جنگنده‌های سوریه حلب را بمباران کردند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

خبرنگار بی بی سی در حومه حلب می‌گوید جنگنده‌های ارتش سوریه مناطقی در شرق این شهر را که دومین شهر بزرگ سوریه است، بمباران کرده‌اند.

این حمله در حالی صورت گرفته که ساکنان این شهر و فعالان مخالف دولت می‌گویند مخالفان مسلح برای به دست گرفتن کنترل منطقه تجاری شهر، دست به حملاتی زده‌اند.

بیشتر درگیری‌های دو طرف در نزدیکی ورودی بخش قدیمی شهر صورت گرفته است.

طی چهار روز گذشته درگیری‌ها در حلب که ثروتمندترین شهر سوریه است، ادامه داشته است.

یان پنل، خبرنگار بی بی سی می‌گوید این برای اولین بار است که از جنگنده برای عملیات در شهر حلب استفاده شده است.

این شهر یکی از پایگاه‌های اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به شمار می رود.

گزارش‌ها حاکی از شدت گرفتن درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح است و این درگیری‌ها در اطراف بخش قدیمی شهر، سنگین‌تر بوده است.

خبرنگار بی بی سی می گوید در عملیات صبح امروز (سه شنبه، ۲۴ ژوئن) ارتش سوریه از هلیکوپترهای توپدار هم استفاده شده است.

طبق گزارش‌ها، نیروهای دولتی، مرکز تجاری شهر را گلوله باران کرده است. این نیروها تلاش دارند تا کنترل مناطقی از مرکز تجاری حلب را که در دست مخالفان مسلح است، باز پس گیرند.

یک خبرنگار فرانسوی که در این شهر است از محاصره یک پاسگاه پلیس توسط مخالفان در نزدیکی دیواره‌های بخش قدیمی شهر خبر داده است.

بخش قدیمی شهر حلب جزء میرات جهانی به شمار می رود.

'پاکسازی دمشق'

به نظر می رسد نیروهای دولتی کنترل بخش بزرگی از مناطقی را که در اختیار مخالفان مسلح قرار گرفته، بار دیگر از آن خود کرده‌اند.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت که تحولات سوریه را دنبال می کند گفته است که تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از نیروهای دولتی را هنگام "پاکسازی" محله نهر عیشه دمشق از مخالفان مسلح پخش کرده و اجسادی را نشان داده و گفته است که این اجساد متعلق به "تروریست های مزدور" است. مقامات و رسانه های دولتی سوریه مخالفان خود را تروریست و وابسته به خارج نامیده اند.

مخالفان هم گفته اند که در زندان های شهر حلب، در شمال، و حمص در جنوب، شورش هایی صورت گرفته و زندانیان در صدد فرار از زندان برآمده اند.

کمیته هماهنگی محلی، از گروه‌های مخالف گفته است که در درگیری‌های امروز، سه شنبه، 80 نفر کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط