کرزی و رحمان وضعیت در بدخشان را بررسی کردند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رؤسای جمهور تاجیکستان و افغانستان وضعیت در بدخشان را بررسی کرده‌اند

رئیس جمهور افغانستان دستور داده است که به منطقه هم‌مرز با بدخشان تاجیکستان نیروهای اضافی مرزبانی و امنیتی اعزام شوند.

طبق اطلاع سایت ریاست جمهوری تاجیکستان، حامد کرزی این موضوع را روز چهارشنبه ۲۵ ژوئیه در گفت‌وگوی تلفنی با پرزیدنت رحمان مطرح کرده است.

سایت ریاست جمهوری تاجیکستان می‌نویسد که گفت‌وگوی تلفنی بین دو رئیس جمهور "به ابتکار جانب افغانی" صورت گرفته و در جریان آن وضعیت در مناطق مرزی دو کشور در منطقه بدخشان بررسی شده است.

این منبع می‌فزاید: "جانب‌ها در باره حوادثی که در ولایت مختار کوهستان بدخشان تاجیکستان رخ‌داده ابراز نظر نموده، تأکید کردند که استقرار وضع و تأمین آرامی و امنیت مردم منطقه هدف عمده و اساسی سعی و تلاش‌هایی است که در این جاده به خرج داده می‌شود."

رئیسان جمهوری تاجیکستان و افغانستان همچنین توافق کرده‌اند که برای تأمین امنیت در مرز مشترک دو کشور و جلوگیری "از هر گونه اعمال تروریستی و ضدقانونی" اقدامات مؤثری انجام بدهند.

یکی از این اقدامات، اعزام نیروی بیشتر به مناطق مرزی در بدخشان است. همچنین، تصمیم شده است که میان رهبران دو کشور و نهادهای ذیربط تا زمان حل و فصل نهایی این قضیه ارتباط دائمی و مؤثر برقرار باشد.

وضعیت در ولایت بدخشان تاجیکستان بعد از قتل ژنرال عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت این استان، متشنج شده است.

دولت تاجیکستان طالب ایام‌بیک‌اف، معاون فرمانده گذرگاه مرزی "اشکاشم" را که در زمان جنگ داخلی از فرماندهان بانفوذ نیروهای پیشین مخالفان محسوب می‌شد، در قتل ژنرال نظراف مظنون می‌داند.

صبح ۲۴ ژوئیه نیروهای امنیتی و پلیس تاجیکستان برای بازداشت آقای ایام‌بیک‌اف و جانبدارانش عملیات ویژه‌ای در شهر خاروغ آغاز کردند که بر اساس آمار رسمی، به کشته شدن بیش از ۴۰ نفر، از جمله ۱۲ نیروی دولتی، منجر شد.

مقامات می‌گویند که این عملیات در میان غیرنظامیان هیچ تلفاتی برجا نگذاشته، ولی منابع مستقل می‌گویند، ده‌ها نفر از غیرنظامیان قربانی درگیری شده‌اند.

مقام‌های امنیتی و پلیس همچنین از بازداشت ۴۰ شورشی، از جمله ۸ تبعه افغان، خبر داده‌اند. با توجه به این، برخی منابع می‌گویند که فرماندهان محلی در بدخشان افغانستان با افراد مسلح مخالف دولت تاجیکستان همدستند.

به اعتقاد کارشناسان، گفت‌وگوی تلفنی آقایان رحمان و کرزی در باره وضعیت بدخشان احتمالاً با این موضوع ارتباط دارد.

برخی از رسانه‌ها پیشتر گزارش کرده بودند که طالب ایام‌بیک‌اف، سرکرده شورشیان در بدخشان، در پی عملیات نیروهای دولتی به منطقه‌ای هم‌مرز در ولایت بدخشان افغانستان فرار کرده، هرچند این خبر رسماً تأیید نشده است.

از سوی دیگر، گفته می‌شود مقامات تاجیک و افغان از گسترش حضور پیکارجویان وابسته به طالبان در مناطق مرزی افغانستان با تاجیکستان نگران هستند.

روز ۲۵ ژوئیه، قادر قاسم، استاندار بدخشان، در سخنرانی خود در نزد معترضان در میدان مرکزی شهر خاروغ خبر داده است که پرزیدنت رحمان در باره قطع عملیات در خاروغ دستور صادر کرده است.

ولی منابع ریاست جمهوری تاجیکستان این خبر را هنوز تأیید نکرده‌اند.

مطالب مرتبط