لحظه به لحظه با تحولات سوریه

به روز شده:  11:00 گرينويچ - چهارشنبه 18 ژوئيه 2012 - 28 تیر 1391

گزارش همزمان بی بی سی فارسی
این بخش به طور خودکار به روز می شود

به روز رسانی

 

18:34 در اینجا پوشش لحظه به لحظه ما از انفجار امروز دمشق که به قتل دستکم سه مقام ارشد از جمله شوهر خواهر بشار اسد انجامید، پایان می یابد. می توانید تازه ترین اخبار و تحلیلها درباره مناقشه سوریه را فردا در برنامه رادیویی چشم انداز بامدادی ما بشنوید که هر روز از ساعت 7 صبح به وقت تهران پخش می شود.

18:20 کوفی عنان نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه از قدرتهای جهان خواست برای توقف خونریزی در این کشور متحد شوند. او گفت که حمله چهارشنبه بر لزوم اقدام قاطع قدرتها برای پایان دادن به خشونتها و هموار کردن راه انتقال قدرت صحه می گذارد.

17:53 علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، امروز تلفنی با کوفی عنان نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه صحبت کرد. آقای صالحی گفت: حادثه امروز سوریه یک اقدام تروریستی بود و نشانگر آنست که تروریسم در حال ریشه دواندن در سوریه و منطقه است.

17:32 سخنگوی کرملین گفت که رهبران روسیه و آمریکا در مورد راه های عملی برای دستیابی به راه حل مناقشه سوریه به توافق نرسیدند.

17:25 کاخ سفید اعلام کرد: روشن است که رژیم اسد در حال از دست دادن کنترل سوریه است. نیرویی واقعی علیه اسد شکل گرفته و با فرارها تقویت می شود و مخالفان متحدتر می شوند.

17:21 کرملین می گوید که باراک اوباما و ولادیمیر پوتین رهبران آمریکا و روسیه تلفنی درباره بحران سوریه گفت و گو کردند. هنوز اختلاف طرفین بر سر پیش نویس قطعنامه ای جدید علیه سوریه در شورای امنیت پا برجاست.

17:02 فرانک گاردنر، خبرنگار امنیتی بی بی سی می نویسد: در دمشق بازار شایعه داغ است ولی نتیجه اش روشن است: حکومت بشار اسد حالا بیش از هر زمان دیگری در معرض تهدید جدی قرار دارد. این به آن مفهوم نیست که حکومتش در لبه سقوط است؛ اما مرگ آصف شوکت، شوهر خواهر رئیس جمهور، ضربه ای سه گانه به خاندان حاکم سوریه است.

16:51 یکی از گزارشگران مجله تایم در ادلب نوشته است که مخالفان مسلح بشار اسد در این استان انفجار امروز دمشق را جشن گرفته اند.

16:49 مقامهای سوری لینا سنجاب، خبرنگار بی بی سی در دمشق، را به نقاط مختلف شهر برده اند تا اوضاع را نشانش دهند. او در توییتر نوشته است: ما نزدیک جایی که در محله باب توما ایستاده ایم، صدای تیراندازی می شنویم.

16:44 ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه امروز در مسکو با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه درباره بحران سوریه گفت و گو کرد. در حالی که روسیه و ترکیه رویکرد متفاوتی در قبال سوریه دارند، آقایان پوتین و اردوغان پس از دیدارشان جزییات زیادی از مذاکراتشان بیان نکردند.  

16:40 شاشنک جاشی از موسسه سلطنتی نیروهای متحد بریتانیا به بی بی سی گفت که حمله امروز نشانه آن است که فرارهای اخیر مقامهای نظامی و دولتی سوریه روی دولت تاثیر دارد. او گفت: این حمله مستلزم اطلاعاتی درباره جزییات این نشست و همچنین دسترسی به محل آن بوده و این تنها با میزان بالایی از اطلاعات درونی امکان پذیر بوده است.

16:30 در پی انفجار امروز دمشق، شورای امنیت سازمان ملل رای گیری بر سر پیش نویس قطعنامه پیشنهادی کشورهای غربی درباره سوریه را به تعویق انداخت. نماینده بریتانیا در شورای امنیت گفت که رای گیری صبح پنجشنبه برگزار خواهد شد.

16:18: مقامات ارشد نظامی و امنیتی اسرائیل برای رایزنی درباره وضعیت سوریه تشکیل جلسه داده‌اند. اسرائیل تا به حال محتاط بوده که خود را وارد منازعات سوریه نکند. البته آنان بارها گفته‌اند که  از نظرشان حکومت آقای اسد دیر یا زود سقوط خواهد کرد.

