تماس تلفنی باراک اوباما و ولادمیر پوتین درباره سوریه

اوباما حق نشر عکس AFP
Image caption آقای اوباما و پوتین از بروز خشونت‌ها در سوریه ابراز نگرانی کردند

در پی کشته شدن چند مقام‌ عالی‌رتبه سوری، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا با ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه درباره وضعیت سوریه گفتگو کرد.

بر اساس بیانیه کاخ سفید درباره این گفتگو، هر دو رییس جمهور از افزایش خشونت ها در سوریه ابراز نگرانی کرده و بر ایجاد تغییر سیاسی در این کشور تاکید کردند.

در این بیانیه آمده آنها به تفاوت هایی که میان دو کشور در زمینه سوریه وجود دارد، اشاره کردند اما بر ادامه تلاش های متخصصان هر دو کشور برای حل بحران سوریه تاکید کردند.

همزمان، یکی از سناتورهای آمریکا خواسته دولتش مخالفان دولت سوریه را مسلح کند.

آقای اوباما در ادامه گفتگوی خود با رییس جمهور روسیه از وقوع سیل اخیر در جنوب روسیه ابراز تاسف کرد و گفت کشورش آماده امدادرسانی به بازماندگان در این ناحیه است.

"زمام امور خارج از دست دولت سوریه"

در این میان، پاتریک ونترل، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز درباره اتفاقات سوریه گفت آمریکا خواهان پایان خشونت ها در این کشور است.

او گفت: "علی رغم اینکه افراد کشته شده، طراحان خشونت‌ها علیه مردم سوریه بودند، همزمان نباید فراموش کرد که روزانه غیرنظامیان زیادی کشته می شوند."

آقای ونترل گفت کشته شدن مقام های سوری نشان می دهد که "زمام امور از دست دولت سوریه خارج شده است".

او در پایان گفت آمریکا خواهان تغییر سیاسی صلح آمیز در سوریه است.

"آمریکا وارد عمل شود"

همزمان لینزی گراهام، نماینده ایالت کارولینای جنوبی و عضو کمیته نیروهای مسلح در سنای آمریکا گفت آمریکا باید "رهبری جامعه جهانی را برای حل این بحران بر عهده گیرد."

او گفت: " ما باید یک ائتلاف برای مسلح کردن مخالفان در سوریه تشکیل دهیم و برای پایان به کشتارها منطقه پرواز ممنوع و عبور ممنوع ایجاد کنیم."

او در ادامه گفت: "آمریکا نمی داند که چه دولتی بعد از رژیم بشار اسد، به قدرت خواهد رسید، اما با کمک به مردم سوریه برای تشکیل دولت بعدی، آمریکا می تواند رابطه ای نزدیک و مستحکم با آن داشته باشد. جایگزینی دولت بشار اسد، ضربه محکمی به دولت ایران خواهد بود و می تواند برای منافع امنیتی ما مفید باشد."

"سقوط قریب الوقوع"

همزمان، در پی کشتار روز چهارشنبه در سوریه، ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل نیز با همتای خود لئون پانه تا گفتگو کرد.

بر اساس گزارش ها آقای باراک درباره سوریه گفت: "ما حذف سران سوری را نشانه سقوط قریب الوقوع رژیم بشار اسد می دانیم. ما از نزدیک، احتمال ارسال سلاح های شیمیایی و پیشرفته را از سوریه به لبنان دنبال می کنیم."

مقام های دو کشور متعهد شدند در پی اتفاقات روز چهارشنبه مرتب در تماس باشند.

مطالب مرتبط