دست کم ۹ نفر در عملیات نیروهای دولتی در بدخشان کشته شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خبرهای رسیده حاکی از درگیری‌ها در چهار محله شهر خاروغ، مرکز ولایت بدخشان، است

گزارشها حاکی است که دست کم ۹ نفر در جریان عملیات نیروهای دولت در ولایت بدخشان در شرق تاجیکستان کشته شده اند.

نیروهای امنیتی و پلیس تاجیکستان پس از کشته شدن عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت در بدخشان، عملیاتی گسترده ای را در شهر خاروغ، مرکز ولایت کوهستانی بدخشان به راه انداخته اند.

به گفته سخنگوی کمیته دولتی امنیت تاجیکستان، این عملیات به منظور دستگیری افراد مظنون در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت در بدخشان، صورت می‌گیرد.

ناظرجان بوری‌اف روز سه‌شنبه‌ ۲۴ ژوئیه در صحبت با بی‌بی‌سی خبر آغاز عملیات ویژه مشترک مأموران امنیتی و پلیس در بدخشان را تأیید کرد، ولی از ارائه جزئیات این عملیات خودداری کرد.

یک منبع بلندپایه در کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان به خبرگزاری رویترز گفته است که در این عملیات ۹ نفر از نیروهای دولت کشته و ۲۵ نفر کشته شده اند.

اما او در مورد شمار تلفات افراد مسلح مخالف دولت خودداری کرده و گفته است "طبعا تلفات آنها بیشتر است".

'سرکشی از مسئولیت'

کمیته دولتی امنیت ملی و وزارت امور داخله تاجیکستان، روز سه‌شنبه‌ بیانیه مشترکی انتشار داده و در آن از دست داشتن برخی از فرماندهان سابق نیروهای مخالف دولت در زمان جنگ داخلی، از جمله طالب ایام‌بیک‌اف و چند تن دیگر، در قتل سرتیپ‌دو نظراف اطلاع دادند.

در این بیانیه از جمله آمده است: "ایام‌بیک‌اف طالب و هم‌مسلکان او از اجرای طلب مقامات تفتیشاتی (تحقیقاتی) عاید به (در رابطه با) حاضر شدن و جواب گفتن در نزد قانون سرکشی کردند."

در این بیانیه همچنین خطاب به مردم خاروغ آمده است: "اطمنان داریم که مردم شرفمند شهر خاروغ و ولایت چنین عمل‌های غیرقانونی جنایتکاران را محکوم نموده، برای حفظ آرامی و ترتیبات جمعیتی (اجتماعی) و تأمین ولایت (حکومت) قانون با مقامات حفظ حقوق فعالانه همکاری می‌کنند."

این در حالیست که خبرهای ضد و نقیض از شهر خاروغ می‌رسند. یکی از این خبرها حاکیست که دادستان ناحیه روشان در اثر انفجاری زخمی و یا کشته شده است. اما این خبر رسماً تأیید نشده است.

بی‌بی‌سی نمی‌تواند این خبرها را به طور مستقل تأیید و یا تکذیب کند. از ساعات اول صبح روز سه‌شنبه‌ همه گونه ارتباط با بدخشان قطع شده است.

خبرهای غیر رسمی همچنین حاکیست که صبح امروز انفجاری در نزدیکی فرودگاه شهر خاروغ نیز رخ داده است. مقامات این خبر را تأیید نکرده‌اند.

بسیج نیروهای دولتی

یک ساکن شهر خاروغ پیشتر به بی‌بی‌سی گفته بود که عملیات ویژه مأموران امنیتی و پلیس برای بازداشت افراد مظنون در قتل عبدالله‌ نظراف ساعت چهار صبح روز سه‌شنبه‌ در چهار محله شهر خاروغ آغاز شده است.

بر اساس خبرهای رسیده از بدخشان، یادگار شاه‌مسلم‌اف، یکی از فرماندهان مخالفین پیشین دولت که در روستای پارشنیف در نزدیکی شهر خاروغ به سر می‌برد، در عملیات کشته شده است.

به اطلاع برخی منابع، نیروهای دولتی با استفاده از زره‌پوش‌ها به سه محله شهر خاروغ، از جمله شاشخاروغ، اپد، برخاروغ گلوله شلیک می‌کنند.

این منابع همچنین می‌گویند که در محله موسوم به بزمیچ شهر خاروغ درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و افراد به گفته دولت "تبهکار" ادامه‌ دارد.

گفته می‌شود، دولت تاجیکستان برای انجام این عملیات حدود سه هزار افسر و سرباز را به بدخشان اعزام کرده است.

اوایل ماه جاری در شهر خاروغ نیروهای امنیتی، انتظامی و نظامی تاجیکستان تمرینات مشترکی تحت عنوان "حفظ ۲۰۱۲" انجام دادند که طول یک هفته ادامه‌ داشت.

در این رزمایش از نیروی هوایی نیز استفاده شده و سربازان و افسران نحوه انجام عملیاتی مشترک را تمرین کردند.

'گروه سازمان‌یافته قاچاقچی'

عملیات روز سه‌شنبه‌ در پی کشته شدن عبدالله‌ نظراف، رئیس اداره کمیته امنیت ملی در ولایت بدخشان، صورت می‌گیرد. شنبه گذشته سرتیپ‌دو نظراف در روستای نوادک، در حومه شهر خاروغ، در شرایطی مشکوک کشته شد.

مقامات رسمی کشته شدن او را کار دست یک گروه سازمان‌یافته قاچاقچی تنباکو خوانده و سبب آن را مبارزه وی علیه قاچاقچیان عنوان کرده‌اند.

در این حادثه افراد وابسته به طالب ایام‌بیک‌اف مظنون دانسته می‌شوند، اما آقای ایام‌بیک‌اف پیشتر در یک صحبت تلفنی با بی‌بی‌سی دست داشتن خود و نزدیکانش در قتل سرتیپ‌دو نظراف را تکذیب کرد.

طالب ایام‌بیک‌اف برادر کوچک ایام‌بیک ایام‌بیک‌اف، ملقب به "لیوشا گوربون"، است. او یکی از فرماندهان عمده در زمان جنگ داخلی ۱۹۹۲-۱۹۹۷ بود که چند سال قبل بر اثر یک سوءقصد کشته شد.

ضمناً، از صبح امروز دسترسی به برخی از سایت‌های خبری در تاجیکستان، از جمله "Asia-Plus"، یکی از خبرگزاری‌های مستقل، مسدود شده است.

مطالب مرتبط