16:13: کاخ سفید می‌گوید انتقال سریعتر قدرت در سوریه این کشور را از خطر جنگ داخلی مصون می‌کند. انتقال قدرت اشاره به طرحی است که برای تشکیل دولت آشتی ملی سوریه ارائه شده و تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

16:07: رویترز گزارش داده است که هلیکوپترهای ارتش سوریه با پرواز بر فراز برخی محله‌های سوریه اقدام به گشودن آتش مسلسل و شلیک راکت کرده‌اند. رویترز می‌گوید بخشی از این حملات به محله‌ای در حومه دمشق بوده که پناهندگان فلسطینی در آن به سر می‌برند.

15:59: سخنگوی وزارت خارجه روسیه طی اظهاراتی حمله به مقامات سوریه را "شریرانه" خواند و آن را محکوم کرد. لوکاشویچ این اتفاق را به "دولت و ملت سوریه" تسلیت گفته و افزوده است: "مسکو تروریسم را در هر شکل آن محکوم می‌کند."

15:51: کوفی عنان، فرستاده ویژه صلح سازمان ملل، درخواست کرده است که جلسه امروز شورای امنیت برای تصمیم‌گیری درباره امور سوریه به تعویق بیفتد.

15:42: قاسم مزرعانی، تحلیلگر مسائل سوریه، به بی‌بی‌سی فارسی گفت انفجارهای امروز اگرچه به چهره رژیم لطمه می‌زند، اما دستگاه اطلاعاتی همچنان قدرتمند است و این انفجارها تغییر عمده‌ای در روند تحولات ایجاد نکرده و نمی‌توان آنها را یک نقطه عطف دانست.

15:34: وزیر اطلاعات سوریه "اقدامات تروریستی" امروز را، که به کشته شدن مقامات ارشد این کشور انجامید، "آخرین فصل از توطئه آمریکایی-غربی-اسرائیلی" علیه سوریه خوانده است.

15:28: هم زمان با بالا گرفتن درگیری‌ها در دمشق، دولت باراک اوباما اقدام به وضع تحریم‌هایی تازه علیه وزرای عضو دولت سوریه کرده است. تحریم‌های تازه شامل بلوکه کردن دارایی‌های وزرا و منع معامله آمریکایی‌ها با آنها هستند.

15:20: حامد از تهران، شرکت‌کننده دیگر برنامه نوبت شمای بی‌بی‌سی فارسی، می‌گوید حافظ اسد در بدترین شرایط سیاسی و انزوای ایران حامی ایران بود و ایران هم اکنون در حال ادای دین به حمایت او است.

15:17: علی، از شرکت‌کنندگان برنامه نوبت شمای بی‌بی‌سی فارسی، از تهران، می‌گوید فکر نمی‌کنم حمایت ایران از اسد تا آخرین لحظه متوقف شود.

15:11: وزارت امور خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای انفجارهای اخیر دمشق را محکوم کرده است. وزارت خارجه ایران این حملات را "تروریستی" خوانده، مداخله کشورهای خارجی در امور سوریه را محکوم کرده و کشته شدن مقامات سوری را تسلیت گفته است.

15:02: تلویزیون العربیه تصاویر زنده ای را پخش می کند که به گفته این شبکه یورش شورشیان مخالف بشار اسد به پایگاهی امنیتی در جنوب دمشق را نشان می دهد.

14:55: علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، طی تماس تلفنی با ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، حمله امروز به دبیرخانه شورای امنیت ملی سوریه در دمشق را محکوم کرد.

14:47 تلویزیون دولتی سوریه لحظاتی پیش خبر مرگ حسن ترکمانی مشاور نظامی بشار اسد را که در حمله امروز زخمی شد، تایید کرد.

14:29 لینا سنجاب، خبرنگار بی بی سی در دمشق که به محل انفجار امروز رفته که می گوید ساکنان خانه های نزدیک دبیرخانه شورای امنیت ملی سوریه صدای انفجار نشنیده اند و آمبولانسی هم در منطقه ندیده اند.

14:27 لینا سنجاب، خبرنگار بی بی سی در دمشق که به محل انفجار امروز رفته که می گوید نشانه ای از انفجار ندیده است. به گفته او، پنجره ای نشکسته و خیابانها باز است.

