روسیه و چین قطعنامه شورای امنیت در خصوص سوریه را وتو کردند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نمایندگان روسیه و چین در شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه جدید پیشنهادی غرب در محکومیت دولت سوریه را وتو کردند.

این قطعنامه، که بر مبنای فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد تهیه شده بود و با وتو این دو کشور عضو دائم شورای امنیت به نتیجه نرسید، در صورت تصویب شدن به شورای امنیت اجازه دخالت نظامی در سوریه می داد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پیشتر گفته بود که تصویب قطعنامه هایی بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل به منزله حمایت از "شورشیان" مخالف دولت سوریه خواهد بود و می تواند زمینه ساز مداخله نظامی غرب شود.

حق نشر عکس AP
Image caption قطعنامه اخیر در صورت تصویب شدن به شورای امنیت اجازه دخالت نظامی در سوریه می داد

روز جمعه، فردا، اعتبار مصوبه شورای امنیت برای اعزام ناظران صلح به سوریه در چارچوب طرح صلح کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای خاتمه دادن به خشونت در سوریه، نیز خاتمه می یابد و ادامه ماموریت آنان مستلزم کسب مجوز جدید شورای امنیت است.

تصرف چند گذرگاه مرزی سوریه

ارتش آزاد سوریه خبر داده است که چند گذرگاههای مرزی میان سوریه و ترکیه و همچنین سوریه و عراق را به تصرف خود درآورده است.

به موجب این خبر، گذرگاه مرزی باب السلام میان استان حلب سوریه و استان کیلیس ترکیه، گذرگاه باب الهوی میان استان حلب سوریه و استان هاتای ترکیه و گذرگاه بوکمال میان سوریه و عراق اینک به تصرف ارتش آزاد سوریه در آمده است.

در همین حال، درگیری‌ها همچنان در دمشق، پایتخت سوریه ادامه دارد. دولت سوریه می گوید نیروهایش در تعقیب "گروه‌های تروریستی" هستند.

درگیری‌های دمشق از چند روز پیش آغاز شده و ارتش آزاد سوریه، متشکل از مخالفان مسلح دولت آن کشور، مسئولیت انفجاری را در دمشق برعهده گرفته است که منجر به کشته شدن دست کم سه تن از مقامات ارشد دولتی، از جمله وزیر دفاع شد.

انفجار دمشق واکنش های مختلفی را در پی داشته و سخنگوی کوفی عنان با ابراز تاسف از شدت گرفتن خشونت در سوریه، گفته بود که این واقعه "لزوم اقدام قاطعانه شورای امنیت را گوشزد می کند."

همچنین برای نخستین بار پس از انفجاری دیروز دمشق، بشار اسد رئیس جمهور سوریه بر صفحه تلویزیون دیده شد.

غیبت بشار اسد از انظار عمومی باعث گمانه زنی ها و شایعاتی شده بود و حتی گزارشهایی حاکی از اینکه او به بندر لاذقیه در شمال غرب سوریه انتقال داده شده منتشر شده بود.

اما سرانجام تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از بشار اسد را پخش کرد که وی را در حالی نشان می داد که سپهبد فهد فریج، وزیر دفاع جدید در برابرش سوگند یاد می کرد.

مطالب مرتبط