اطلاعات تازه از هویت عامل 'کشتار بتمن'

جیمز هولمز عامل کشتار آئورا حق نشر عکس Reuters
Image caption جیمز هولمز دانشجوی سابق مقطع دکترای دانشگاه دنور ایالت کلورادو در رشته عصب شناسی بوده است

با مشخص شدن هویت عامل کشتار تماشاگران فیلم بتمن در شهر آرورا ایالت کلرادو آمریکا ابعاد تازه ای از زندگی جیمز هولمز ۲۴ ساله آشکار شده است.

آقای هولمز که پیش‌تر دانشجوی مقطع دکترای عصب‌شناسی دانشگاه کلرادو-دنور بوده در آپارتمانی نزدیک محل حادثه زندگی می کرده است.

او دوران دبیرستان خود را در شهر سن دیگو ایالت کالیفرنیا سپری کرده است جایی که والدینش هنوز هم در آنجا اسکان دارند.

از سوابق احتمالی فعالیت های غیرقانونی او هنوز اطلاعات زیادی در دست نیست اما آخرین بار که او عملی غیرقانونی انجام داده به دریافت یک برگه جریمه رانندگی در ماه اوت سال گذشته باز می گردد که آقای هولمز به خاطر رعایت نکردن سرعت مجاز جریمه شده بود.

شلیک به تماشاگران فیلم بتمن در ایالت کلرادو آمریکا به لحاظ تعداد کشته و زخمی شده ها که در مجموع ۷۱ نفر بوده اند، بزرگترین واقعه از نوع خود در تاریخ این کشور اعلام شده است.

به گفته مقامات آمریکایی دست کم دوازده نفر در حمله بامداد امروز جمعه ۲۰ ژوئیه (۳۰ تیر)، به سینمایی در شهر آرورا آمریکا، که فیلم جدید بتمن "شوالیه سیاه برمی‌خیزد" را نمایش می‌داد، کشته شده‌اند.

علاوه بر این ۵۹ تن نیز در این واقعه زخمی شده‌اند.

'تله انفجاری در آپارتمان شخصی هولمز'

حق نشر عکس AP
Image caption شاهدان عینی این واقعه از تجربه شخصی و روایت خود از لحظات حضور در سالن سینما و زمان شکل گیری کشتار به رسانه ها گفته اند

دقایقی پس از دستگیری عامل کشتار امروز، اعلام شد که جیمز هولمز اعتراف کرده که آپارتمان محل زندگی اش را با استفاده از مواد منفجره به یک تله انفجاری تبدیل کرده است.

به همین خاطر هم پلیس خانه های اطراف محل زندگی او را تخلیه کرده و با استفاده از یک نردبان آتش نشانی و با هدایت دوربینی به داخل آپارتمان آقای هولمز به جستجو در محل زندگی او پرداخت.

مقامات پلیس اعلام کرده اند که در محل زندگی او مواد شیمیایی قابل احتراق و انفجار و سیم کشی هایی که می توانسته برای ایجاد یک تله انفجاری به کار گرفته شده باشد، مشاهده کرده اند.

ریموند کلی از پلیس نیویورک می گوید که آقای هولمز پیش از آغاز حمله خونین خود، موهایش را به رنگ قرمز درآورده بوده تا به ویلیان ژوکر، شخصیت منفی فیلم بتمن شبیه شود.

با این حال مقامات پلیس شهر آئورا از اظهار نظر درباره گفته آقای کلی اجتناب کردند.

دن اوتز، رئیس پلیس محلی ضمن هولناک خواندن این واقعه گفت که پلیس واکنش سریعی به حادثه داشته و در زمانی حدود یک دقیقه به محل رسیده است.

عزای عمومی و نیمه افراشته شدن پرچم ها

همزمان باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و رقیب جمهوریخواهش میت رامنی در انتخابات ریاست جمهوری امسال، برنامه های تبلیغاتی امروز خود را لغو کرده و پیامهای تسلیت به بازماندگان این واقعه خونین فرستاده اند.

آقای اوباما امروز را روز عزاداری و ابراز همدردی با کشته شدگان حادثه شهر آئورا اعلام کرده و دستور داده که پرچم های دولتی در این کشور به حالت نیمه افراشته درآیند.

شاهدان عینی این واقعه هم از تجربه شخصی و روایت خود از لحظات حضور در سالن سینما و زمان شکل گیری کشتار خبر داده اند.

شاهدان می گویند که واقعه در ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه نیمه شب به وقت محلی روی داده و ضارب به آرامی بروی پله های سینما قدم می زده و به طور تصادفی قربانیان خود را هدف قرار می داده است.

خیلی از شاهدان حضور جیمز هولمز با البسه مشکی و ظاهری شبیه شخصیت های فیلم را بخشی از افتتاحیه یا برنامه ای تبلیغی شب نخستین نمایش فیلم تصور کرده اند.

شاهد دیگری گفته که او نخست گاز اشک آور میان تماشاگران رها کرد و هنگامی که همه شوکه شدند با اسلحه خود شروع به تیراندازی کرد.

جیمز هولمز به هنگام ورود به سالن سینما دو اسلحه کمری و دو اسلحه بزرگ به همراه داشته است.

او ساعتی بعد در محل پارکینگی خارج از محوطه سینما بدون آنکه مقاومتی از خود نشان دهد توسط پلیس دستگیر شد.

تدابیر امنیتی در سینماهای نمایش دهنده بتمن

به دنبال این کشتار که در نخستین شب نمایش فیلم جدید بتمن (شوالیه سیاه برمی‌خیزد) شکل گرفت، سینماهای نمایش دهنده این فیلم در شهر نیویورک تدابیر امنیتی خود را بیشتر کرده اند.

در پاریس، پایتخت فرانسه شب نخست نمایش این فیلم لغو شد.

خانواده جیمز هولمز در سن دیگو هم با انتشار بیانیه ای گفته اند که در حال همکاری کامل با پلیس هستند و از رسانه ها خواسته اند که به حریم خصوصی آنها احترام بگذارند.

در این بیانیه خانواده آقای هولمز گفته اند: "قلب ما با کسانی است که در این تراژدی آسیب دیده اند."

مطالب مرتبط