14:23 ایان پانل خبرنگار بی بی سی می نویسد: حقیقت امر این است که رویدادهای سوریه به سرعت در حرکت است، ولی پاسخ جامعه بین الملل آهسته است.

14:11 برنامه امروز نوبت شما به بررسی پیامدهای انفجار امروز دمشق می پردازد. نیم ساعت دیگر در این برنامه شرکت و نظر خود را بیان کنید. امیر از تهران در صفحه اینترنتی نوبت شما نوشته: مردم سوریه 11 ماه برای سرنگونی حکومت بشار اسد مبارزه کردند و بمباران شهرهای سوریه توسط ارتش بشار اسد باعث قتل عام کودکان و مردم بیگناه سوریه شد . اکنون جامعه جهانی باید با صدای واحد اعلام کند که بشار اسد باید از قدرت کنار برود.

14:08 مهرداد فرهمند، خبرنگار بی بی سی فارسی که تحولات سوریه را از بیروت دنبال می کند، می گوید: در پی اعلام خبر انفجار در دمشق، شماری از مخالفان لبنانی حکومت سوریه در شهر سنی نشین طرابلس در شمال لبنان، به نشانه شادی اقدام به تیراندازی هوائی کردند و یکی از شهروندان طرابلس بر اثر اصابت گلوله کشته شد.

14:05 نیروهای دولتی سوریه اندکی پس از وعده حکومت برای سرکوب مخالفان به تلافی انفجار امروز، شروع به خمپاره باران مواضع شورشیان در پایتخت کرده است.

13:59 بی بی سی فارسی در مطلبی خواندنی به معرفی مقامهای ارشد سوریه که امروز کشته شدند، پرداخته است. در این گزارش می خوانید که آصف شوکت، معاون وزیر دفاع و شوهر خواهر بشار اسد پس از واقعه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به عنوان یکی از نمایندگان اصلی آقای اسد با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اتحادیه اروپا ارتباط داشت.

13:55 جاناتان مارکوس، خبرنگار بی بی سی در امور دیپلماتیک می نویسد: اینکه یک بمبگذار توانسته است یکی از مهمترین اهداف امنیتی سوریه را مورد حمله قرار دهد، توانایی دولت در محافظت از اعضایش را شدیدا زیر سوال می برد.

13:51 برخی منابع خبری می گویند انفجار امروز در دبیرخانه شورای امنیت ملی سوریه انتحاری نبوده، بلکه نتیجه یک بمبگذاری بوده است.

13:49 خبرگزاری فرانسه ژنرال حسن ترکمانی، وزیر دفاع پیشین سوریه را که امروز کشته شد، مسئول "سلول بحران" سوریه معرفی کرده که مسئولیتش مقابله با مناقشه 16 ماه اخیر بود.

13:47 می توانید در صفحه نوبت شما در فیس بوک درباره انفجار امروز دمشق اظهار نظر کنید. آریا در این صفحه نوشته است: زنگها برای چه کسی به صدا درآمده است؟ دومینوی که به بشار اسد رسید و پایانی هم ندارد.

13:45 لینا سنجاب، خبرنگار بی بی سی در دمشق به محل انفجار امروز رفته و می گوید که نشانه ای از تدابیر اضافی امنیتی دیده نمی شود.

13:40 جنان موسی، خبرنگار تلویزیونی در دوبی در توییتر نوشته است: آیا ممکن است که انفجار امروز اصلا اقدامی برای کودتا بوده باشد؟

13:36 مهرداد فرهمند خبرنگار بی بی سی فارسی که تحولات سوریه را از بیروت دنبال می کند، می گوید: محلی که امروز در دمشق هدف انفجار قرار گرفت، دبیرخانه شورای امنیت ملی سوریه است و محل تشکیل جلسات شورائی از مقامات کشوری و لشگری است که سیاستگذاری امنیتی کشور را به عهده دارند.

13:34 خبرگزاریها گزارش می دهند که ژنرال ترکمانی وزیر پیشین دفاع و مشاور نظامی بشار اسد که در حمله امروز مجروح شد، جان سپرده است.

13:28 می توانید در صفحه نوبت شما در فیس بوک درباره انفجار امروز دمشق اظهار نظر کنید. مجتبی در این صفحه نوشته است: به نظر من کار بشار اسد دیگه تمام هست با توجه به این که درگیریها به دمشق رسیده و همچنین وزیر دفاع و شوهر خواهرش هم مردند.

13:25 لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا گفت که باید به بشار اسد فشار بیشتری آورد تا از قدرت کنار برود و زمینه انتقال مسالمت آمیز قدرت در سوریه فراهم شود.

