وتوی قطعنامه علیه سوریه؛ انتقاد از روسیه و چین

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

اقدام روسیه و چین در وتوی قطعنامه پیشنهادی به شورای امنیت سازمان ملل متحد برای اعمال تحریم های گسترده علیه حکومت سوریه، واکنش تند ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه را به همراه داشته است.

اعضای غربی شورای امنیت، این نهاد بین المللی را متهم کردند که در دفاع از مردم سوریه شکست خورده است.

این در حالی است که ارتش سوریه واحدهای رزمی خود را برای بیرون راندن مخالفان مسلح از بعضی از محله های دمشق به حرکت درآورده است.

تلویزیون دولتی سوریه نیز برای نخستین بار از زمان انفجار در ساختمان شورای امنیت ملی این کشور در روز چهارشنبه، تصاویری را از بشار اسد، رئیس جمهوری پخش کرده بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption روسیه نگران باز شدن راه مداخله خارجی در سوریه است

در این تصاویر آقای اسد در مراسم ادای سوگند سپهبد فهد فریج، وزیر دفاع جدید سوریه دیده می شد.

سپهبد داوود عبدالله راجحه، وزیر دفاع سوریه، آصف شوکت، معاون وزیر دفاع و شوهر خواهر بشار اسد و ژنرال حسن علی ترکمانی از وزرای دفاع پیشین در انفجار دمشق کشته شدند.

پیش تر شایعه شده بود که پس از این حادثه، آقای اسد به بندر لاذقیه منتقل شده است.

همزمان، ارتش آزاد سوریه که به مخالفان حکومت بشار اسد تعلق دارد از به دست گرفتن کنترل چند گذرگاه مرزی مهم خبر داده است.

منابع محلی به یک خبرنگار بی بی سی در منطقه مرزی سوریه با ترکیه گفتند که مخالفان کنترل دو گذرگاه مهم مرزی را در دست گرفته اند. هر چند که ارتش سوریه موفق شد که پس از مدتی گذرگاه باب الهوی را پس بگیرد.

در مرز شرقی سوریه با عراق نیز مخالفان توانستند گذرگاه مرزی ابوکمال را از کنترل نیروهای امنیتی سوریه خارج کنند.

انتقاد از وتوی روسیه و چین

در پی وتوی قطعنامه پیشنهادی قدرت های غربی برای گسترش تحریم های بین المللی علیه حکومت بشار اسد، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا این اقدام را "غیرقابل دفاع" عنوان کرد.

به گفته آقای هیگ آنها در بدترین شرایط به مردم سوریه پشت کرده اند.

سوزان رایس، سفیر ایالات متحده هم پس از مخالفت روسیه و چین با قطعنامه پیشنهادی گفت "تاریخ به سختی" درباره این دو کشور قضاوت خواهد کرد.

به گفته سوزان رایس، آمریکا و متحدانش در خارج از شورای امنیت به تلاش خود برای توقف خشونت ها در سوریه ادامه خواهند داد.

روسیه و چین پیش از این نیز دو بار مانع از صدور قطعنامه علیه سوریه شده بودند.

حق نشر عکس Getty
Image caption ارتش آزاد سوریه کنترل چند گذرگاه مرزی را در دست گرفته است

طبق قطعنامه پیشنهادی، در صورتی که حکومت سوریه واحدهای رزمی و ادوات سنگین نظامی را از مناطق مسکونی خارج نمی کرد، با اعمال تحریم های بین المللی گسترده مجازات می شد.

استناد قطعنامه به فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد علت اصلی مخالفت روسیه و چین با آن عنوان شده است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پیشتر گفته بود که تصویب قطعنامه هایی بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد به منزله حمایت از "شورشیان" مخالف دولت سوریه خواهد بود و می تواند زمینه ساز مداخله نظامی غرب شود.

ماموریت ناظران سازمان ملل متحد در سوریه پایان روز جمعه به پایان می رسد و آمریکا پیش از این تهدید کرده بود که در صورتی که قطعنامه پیشنهادی علیه حکومت این کشور تصویب نشود، با تمدید حضور ناظران بین المللی موافقت نخواهد کرد.

فعالیت این ناظران عملا از ماه ژوئن به خاطر افزایش خشونت ها متوقف شده است ولی بریتانیا خواهان تمدید حضور آنها به مدت یک ماه است.

مطالب مرتبط