مظنون 'کشتار بتمن' سلاح‌هایش را 'به طور قانونی' در اختیار داشت

حق نشر عکس Reuters

همزمان با مراسم شب‌زنده‌داری به یاد قربانیان حمله به سینمایی در شهر آرورا در آمریکا، پلیس اعلام کرده است که فرد مظنون این حمله تمام سلاح‌ها و مواد منفجره‌ای را که در اختیار داشت، به طور قانونی خریده بوده است.

به دنبال مرگ ۱۲ نفر در تیراندازی در مراسم نمایش فیلم "شوالیه سیاه برمی‌خیزد" در شهر آرورا، ساکنان این منطقه در ایالت کلرادو با شرکت در مراسم شب زنده‌داری، شمع روشن کرده و عزاداری کرده‌اند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نیز دستور داده است تا پرچم‌های این کشور به نشان عزاداری به حالت نیمه افراشته درآیند.

براساس گزارش‌ها، در حمله‌ای که بامداد روز جمعه، ۲۰ ژوئیه (۳۰ تیر) انجام شد، مردی که ماسک به چهره و جلیقه ضدگلوله به تن داشت، بعد از پرتاب گاز اشک‌آور به سمت افراد حاضر در مراسم نمایش فیلم جدید بتمن آتش گشود.

در این حمله دست‌کم ۱۲ نفر کشته و ۵۸ نفر زخمی شدند.

۳۰ نفر از مجروحان این حادثه همچنان برای درمان در بیمارستان به سر می‌برند و حال ۱۱ نفر از آنها وخیم اعلام شده است.

پلیس نام فرد مهاجم را جیمز هولمز اعلام کرده است. او که ۲۴ سال دارد، در محوطه مقابل سینما در نزدیکی دنور بازداشت شد.

قرار است او روز دوشنبه، ساعت ۹ ونیم به وقت محلی در یک دادگاه محلی حاضر شود.

در مراسمی که دیشب در آرورا برگزار شد، صدها نفر حضور یافتند.

در زمین‌های چمن محل مراسم شمع‌های روشن، دسته‌های گل و یادداشت‌های یادبود گذاشته شده و در یکی از یادداشت‌ها آمده است: "تقدیم به روح تمام بیگناهان ... شما را فراموش نخواهیم کرد."

اسلحه‌های قانونی

جان هیکنلوپر، فرماندار کلرادو، در سخنانی که در پایان روز داشت، تایید کرد که تعداد تلفات این حمله ۷۰ نفر بوده که یک نفر کمتر از داده‌های اولیه درباره این حمله است.

به دنبال بازداشت آقای هولمز گفته شد که او آپارتمان محل زندگیش را با استفاده از مواد منفجره به تله‌ای انفجاری تبدیل کرده است.

پلیس اعلام کرد که در محل زندگی او مواد شیمیایی قابل احتراق و سیم‌کشی‌هایی وجود دارد که می‌تواند برای ایجاد یک تله انفجاری به کار گرفته شده باشد.

رئیس پلیس آرورا اعلام کرده که نیروهایشان هنوز وارد آپارتمان محل زندگی فرد مظنون نشده‌اند و اقدامات برای خنثی کردن این ابزارهای انفجاری به شب موکول شده است تا کارشناسان مواد منفجره که راهی منطقه شده‌اند، به محل برسند.

گفته شده است که جیمز هولمز به دو تفنگ بزرگ و دو تپانچه مسلح بوده است.

چالش جدید انتخابات آمریکا

به دنبال حمله در آرورا، باراک اوباما و میت رامنی، دو نامزد انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری آمریکا نشست‌های تبلیغاتی خود را لغو کردند.

هر دوی آنها با ابراز ناراحتی از این حادثه، با بازماندگان قربانیان ابراز همدردی کرده‌اند.

در همین حال، مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک که سابقه‌ای طولانی در طرفداری از لزوم اعمال محدودیت بیشتر بر تسلیحات گرم در آمریکا دارد، از هر دو نامزد انتخابات خواسته است تا موضع خود را درباره لزوم کنترل (خرید و فروش) سلاح در آمریکا به طور روشن مشخص کنند.

به دنبال چندین حادثه تیراندازی در آمریکا، گروه‌هایی از سیاستمداران خواهان اعمال قوانین سختگیرانه‌تری برای محدود کردن دسترسی غیرنظامیان به سلاح‌های گرم شده‌اند.

آقای بلومبرگ گفته است: "شاید زمان آن رسیده است که دو نفری که می‌خواهند رئیس‌جمهور آمریکا شوند، برخیزند و به ما بگویند که می‌خواهند (در این باره) چه کار کنند، چون این مشکل به طور روشنی در سراسر کشور وجود دارد."

بدون سوءسابقه

آقای هولمز هیچ سوءسابقه‌ای در آرورا ندارد و به گفته پلیس، او هر چهار اسلحه، مهمات و نزدیک به ۶ هزار فشنگی را که در اختیار داشت، در دو ماه گذشته به طور قانونی خریده است.

مقامات رسمی هرگونه ارتباط این حمله با اقدامات تروریستی را رد کرده‌اند، اما انگیزه فرد مهاجم نیز مشخص نشده است.

گزارش شده است که جیمز هولمز با وجود سابقه دانشگاهی چشمگیرش، به دنبال انصراف از ادامه تحصیل در مقطع دکترا بوده است. او در رشته اعصاب در دانشگاه کلرادو-دنور درس می‌خواند.

یکی از همسایگان آقای هولمز به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما او را درست نمی‌شناسیم چون با هیچکس حرف نمی‌زد و همیشه در خانه و پشت درهای بسته بود."

مطالب مرتبط