13:20 موضوع امروز نوبت شما در تلویزیون فارسی بی بی سی هم انفجار انتحاری دمشق و تاثیرش بر مناقشه سوریه است. نصیر از هرات نوشته: از این لحظه دولت بشاراسد به طی یک ماه دیگه شکست میخورد. این شکست به تمام مردم سوریه بیش از پیش تبریک میگم.

13:18 موضوع امروز نوبت شما در تلویزیون فارسی بی بی سی هم انفجار انتحاری دمشق و تاثیرش بر مناقشه سوریه است. شهرام از بریزبین نوشته: نفجار انتحارى كار خيلى زشت و غير اخلاقى هست. من كه مطمئنم ملت سوريه با طناب القاعده و عربستان و تركيه داره خودشو ميندازه تو چاه.

13:16 وزیر دفاع آمریکا می گوید که "بسیار نگران" خشونتهای سوریه است و دنیا باید بر فشار خود بر دولت بشار اسد بیافزاید.

13:13 وزیر دفاع بریتانیا می گوید که وضعیت سوریه وخیم و بیش از پیش غیرقابل پیش بینی شده است.

13:06 یک کاربر توییتر به نام سامسوم حمص نوشته است: بسیاری خواهان راه حل یمنی بودند، سایرین راه حلی لیبیایی را پیشنهاد می دادند. ما داریم راه حل سوری را اجرا می کنیم.

13:03 وزیر خارجه فرانسه می گوید که حمله امروز دمشق لزوم اقدام سیاسی فوری برای حل مناقشه سوریه را نشان می دهد.

13:00 گروه های بیشتری مسئولیت انفجار امروز دمشق را بر عهده گرفته اند. اما مصطفی عبدالکریم، سخنگوی ارتش آزاد سوریه به بی بی سی عربی گفت که این گروه این حمله را انجام داده است.

12:57 خاویر اسپینوسا، خبرنگار خاورمیانه ای بی بی سی ال موندو، پس از انفجار امروز دمشق، در توییتر نوشته است: ارتش سوریه از همین حالا درباره "پاکسازی" کشور از لوث تروریستها صحبت می کند.

12:52 اولکسی سولوهوبنکو، سردبیر اخبار جهانی بی بی سی می گوید: خبرگزاریهای روسیه اعلام کرده اند که انفجار امروز دمشق موضع روسیه را برای وتو کردن پیش نویس قطعنامه پیشنهادی بریتانیا تغییر نمی دهد.

12:50 ارتش آزاد سوریه در بیانیه ای مسئولیت انفجار امروز دمشق را بر عهده گرفت. در این بیانیه، کشته شدگان "مقصر قتل عامهای وحشیانه" مردم معرفی شده اند.

12:42 عکسی از محل وقوع انفجار امروز در دمشق که تحت محافظت شدید پلیس و نیروهای امنیتی بوده، منتشر شده است.

12:39 موضوع امروز برنامه نوبت شما تلویزیون فارسی بی بی سی هم به انفجار انتحاری امروز دمشق و اثرات احتمالی آن بر درگیریهای نظامی این کشور است. می توانید با مراجعه به صفحه نوبت شما نظرات خود را بنویسید یا در برنامه تلویزیونی ما شرکت کنید.

12:33 تلویزیون سوریه اعلام کرد که ژنرال فهد جاسم فریج، رئیس ستاد مشترک، به عنوان وزیر جدید دفاع منصوب شده است.

12:30 رویترز گزارش می دهد صدای پنج انفجار در منطقه مهاجرین دمشق، نزدیک پایگاه لشکر چهارم زرهی سوریه به رهبری ماهر اسد، برادر رئیس جمهور، به گوش رسیده است.

12:27 آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت که انفجار امروز دمشق بر لزوم تصویب قطعنامه ای جدید در سازمان ملل درباره سوریه صحه می گذارد.

12:22 ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا می گوید که کشته شدن مقامهای ارشد نظامی سوریه نشان می دهد که سازمان ملل برای پایان دادن به مناقشه باید اقدامی جدی انجام دهد.

12:20 خبرگزاریها گزارش داده اند که صدای پنج انفجار بزرگ از یک پایگاه نظامی در دمشق شنیده شد

12:18 بنا بر گزارش ها، حسن ترکمانی، مشاور ارشد نظامی بشار اسد و وزیر سابق دفاع نیز در انفجار امروز مجروح شده است.

