رئیس ولایت بدخشان تاجیکستان: 'رئیس‌جمهور دستور قطع عملیات را داد'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در شهر خاروغ عده‌ای از مردم در میدان مرکزی تجمع کرده‌اند

رئیس جمهور تاجیکستان در صحبتی تلفنی با رئیس ولایت بدخشان خبر در باره دستور قطع کامل عملیات در این ولایت را داده است.

قادر قاسم‌اف این سخنان را از قول رئیس جمهور در نزد مردم تجمع‌کرده در میدان مرکزی خاروغ، مرکز ولایت بدخشان، اعلام کرده است.

رمزیه میرزابیک‌اوا، خبرنگار "Asia-Plus" در بدخشان، در صحبتی تلفنی با بی‌بی‌سی در این باره خبر داد. منابع دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان هنوز در این باره ابراز نظری نکرده‌اند.

بر اساس اطلاع او، در میدان مرکزی شهر خاروغ، صبح روز چهارشنبه شماری از ساکنان این شهر تجمع کرده‌اند. وی می‌گوید که تقاضای اصلی تجمع‌کنندگان قطع عملیات نظامی در خاروغ بوده است.

همچنین، به گفته او، نیم ساعت قبل گروهی از نمایندگان مردم معترض و مقامات دولتی برای حل قضیه مشغول گفت‌وگو بودند. هنگامی که این گفت‌وگو ادامه‌ داشته، پرزیدنت رحمان با آقای قاسم‌اف تماس گرفته و خبر از تصمیم خود برای قطع عملیات نظامی در این ولایت را داده است.

گفته می‌شود که عملیات گسترده نیروهای امنیتی و انتظامی دولت که صبح روز سه‌شنبه‌ ۲۴ ژوئیه در شهر خاروغ آغاز شد، خسارات بیشتری را در محله موسوم به اوپ‌د که در شرق شهر واقع است، وارد کرده است.

منابع محلی می‌گویند که درگیری در این محله در میان مردم غیرنظامی، از جمله کودکان، زنان و بزرگسالان، نیز تلفاتی برجا گذاشته است.

ساکنان این محله در جریان تجمع گفته‌اند که شمار افراد کشته‌شده مشخص نیست و مردم از بیم درگیری نمی‌توانند اجساد را به خاک سپارند.

تأیید این اطلاعات از سوی مقامات محلی بدخشان به سبب قطع ارتباط تلفنی با این استان غیرممکن است.

شب گذشته مقام‌های امنیتی و پلیس تاجیکستان اعلام کردند که در درگیری‌های روز گذشته در خاروغ بیش از ۴۰ نفر، از جمله ۳۰ شورشی و ۱۲ نیروی دولتی کشته شده‌اند.

مقامات همچنین از زخمی شدن ۲۳ سرباز و دستگیر کردن ۴۰ شوریشی، از جمله هشت تبعه افغان، و مصادره ۱۰۰ قبض اسلحه خبر دادند.

قبلاً گفته می‌شد که وزیر دفاع تاجیکستان تا ساعت ۱۴:۰۰ به وقت محلی در خاروغ آتش‌بس اعلام کرده و از افرادی که متهم به قتل عبدالله‌ نظراف هستند، درخواست تسلیم کرده است.

ولی به اطلاع وزارت دفاع تاجیکستان، شیرعلی خیر‌الله‌اف، رهبر این وزارتخانه، تنها برای آشنایی با وضع بدخشان به شهر خاروغ رفته است.

فریدون محمدعلی‌اف، سخنگوی وزارت، روز چهارشنبه ۲۵ ژوئیه در صحبت با بی‌بی‌سی این خبر را که افسران و سربازان این وزارت برای شرکت در عملیات به بدخشان اعزام شده‌اند، تکذیب کرد.

از سوی دیگر، گزارش‌های غیررسمی حاکیست که قادر قاسم‌اف، رئیس ولایت بدخشان، قول داده است که بعد از برقراری ثبات در ولایت، از مقامش استعفا خواهد داد.

کمیته دولتی امنیت تاجیکستان گفته است که عملیات روز ۲۴ ژوئیه در شهر خاروغ به منظور دستگیری افراد مظنون در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت در بدخشان، صورت می‌گیرد. آقای نظراف در یک مناقشه روز شنبه ۲۱ ژوئیه در نزدیکی شهر خاروغ کشته شد.

مقامات افراد وابسته به طالب ایام‌بیک‌اف و فرماندهان دیگر مربوط به مخالفین زمان جنگ داخلی را که در منطقه نفوذ دارند، در این حادثه مظنون دانسته‌اند.

ولی خود آقای ایام‌بیک‌اف در نامه‌ای به رئیس جمهوری تاجیکستان ارتباط خود و نزدیکانش با این حادثه را تکذیب کرده است.

برخی از رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که آقای ایام‌بیک‌اف در پی عملیات نیروهای دولتی به افغانستان فرار کرده، ولی این خبر رسماً تأیید نشده است. منابع محلی در بدخشان از زخمی شدن پسر طالب ایام‌بیک‌اف خبر داده‌اند.