حمله نیروهای دولتی سوریه به مواضع مخالفان مسلح

حق نشر عکس Reuters
Image caption درگیری در حومه دمشق ادامه دارد

براساس گزارش های دریافتی نیروهای دولتی در سوریه حملات مخالفان مسلح در شهرهای دمشق و حلب را دفع کرده اند. تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از خرابی ها و اجساد آنهایی را که "تروریست " توصیف کرده، به نمایش گذاشته است.

به گفته خبرنگار بی بی سی، نیروهای دولتی به طور منظم از یک منطقه به منطقه دیگر در شهرهای دمشق و حلب به پیش رفته و مواضع مخالفان را با شدت زیر آتش گرفته اند.

براساس گزارش‌ها، نیروهای ارتش سوریه به منطقه برزه در حومه دمشق یورش برده‌اند.

مخالفان دولت و ساکنان این منطقه گفته‌اند که هلی‌کوپترها اهدافی را در سطح زمین هدف قرار داده‌اند و تانک‌ها و نیروهای زرهی وارد خیابان‌های منطقه شده‌اند.

همچنین گروه ناظران حقوق بشر سوریه، از گروه‌های مخالف دولت، اعلام کرده است که نیروهای ارتش به منطقه مزه، در دمشق اعزام شده‌اند.

به گفته مخالفان دولت، درگیری‌هایی نیز در شهرهای حماه و دیرالزور رخ داده و درگیری نیروهای ارتش آزاد سوریه و نیروهای امنیتی در حلب، دومین شهر سوریه، همچنان ادامه داشته است.

حلب دومین شهر بزرگ سوریه به شمار می‌رود و در طول ۱۶ ماه گذشته که اعتراضات ضددولتی در مناطق مختلف این کشور ادامه داشته است، در شرایط آرامی به سر می‌برد، اما بر اساس گزارش‌ها، در روزهای اخیر شاهد درگیری بوده است.

مخالفان دولت گفته‌اند که چند شهر کوچک دیگر که در حد فاصل حلب تا مرز با ترکیه در غرب سوریه قرار دارند نیز زیر آتش نیروهای ارتش بوده‌اند.

این خشونت ها در پی یک هفته پیشروی های عمده نیروهای مخالف، از جمله به دست گرفتن چند بخش از دمشق، چند گذرگاه مرزی و به عهده گرفتن مسئولیت حمله ای که باعث قتل چهار مقام امنیتی ارشد حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، شد بود.

در همین حال رصدخانه حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است گزارش داد که حداقل ۱۹ هزار و ۱۰۶ نفر از ماه مارس ۲۰۱۱ - زمان شروع اعتراضات ضدحکومتی - در این کشور کشته شده اند.

به گفته این سازمان این آمار شامل ۱۳ هزار و ۲۹۶ غیرنظامی از جمله مخالفان مسلح، و همچنین ۴۸۶۱ خدمه سازمان های امنیتی و ۹۴۹ فراری ارتش بود.

سازمان ملل در ماه مه گفت که حداقل ۱۰ هزار نفر در خشونت های سوریه کشته شده اند و در همین حال دولت سوریه در ماه ژوئن گزارش داد که ۶۹۴۷ سوریایی جان باخته اند که حداقل شامل ۳۲۱۱ غیرنظامی و ۲۵۶۶ خدمه نیروهای امنیتی می شد.

درگیری در حلب

یکی از گروه‌های مخالف دولت که در داخل سوریه فعالیت می‌کند، اعلام کرده است که روز شنبه، (۲۲ ژوئیه) در شهر حلب ۱۸ نفر کشته شده‌اند. این گروه تعداد کل کشته‌شدگان در سراسر سوریه در این روز را ۱۳۰ نفر اعلام کرد که ۳۴ نفر آنها در استان حمص و ۲۸ نفر در دمشق و مناطق حومه‌ای آن بوده‌اند.

گزارش شده است که به دنبال ادامه درگیری‌ها در دمشق و حلب، بزرگ‌ترین شهرهای سوریه، هزاران نفر خانه‌هایشان را در این دو شهر ترک کرده‌اند.

مخالفان دولت در حلب گفته‌اند که به دنبال آتشبار تانک‌های ارتش، یک ساختمان در این شهر فروریخته است.

نیروهای دولتی در دمشق، پایتخت سوریه، نیز اعلام کرده‌اند که کنترل یکی دیگر از مناطق شهر را که به دست مخالفان مسلح افتاده بود، دوباره در دست گرفته‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از اجساد افرادی را که اعضای گروه‌های "تروریستی" خوانده شدند و نیز مقادیری مهمات که گفته شده است از مخالفان ضبط شده، نشان داده است.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی می‌گوید که هنوز نیروهای تحت امر بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، کنترل کامل تمام پایتخت را در دست نگرفته‌اند.

همچنین مخالفان دولت گفته‌اند که ارتش به ساکنان برخی مناطق هشدار داده است که قبل از آغاز بمباران قریب‌الوقوع در این مناطق، خانه‌هایشان را ترک کنند.

ادامه درگیری در حمص

بر اساس گزارش‌ها، درگیری‌ها در حمص نیز ادامه داشته است. این شهر در ماه‌های گذشته از مراکز اصلی درگیری مخالفان دولت و نیروهای ارتش سوریه بوده و دیروز گزارش شد که نیروهای دولتی به معترضان در زندان اصلی شهر حمله کرده‌اند.

اخوان المسلمین سوریه، از گروه‌های اصلی مخالف دولت سوریه نیز روز شنبه ۲۱ ژوئیه اعلام کرد که تسلط حکومت سوریه در بسیاری از مناطق در حال از دست رفتن است و خواهان برقراری نظم و خویشتنداری شد.

گزارش شده است که هزاران نفر از مردم سوریه برای گریز از خشونت‌ها در حال فرار به کشورهای همسایه بوده‌اند و بر اساس اعلام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، پناهجویان سوری افزون بر لبنان، به کشورهای عراق، ترکیه و اردن پناه برده‌اند.

مطالب مرتبط