انتقاد میت رامنی از سیاست‌های اوباما نسبت به ایران

میت رامنی حق نشر عکس Reuters
Image caption میت رامنی گفت گفتگو‌های دیپلماتیک رهبران ایران را متقاعد نخواهد کرد تا به دنبال سلاح اتمی نروند

ميت رامنی نامزد حزب جمهوری‌خواه انتخابات رياست جمهوری آمريکا در گردهمايی کهنه سربازان جنگهای خارجی در ايالت نوادا از سیاست های باراک اوباما در زمینه ایران و سوریه انتقاد کرده است.

ميت رامنی که در آستانه سفری به بريتانيا، لهستان و اسرائيل به سر می برد، گفت آقای اوباما به اندازه کافی برای مهار برنامه هسته ای ايران شدت عمل از خود نشان نداده است.

او گفت: "اينکه فکر کنیم راسخ بودن در سياست های خارجی، تنها تنش و مناقشه ايجاد می کند، يک اشتباه و گاهی يک فاجعه است. ضعف و ناتوانی در تصميم گيری است که ما را به خطر نزديک می کند. "

آقای رامنی سياست های دولت آقای اوباما در اعتراض های پس از انتخابات ايران را يک اشتباه خواند و گفت: "با قيام مردم مانند يک دردسر برای سياست های خارجی رئيس جمهوری برخورد شد نه به عنوان يک فرصت استراتژيک. اين نوع داوری های اشتباه نبايد تکرار شود. زمانی که مردم ايران شهامت پيدا می کنند و به قيمت مرگ و شکنجه عليه حکومتشان قيام می کنند، صدای صريح رئيس جمهوری آمريکا بايد شنيده شود و حق آزادی آنها را تصديق کند."

او گفت رژيم ايران سعی دارد به سلاح هسته ای دست پيدا کند و هيچ خطری بزرگتر از آن نيست.

ایران همواره چنین اتهام هایی را در زمینه برنامه هسته ای اش از سوی کشورهای غربی رد کرده و بر مسالمت آمیز بودن آن تاکید کرده است.

ميت رامنی گفت: "بعد از همه مذاکرات و ضرب الاجل ها و ملاقات ها، هنوز هيچ کس نمی تواند بگويد که خطر برنامه هسته ای ايران از بین رفته است. گفتگوهای ديپلماتيک، رهبران ايران را قانع نخواهند کرد تا به دنبال سلاح اتمی نروند."

این نامزد جمهوری خواه گفت بدون هيچ استثنايی تحريم ها بايد به اجرا گذاشته شود و هر نوع غنی سازی متوقف گردد.

آقای رامنی ادعای ايران مبنی بر صلح آميز بودن برنامه هسته اش را نیز يک "حيله چند ساله" خواند.

درباره موضوع سوریه نیز او گفت که با رئيس جمهوری آمريکا درباره کناره گيری بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه موافق است اما آقای اوباما موفق نشده است این موضوع را عملی کند.

با اين حال آقای رامنی نگفت که چگونه سياست های آمريکا را نسبت به مسئله ايران و سوريه تغيير خواهد داد.

مطالب مرتبط