تمام مناصب نظامی و غیر نظامی خود برکنار شود و کلیه اختیارات وی نیز سلب شود.

با توجه به نقش کلیدی او در انتقال قدرت به کیم جونگ اون پس از مرگ پدرش، برکناری ناگهانی او بسیاری از ناظران را شگفت‌زده کرد.

ری یونگ هو در مراسم گوناگون معمولا در میان کیم جونگ ایل و پسرش کیم جونگ اون می‌ایستاد.

وی یکی از هفت مقام ارشدی بود که هنگام مراسم تشییع جنازه کیم جونگ ایل، پسر وی را به همراه خودروی حامل تابوت دنبال می کرد.

آقای ری همچنین نایب رئیس کمیته مرکزی ارتش و از مقام های ارشد حزب حاکم کارگر بود.

روز گذشته (سه شنبه ۱۷ ژوئن) هیون یونگ چول به عنوان جایگزین آقای ری تعیین شد.

مطالب مرتبط