اتحادیه اروپا تشدید تحریم‌های سوریه را تصویب کرد

حق نشر عکس AP
Image caption در این تصویر که از فیلمی غیرحرفه‌ای برداشته شده است، گفته می‌شود که مخالفان مسلح دولت سوریه در حال شادمانی پس از تخریب دو تانک ارتش هستند

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشست امروز (دوشنبه، ۲۳ ژوئیه) در بروکسل، طی مصوبه‌ای ۲۹ نفر دیگر از نزدیکان و بستگان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه را مشمول تحریم‌ها از جمله توقیف دارایی‌ها و ممنوعیت سفر کرده‌اند.

آنها همچنین مقررات مربوط به انتقال محموله‌هایی را که ظن آن می‌رود حاوی تسلیحات برای دولت سوریه باشند، سخت‌تر کرده‌اند.

در چارچوب مقررات جدید، محموله‌های مشکوک در یک کشور عضو اتحادیه اروپا یا آب‌های ساحلی آنها باید مورد بازرسی قرار بگیرند.

با این حال، خبرنگار بی‌بی‌سی در بروکسل می‌گوید که بیشتر محموله‌های تسلیحات ارسالی به سوریه از مسیر اتحادیه اروپا نمی‌گذرد و به همین دلیل مصوبه جدید وزیران امور خارجه این اتحادیه تاثیر محدودی در این زمینه خواهد داشت.

همزمان با تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، یک مقام دولتی این کشور اعلام کرده است که اگر حمله‌ای خارجی به سوریه انجام شود، دولت از سلاح‌های شیمیایی که در اختیار دارد، استفاده خواهد کرد.

جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه گفته است که تسلیحات شیمیایی که توسط ارتش ذخیره‌سازی و محافظت می‌شود، هیچگاه علیه مردم و "در داخل خاک سوریه" به کار گرفته نخواهند شد.

او در کنفرانسی مطبوعاتی که به طور زنده از تلویزیون دولتی سوریه پخش می شد، گفت: "هیچ‌گونه تسلیحات شیمیایی یا بیولوژیکی استفاده نخواهد شد. تکرار می‌کنم، هیچوقت در بحران سوریه استفاده نخواهد شد."

او اضافه کرد: "تمام انواع این تسلیحات توسط نیروهای نظامی ارتش سوریه ذخیره‌سازی و محافظت می‌شود و تحت نظر مستقیم ارتش است. (این سلاح‌ها) استفاده نخواهد شد، مگر آن که سوریه مورد تجاوز خارجی قرار گیرد."

پیش از این، دولت سوریه هیچگاه رسما در اختیار داشتن تسلیحات شیمیایی را تایید نکرده بود.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که کشورهای غربی و اسرائیل به شدت نگران استفاده احتمالی دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی برای مقابله با بحران در این کشور هستند.

روز ۱۶ ژوئیه (نزدیک به یک هفته پیش) یکی از سیاستمداران ارشد سوریه که به مخالفان دولت پیوسته است، به بی‌بی‌سی گفت که دولت سوریه در صورتی که در تنگنا قرار گیرد، در استفاده از سلاح های شیمیایی تردیدی نخواهد کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تانک‌های دولتی در خیابان‌های دمشق

پیش از نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، وزیران امور خارجه اتحادیه عرب نیز در قطر نشستی اضطراری داشتند.

آنها در بیانیه پایانی خود خواهان کناره‌گیری هرچه سریع‌تر بشار اسد از قدرت شدند و وعده دادند که در این صورت، امنیت او و خانواده‌اش برای ترک سوریه تامین می‌شود.

وزیران امور خارجه اتحادیه عرب همچنین از مخالفان دولت سوریه خواستند که یک دولت انتقالی تشکیل دهند.

درگیری در حلب

گزارش شده است که اقدامات ارتش سوریه برای عقب راندن مخالفان مسلح بشار اسد از دو شهر دمشق و حلب دوچندان شده است و نیروهای دولتی توانسته‌اند کنترل بخش‌هایی از دمشق را که به دست مخالفان مسلح دولت افتاده بود، دوباره در دست بگیرند.

تلویزیون دولتی سوریه امروز تصاویری از نیروهای دولتی را نمایش داد که در حال جستجوی خانه به خانه پیکارجویانی بودند که احتمالا هنوز در محل حضور داشتند.

بر اساس گزارش‌ها، درگیری در شهر حلب، دومین شهر بزرگ سوریه نیز ادامه دارد.

مخالفان دولت در روزهای گذشته توانستند در حمله‌های جدید، کنترل بخش‌هایی از حلب را در دست بگیرند.

حمله متقابل نیروهای دولتی، یک هفته بعد از پیشروی قابل توجه مخالفان مسلح بشار اسد انجام می‌شود.

مخالفان دولت در یک هفته گذشته توانستند کنترل چندین بخش دمشق را در دست بگیرند، برخی گذرگاه‌های مرزی این کشور را تصرف کنند و مدعی انجام حمله‌ای شوند که مرگ چهار مقام عالی‌رتبه دولتی از جمله وزیر دفاع سوریه را به دنبال داشت.

مطالب مرتبط