12:15 سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه می گوید که "نبردی تعیین کننده" در سوریه در جریان است اما هشدار داد که حمایت از مخالفان بشار اسد بیهوده است.

12:10 فردی که خود را عضو ارتش آزاد سوریه معرفی کرده، می گوید که این گروه برای انجام حمله به مرکز امنیت ملی سوریه دو ماه اتاق کنترل بحران اسد را تحت نظر داشته است.

12:08 فردی که خود را عضو ارتش آزاد سوریه معرفی کرده، با انتشار ویدئویی در سایت یوتیوب مسئولیت انفجار امروز دمشق را بر عهده گرفته است.

12:05 وزیر اطلاع رسانی سوریه در تلویزیون دولتی گفت: ما به دلیل این حمله تروریستی که محکومش می کنیم، احساس غم، درد و خشم می کنیم.

12:03 مهرداد فرهمند خبرنگار بی بی سی فارسی در بیروت: انفجار امروز ضربه ای کاری به پیکره نظام سوریه به شمار می رود، بویژه با توجه به اینکه در بیش از شانزده ماه نا آرامی در این کشور، با این انفجار مهمترین قتل شخصیتهای بلندپایه مملکتی رقم خورده و دامنه درگیریها به قلب پایتخت کشیده شده است.

11:57 گزارش شده که در جریان حمله انتحاری امروز دمشق، ابراهیم شعار، وزیر کشور و هشام بختیار، دبیر شورای امنیت ملی سوریه و چند مقام دیگر دولتی مجروح شده اند.

11:55 نیروهای مسلح سوریه در بیانیه ای اعلام کرد که این کشور مصمم تر از پیش با تروریستها مقابله خواهد کرد.

11:51 برای آشنایی با ژنرال شوکت، معاون وزیر دفاع سوریه و شوهر خواهر بشار اسد به این مطلب خواندنی بی بی سی فارسی درباره حلقه نزدیکان رئیس جمهور سوریه مراجعه کنید.

11:45 ساندر فون هورن، خبرنگار هلندی در دمشق، به بی بی سی گفت که تدابیر امنیتی اطراف ساختمانهای دولتی در پایتخت سوریه تشدید شده و این ظن را تقویت می کند که عامل بمبگذاری امروز فردی از درون دستگاه های امنیتی بوده است.

11:43 تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد که وزارت اطلاع رسانی این کشور بزودی بیانیه ای درباره انفجار انتحاری امروز در دمشق منتشر می کند

11:35 خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که هشام بختیار، رئیس دستگاه اطلاعاتی سوریه در حمله انتحاری امروز زخمی شده است

11:33 تلویزیون دولتی سوریه خبر کشته شدن آصف شوکت معاون وزیر دفاع و شوهر خواهر بشار اسد را تایید کرد.

11:30 سپهبد راجحه وزیر دفاع سوریه که در انفجار امروز کشته شده، از مسیحیان ارتودوکس بوده ولی اکثر مقامهای دولت و ارتش از اقلیت علوی هستند.

11:23 مقامهای سوریه حمله به دفتر امنیت ملی این کشور را کار "تروریستها" خوانده اند. آنها در طی 16 ماه گذشته مخالفان را تروریست خوانده اند.

11:22 مایک ولریج، خبرنگار امور جهانی بی بی سی:

چهارمین روز متوالی نبرد در دمشق با حمله به ساختمان دفتر امنیت ملی سوریه چرخش بسیار مهمی پیدا کرده است. نه تنها این حمله بعد کاملا تازه ای به مناقشه می بخشد، بلکه آن همچنین نزدیک به محل اقامت رئیس جمهور سوریه رخ داده است. اکثر نبردهای قبلی در حاشیه جنوبی مرکز پایتخت رخ داده بود.

11:21 تلویزیون المنار سوریه می گوید که آصف شوکت، معاون وزیر دفاع سوریه و شوهر خواهر بشار اسد هم در حمله انتحاری دمشق کشته شده است.

با اعلام کشته شدن سپهبد داوود راجحه، وزیر دفاع سوریه و آتش گرفتن یک پادگان مشرف به کاخ ریاست جمهوری، مناقشه 16 ماهه این کشور وارد مرحله مهم و شاید هم سرنوشت سازی شده است. می توانید تازه ترین اخبار از تحولات امروز سوریه را در گزارش لحظه به لحظه وب سایت بی بی سی فارسی بخوانید. (ساعتها بر اساس گرینویچ است).

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.