قطع ارتباط با بدخشان: مشکل فنی یا قانون‌شکنی؟

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای ظهوراف گفت که ارتباطات با بدخشان به سبب مشکلات فنی، یعنی خراب شدن خطوط ارتباطی قطع شده است

در پی قطع شدن ارتباطات تلفنی و انترنت در ولایت بدخشان در جریان عملیات نیروهای دولت در این منطقه رئیس اداره ارتباطات تاجیکستان اعلام کرده که مسدود شدن همه گونه خطوط ارتباطی با بدخشان از مشکلات فنی منشأ می‌گیرد.

بیک ظهوراف روز پنج‌شنبه‌ ۲۶ ژوئیه در یک نشست مطبوعاتی این نهاد گفت که در روز اول عملیات گلوله‌ای به خط ارتباط تلفنی برخورده و در نتیجه، ارتباط با بدخشان قطع شده است.

وی افزود: "مسئولان برای برقراری ارتباط با ولایت تلاش‌هایی به خرج می‌دهند."

با این وجود، به گفته برخی از خبرنگاران حاضر در این نشست، آن‌ها توانسته‌اند با برخی از مقامات دولتی در بدخشان توسط تلفن همراه صحبت کنند.

ولی آقای ظهوراف گفت: "شاید آن زمان افراد صحبت‌کننده در بدخشان در مکان راحتی برای وصل ارتباطات قرار داشتند."

در گذشته نیز به هنگام انجام عملیات‌ نظامی در مناطق مختلف تاجیکستان، از جمله در وادی رشت، خطوط ارتباطی با این مناطق قطع می‌شد.

برخی از منابع دولتی می‌گویند که بر اساس قانون مبارزه با تروریسم که در سال ۱۹۹۹ تصویب شد، دولت تاجیکستان حق دارد همه گونه خطوط ارتباطی با محل انجام عملیات ضدتروریستی را قطع کند.

ولی در ماده ۲۰ این قانون که در سایت پارلمان تاجیکستان منتشر شده است، هیچ سخنی در باره قطع خطوط ارتباطی در میان نیست.

تنها جمله‌ای که در باره وسایل ارتباطی آمده، این است: "در منطقه گذراندن (برگذاری) عملیات ضدتروریستی شخصانی که این عملیات را می‌گذرانند، حق دارند...با مقصدهای خدمتی واسطه‌های علاقه (ارتباط)، از جمله واسطه‌های علاقه مخصوص شهروندان اینچنین کارخانه‌ها، مؤسسه‌ها و تشکیلات‌ها (سازمان‌ها) را، ناوابسته به شکل مالکیت استفاده برند؛.."

با اشاره‌ به این، برخی از حقوق‌دان‌ها می‌گویند که تصمیم مقامات به قطع ارتباطات با بدخشان غیرقانونی است و حقوق شهروندان را نقض می‌کند.

بیک ظهوراف در نشست امروز همچنین به این سؤال که آیا اداره ارتباطات درخواست شماری از ساکنان برای برقراری ارتباط با بدخشان را دریافت کرده یا خیر، پاسخ نداد.

روز چهارشنبه شماری از ساکنان شهر دوشنبه، بویژه افرادی که پیوندانشان در بدخشان زندگی می‌کنند، نامه‌ای را عنوانی بیک ظهوراف، رئیس اداره ارتباطات تاجیکستان، فرستاده‌اند که نسخه‌هایی از آن را در اختیار خبرنگاران نیز گذاشتند.

در این نامه آمده است که در طول دو روز، مردم نمی‌توانند با خویش و پیوندان خود در ولایت تماس گیرند. گفته می‌شود که ارتباط با بدخشان روز ۲۴ ژوئیه از ساعت ۴:۰۰ به وقت محلی، همزمان با آغاز عملیات نظامی در خاروغ، قطع شده است.

همچنین، این افراد در نامه خود نوشته‌اند: "ما از وضع خاروغ نگرانیم و دومین روز است که در حال بی‌خبری قرار داریم. گزارش‌های غیررسمی از تلفات جانی در بدخشان حاکی است. و ما از شما خواهش داریم که برای برقرار کردن ارتباط با این منطقه برای جلوگیری از بی‌نظمی و فتنه‌انگیزی در میان مردم، کمک کنید."

به این نامه، در کنار ساکنان دوشنبه، همچنین شهروندان تاجیک مقیم آمریکا، آلمان، فرانسه و قرقیزستان امضاء گذاشته‌اند. در مجموع اسامی حدود ۵۰۰ نفر از مردم زیر این نامه ثبت شده است.

در پی عملیات گسترده نیروهای دولتی در شهر خاروغ در ۲۴ ژوئیه هر گونه ارتباط با ولایت بدخشان قطع شده و در میان مردم اطلاعات ضد و نقیضی در باره وضعیت شهر خاروغ پخش شده است.

عملیات دولتی علیه افرادی که مقامات آن‌ها را به قتل ژنرال نظراف متهم می‌کنند، یک روز صورت گرفت.

روز ۲۵ ژوئیه پرزیدنت رحمان دستور آتش‌بس در بدخشان را داد، ولی گزارش‌های رسیده حاکیست که ناآرامی‌ها از شهر خاروغ به برخی از مناطق دیگر ولایت نیز گسترش یافته است.

این خبر تا حال تأیید نشده است، اما گفته می‌شود که امروز یک دسته از مأموران امنیتی در ناحیه روشان، در موضعی به نام قلات، مورد حمله قرار گرفته است.

از سوی دیگر، برخی از شرکت‌های فراهمگر اینترنت در تاجیکستان سایت یوتیوب را مسدود کرده‌اند. مسئولان این شرکت‌ها می‌گویند که از سوی اداره ارتباطات تاجیکستان در این مورد دستور شفاهی گرفته‌اند.

مطالب مرتبط