روپرت مرداک از مدیریت شرکت رسانه‌ای نیوز اینترنشنال استعفا داد

حق نشر عکس PA
Image caption گفته می شود استعفای روپرت مرداک از مدیریت شرکت رسانه ای نیوزاینترنشنال اقدامی مهم است

روپرت مرداک از مدیریت شرکت نیوز اینترنشنال، بخش سرمایه گذاری شرکت نیوز کورپوریشن و مدیریت شرکتی که مالکیت روزنامه تایمز لندن را برعهده دارد، کناره گیری کرده است.

چندی پیش شرکت رسانه‌ای نیوز کورپوریشن که شرکت نیوز اینترنشنال زیر مجموعه آن بشمار می رود، اعلام کرد که در صدد است به دو شرکت مجزا تقسیم شود.

قرار است یکی از این دو شرکت به کار روزنامه و نشر بپردازد و شرکت دیگر در حوزه تلویزیون، فیلم و سرگرمی فعالیت کند.

شرکت رسانه ای نیوزکورپوریشن شعبه هایی در خارج از بریتانیا دارد از جمله شبکه تلویزیونی فاکس در آمریکا و شرکت بی اسکای بی در اروپا.

انتظار می رود که آقای مرداک که ۸۱ سال دارد ریاست هیات مدیره هر دو شرکت منفک شده از شرکت نیوز کورپوریشن را برعهده بگیرد و تنها مدیر عامل بخش تولید فیلم و سریال های تلویزیونی باشد.

شرکت نیوزاینترنشنال در تلاش است این استعفا را کم اهمیت جلوه دهد.

یکی از سخنگویان نیوزاینترنشنال گفته است: "هفته گذشته آقای مرداک از عضویت در شماری از مجمع ها و هیات ها هم در داخل بریتانیا و هم در آمریکا استعفا داد."

استیو هیولیت، از مفسرین رسانه ای به بی‌بی‌سی گفته است که "تعجبی ندارد" نیوزکورپوریشن از سرمایه گذاری در بخش انتشار روزنامه به دلیل کاهش تیراژ کناره گیری کند. علاوه بر این رسوایی مربوط به شنود تلفنی "کابوسی " را برای این شرکت رسانه ای ایجاد کرد.

به گفته آقای هیولیت برای "روپرت مرداک که ۴۰ سال از عمرش را صرف رسیدن به این مقام کرد، کناره گیری از این پست ها اقدامی مهم است."

تام واتسون، از نمایندگان حزب کارگر و از منتقدان قدیمی آقای مرداک هم معتقد است که این اقدامی مهم است.

به گفته آقای واتسون، "تنها همین چند ماه پیش بود که آقای مرداک به اعضای روزنامه سان گفت که طی ۴۰ سال گذشته با این روزنامه زندگی کرده و قصد ندارد که جایی برود."

در آن زمان هم تنها تعدادی اندک حرفهای او را باور کردند.

آقای واتسون گفت که آقای مرداک از بخش هایی از شرکت رسانه ای نیوزکورپوریشن که "مایه شرمساری" بود، کناره گیری کرد.

به گفته آقای واتسون، آقای مرداک همچنین به افرادی که طی دهه های گذشته از او حمایت کردند، پشت کرد.

تقسیم شرکت رسانه ای نیوزکورپوریشن به دو شعبه به معنای آن است که در بخش تلویزیون، فیلم و سرگرمی، کمپانی فاکس قرن بیستم و شبکه پخش فاکس در یک شرکت خواهند بود.

شرکت دیگر تمامی عواید حاصل از نشر روزنامه های وال استریت ژورنال، تایمز، سان، د استرالین، نیویورک پست و نشر هارپر کولینز را شامل خواهد شد.

مطالب مرتبط