تلویزیون تاجیکستان: بیش از ۴۰ نفر در عملیات شهر خاروغ کشته شده‌اند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خبرهای رسیده حاکی از درگیری‌ها در چهار محله شهر خاروغ، مرکز ولایت بدخشان، است

به گزارش تلویزیون دولتی تاجیکستان مقام‌های امنیتی و پلیس تاجیکستان می‌گویند که در عملیات شهر خاروغ ۳۰ نفر از افراد مسلح مخالف دولت کشته شده اند.

طبق این گزارش که سه شنبه شب، ۲۴ ژوئیه پخش شد، در این عملیات ۱۲ نیروی دولتی کشته و ۲۳ نفر زخمی نیز شده‌اند.

مقامات همچنین از بازداشت ۴۰ فرد مسلح مخالف دولت، از جمله ۸ تبعه افغان، اطلاع داده‌اند. شبکه اول تلویزیون تاجیکستان اعلام کرد که در این درگیری کسی از غیرنظامیان کشته نشده است.

همچنین، نیروهای دولتی از افراد مسلح حدود صد قبضه سلاح مصادره کرده‌اند.

پیشتر، گزارش‌های ضد و نقیضی درباره تلفات جانی نیروهای دولتی و غیرنظامیان در درگیری با افراد مسلح مخالف دولت رسیده بود.

خبرگزاری رویترز از قول یک مقام ارشد امنیتی که نامش افشا نشده، آورده است که دست‌کم ۹ نفر از نیروهای دولتی در این عملیات کشته و ۲۵ نفر زخمی شده‌اند.

این خبرگزاری همچنین نوشته است که چند نفر از افراد مسلح مخالف دولت نیز در عملیات کشته و چند نفر، از جمله "پنج تبعه افغان"، دستگیر شده‌اند.

کمیته دولتی امنیت تاجیکستان گفته است، این عملیات به منظور دستگیری افراد مظنون در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت در بدخشان، صورت می‌گیرد.

آقای نظراف در یک درگیری روز شنبه ۲۱ ژانویه در نزدیکی شهر خاروغ کشته شد.

اخبار ضد و نقیض

پیشتر گزارش‌های ضد و نقیضی در باره تلفات جانی نیروهای دولتی و غیرنظامیان در درگیری با افراد مسلح مخالف دولت رسیده بود.

یک منبع امنیتی به بی‌بی‌سی گفت که در این عملیات هشت مأمور امنیتی کشته و ۱۷ تن دیگر زخمی شده‌اند. این منبع افزود که از کارمندان امنیتی تقاضا شده است که به طور داوطلبانه به زخمی ها خون دهند.

یکی از کارمندان امنیتی کشته‌شده از گروه "آلفا"، امرالدین مولانظراف، بوده است که بستگانش در این باره اطلاع یافته و منتظر تحویل جسد او به اعضای خانواده‌اش هستند.

کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان طول روز از هر گونه ابراز نظر رسمی در باره عملیات نیروهای دولتی در بدخشان خودداری می‌کرد، ولی منابع مستقل شمار تلفات جانی و زخمیان را "بیش از صد نفر" خوانده‌اند.

منابع بیمارستان نظامی دوشنبه می‌گویند که تا کنون هشت نفر از زخمی ها از جمله نیروهای دولتی به پایتخت تاجیکستان منتقل شده‌اند. یک منبع در این بیمارستان گفت که قرار است باز ۶۰ زخمی دیگر بزودی به این بیمارستان وارد شوند.

خبرگزاری محلی "تاج‌نیوز" گزارش کرده که پنج زخمی به بیمارستان "قریه بالا" در دوشنبه انتقال داده شده‌اند. به نوشته این خبرگزاری، قبول بیماران دیگر به این درمانگاه موقتا قطع شده است.

یک پزشک بیمارستان "قریه بالا" در صحبت با بی‌بی‌سی این خبر را تأیید کرد و گفت که امروز زخمیان "به طور انبوه" به این بیمارستان آورده شده‌اند و "همه جراحان مشغول مراقبت از آن‌ها هستند."

انزوای کامل

برخی منابع گفته‌اند که در جریان این عملیات حدود یکصد نظامی و بیش از صد نفر از افراد غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند. اما مقامات رسمی این آمار را تأیید و یا تکذیب نکرده‌اند.

از صبح روز سه‌شنبه‌ همه گونه ارتباط با ولایت کوهستانی بدخشان قطع شده و بی‌بی‌سی نمی‌تواند به طور مستقل این خبرها را تأیید کند.

عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان روز شنبه گذشته (۲۱ ژانویه) در حاشیه‌ شهر خاروغ به دست افراد نامعلوم کشته شد. مقامات افراد وابسته به طالب ایام‌بیک‌اف و فرماندهان دیگر مربوط به مخالفان زمان جنگ داخلی را که در منطقه نفوذ دارند، در این حادثه مظنون دانسته‌اند.

ولی خود آقای ایام‌بیک‌اف در نامه‌ای به رئیس جمهوری تاجیکستان ارتباط خود و نزدیکانش با این حادثه را تکذیب کرده است.

برخی از رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که آقای ایام‌بیک‌اف در پی عملیات نیروهای دولتی به افغانستان فرار کرده، ولی این خبر رسماً تأیید نشده است. منابع محلی در بدخشان از کشته شدن پسر طالب ایام‌بیک‌اف خبر داده‌اند.

در همین حال، فریدون محمدعلی‌اف، سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان، خبرهای مبنی بر شرکت نیروهای ارتش در عملیات خاروغ را رد کرد.

وی گفت: "عملیات خاروغ امور داخلی محسوب می‌شود و نیروهای ارتش در این عملیات شرکت ندارند، هرچند چرخبال‌های (هلی‌کوپترهای) ما برای انتقال نیروهای امنیتی و پلیس در اختیار این ساختارها گذاشته شده‌اند."

بدخشان استانی کوهستانی در شرق تاجیکستان و هم‌مرز با افغانستان و چین و قرقیزستان است. مردم این ولایت غالباً اسماعیلی‌مذهب هستند.

این ولایت در زمان جنگ داخلی سال‌های ۱۹۹۲-۱۹۹۷ در تاجیکستان از پایگاه‌های اصلی مخالفان دولت به شمار می‌رفت.

مطالب مرتبط