تظاهرات در نزد سفارت تاجیکستان در مسکو

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در شهر مسکو در نزد سفارت تاجیکستان در روسیه بیش از صد نفر در اعتراض به عملیات نظامی در بدخشان گردهم آمده‌اند

در شهر مسکو در نزد سفارت تاجیکستان در روسیه دهها نفر از اتباع تاجیک دست به تظاهرات زده‌اند.

یک نفر از گردهم آمدگان می‌گوید که این افراد در اعتراض به عملیات نیروهای دولتی تاجیکستان در ولایت کوهستان بدخشان تجمع کرده‌اند و تقاضای اصلی آنها قطع این عملیات در خاروغ است.

تلاش ما برای تماس با مسئولان سفارت تاجیکستان در مسکو برای تأیید این خبر نتیجه‌ای نداد. اما پلیس مسکو تا ظهر روز سه‌شنبه‌ معترضان در نزد سفارت تاجیکستان را متفرق کرده است.

حلیم شیرزمان اف، رئیس بخش حزب سوسیال-دموکرات تاجیکستان در بدخشان، می‌گوید که وی در میان حدود 300 نفر از تظاهرکنندگان بود و دو نفر از جمله آنها برای گفتگو وارد سفارتخانه شده‌اند.

آقای شیرزمان اف که در رابطه با عملیات نیروهای دولتی در بدخشان بیانیه ای نیز پخش کرده، می‌گوید که هدف این عملیات "ترساندن مردم بدخشان" است.

وی می‌گوید: “تقاضای اصلی ما قطع عملیات نظامی در خاروغ است که باعث کُشته شدن افراد غیرنظامی خواهد شد. ما توانستیم از طریق ماهواره با بدخشان تماس بگیریم و اطلاعاتی که از آن جا گرفتیم، باعث نگرانی همه ماست."

"مسلا، بیمارخانه‌های شهر خاروغ از فعالیت بازمانده‌اند و در صورت زخمی و یا بیمار شدن ساکنان که به آنها کمک می‌رساند؟"

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شیرزمان اف: "ما می‌توانیم این عملیات را یک نوع پاکسازی قومی نامیم"

آقای شیرزمان اف عملیات نیروهای دولتی در مرکز بدخشان را "غیرانسانی" خواند و افزود: “ما می‌توانیم این عملیات را یک نوع پاکسازی قومی نامیم.”

او می‌گوید که قطع ارتباطات با بدخشان و محروم کردن صدها مهاجر تاجیک از ارتباط با پیوندانشان یک نوع نقض حقوق شهروندی است. به گفته وی، عده‌ای از ساکنان بدخشان که در حال حاضر در روسیه مشغول کار هستند، قصد دارند به وطن بازگردند، زیرا از وضعیت در منطقه نگران هستند.

آقای شیرزمان اف می‌گوید که تظاهرات امروزی در نزد سفارت تاجیکستان در مسکو بدون اجازه مقامات روسیه صورت گرفته و مقامات شهر مسکو به آنها وعده صدور اجازه برای تظاهرات قانونی را داده‌اند.

اما به گفته برخی دیگر از افرادی که در این تظاهرات شرکت دارند، چهار ماشین حامل کارمندان پلیس روسیه گردهمامدگان را احاطه کرده و آنها را متفرق ساخته‌اند.

مهمانشاه مهمانشایف، هنرپیشه فیلم که در مسکو به سر می‌برد، نیز می‌گوید که وی نیز در تظاهرات در نزد سفارت تاجیکستان شرکت داشته است.

به گفته وی، عبدالمجید داستی یف، سفیر تاجیکستان در روسیه، با نمایندگان تظاهرگران ملاقات کرده و اطمینان داده است که عملیات نیروهای دولتی علیه افراد جنایتکار صورت می‌گیرد و "در میان مردم عادی تلفاتی نیست."

به گفته وی، معتریضان بعد از ظهر پراکنده شده‌اند و تصمیم بر این شده است که فردا دوباره در نزد سفارت گردهمای برپا کنند. آقای مهمانشایف می‌گوید که شماری از مهاجران تاجیک از شهرهای دیگر روسیه نیز فردا به تظاهرات مسکو خواهند پیوست.

عملیات روز سه‌شنبه‌ در شهر خاروغ در پی کُشته شدن عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت در ولایت بدخشان، صورت می‌گیرد. شنبه گذشته سرتیپ-دو نظراف در روستای نیوادک، در حومه شهر خاروغ، در شرایطی مشکوک کُشته شد.

مقامات رسمی کُشته شدن او را کار دست یک گروه سازمانیافته قاچاقچی تنباکو خوانده و سبب آن را مبارزه وی علیه قاچاقچیان عنوان کرده‌اند.

همچنین، دولت عملیات ویژه در بدخشان را اقدامی برای بازداشت و مجازات افراد جنایتکار، از جمله عاملان قتل ژنرال نظراو خوانده است.

مطالب مرتبط