هشدار رییس‌جمهور یمن درباره مداخله ایران

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای منصور از ایران خواست از مداخله در امور داخلی یمن خودداری کند

به دنبال ادعای یک مقام رسمی یمن مبنی بر کشف یک شبکه جاسوسی مرتبط با ایران، رئیس‌جمهور این کشور از ایران خواسته است تا از مداخله در امور داخلی یمن خودداری کند. او همچنین تهدید کرده در صورت ادامه روند کنونی، "آبروی ایران را در جامعه بین المللی" خواهد برد.

در واکنشی که به نظر می‌رسد با انتشار گزارش کشف شبکه جاسوسی در ارتباط باشد، عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن، امروز چهارشنبه، ۱۸ ژوئیه، از ایران خواست تا در امور داخلی یمن دخالت نکند.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، آقای هادی خطاب به مقامات ایران گفت: "بگذارید یمن خود نگران امور خودش باشد."

او همچنین گفت: "اگر این رفتارها ادامه پیدا کند، آبروی ایران را در جهان خواهیم برد. من اقدامات لازم را انجام خواهم داد و شما (ایران) بهای این رفتارها را خواهید پرداخت."

آقای هادی در ادامه گفت: امیدواریم که برادرانمان در ایران در امور داخلی یمن دخالت نکنند و موقعیت حساس یمن را در نظر داشته باشند.

یک مقام امنیتی یمن گفت که رهبر این شبکه با اوراق هویت جعلی وارد یمن شده بود، ولی تحقیقات نشان داده است که او یک افسر سپاه پاسداران ایران بوده است.

به گزارش رسانه‌ها، یکی از مقامات امنیتی یمن از بازداشت یک افسر سپاه پاسداران ایران خبر داده و مدعی شده که او اداره یک شبکه جاسوسی در یمن را به عهده داشته است.

گزارش شده است که چندین عضو دیگر این شبکه نیز بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری رسمی یمن (سبا) گزارش داده است که این شبکه جاسوسی افزون بر یمن در منطقه شاخ آفریقا نیز فعالیت می‌کرده و در شهر صنعا نیز دست به عملیات زده است.

آقای هادی جانشین علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین یمن است. آقای صالح برای نزدیک به ۳۳ سال اداره امور یمن را در دست داشت، ولی با شدت گرفتن اعتراضات ضددولتی، در نهایت ناگزیر به کناره‌گیری از قدرت شد.

مطالب مرتبط