'بازداشت گروهی از همدستان' شورشیان خاروغ در افغانستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عملیات گسترده نظامی شهر خاروغ، مرکز بدخشان صورت گرفته بود

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در ملاقات با وزیر امور داخلی و رئیس امنیت عمومی افغانستان وضع امنیتی در بدخشان را بررسی کرده است.

سایت ریاست جمهوری تاجیکستان در استناد به مقامات ارشد امنیتی و پلیس افغان خبر داده که گروهی از "جنگیان و قاچاق‌بران افغان که با جنایتکاران مقیم خاروغ همکاری داشتند" در قلمرو افغانستان بازداشت شده‌اند.

به گفته این منبع، آقای رحمان در دیدار با بسم‌الله خان محمدی، وزیر امور داخله و رحمت‌الله نبیل، رئیس امنیت عمومی ملی افغانستان، مسائل امنیتی و نظامی دو کشور، از جمله تقویت حفاظت از مرزهای مشترک را بررسی کرده است.

این دو مقام ارشد امنیتی افغانستان روز پنج‌شنبه‌ ۲۶ ژوئیه به صورت غیرمنتظره و به منظور بررسی وضعیت در مرزهای دو کشور در منطقه بدخشان، وارد دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، شده‌اند.

روز گذشته، امامعلی رحمان و حامد کرزی، رهبران تاجیکستان و افغانستان، نیز در گفت‌وگویی تلفنی "با ابتکار جانب افغانی" این مسائل را بررسی کرده بودند.

در ملاقات وزیر داخله و رئیس امنیت عمومی افغانستان با پرزیدنت رحمان مسائل مربوط به همکاری‌های امنیتی و نظامی دو کشور همسایه، از جمله راه‌های جلوگیری از گسترش تروریسم و افراطگرایی و قاچاق اسلحه و مواد مخدر بررسی شده است.

در سایت رئیس جمهور تاجیکستان آمده است: "توجه زیاد به پرزور نمودن حفظ سرحد (مرز) دو کشور در منطقه‌های بلندکوه بدخشان، از جمله قطعه‌های نزدیک به شهر خاروغ تاجیکستان ظاهر گردید."

"از جمله اطلاع داده شد که یک گروه جنگیان و قاچاق‌بران افغان که با جنایتکاران مقیم خاروغ همکاری داشتند، در خاک افغانستان دستگیر شده‌اند و همگرایی ساختارهای دخلدار دو کشور در دو جانب مرز باثمر ادامه‌ دارد."

این در حالیست که برخی از ساکنان محلی در استان بدخشان می‌گویند که فرماندهان محلی بانفوذ در این منطقه، از جمله طالب ایّام‌بیک‌اف، و جنگسالاران در ولایت بدخشان افغانستان از مدت‌ها قبل "با هم رفت و آمد" داشتند.

اما به گفته ساکنان، آقای ایام‌بیک‌اف که تا کنون ریاست امور مرزبانی در منطقه اشکاشم را به عهده داشت و فرماندهان دیگر محلی "در ایام سختی" در زمان جنگ داخلی و بعد از آن از مردم محلی حمایت می‌کردند و "آن‌ها آرد و روغن و مواد دیگر را تقسیم می‌کردند."

ضمناً، پیشتر خبرهایی مبنی بر فرار طالب ایام‌بیک‌اف، سرکرده شورشیان در خاروغ، به مناطق کوهستانی بدخشان افغانستان منتشر شد، اما هیچ منبع معتمدی این خبرها را تأیید نکرده است.

همچنین، طبق اخبار رسیده، در نزدیکی دریاچه شیوه، در منطقه شغنان افغانستان که به شهر خاروغ نزدیک است بیش از ۲۰۰ نفر "برای پیوستن به شورشیان مخالف دولت تاجیکستان در خاروغ" تجمع کرده‌اند.

اما هیچ منبع رسمی این خبر را تأیید نکرده است. به دلیل قطع کامل ارتباطات با بدخشان، تأیید این خبرها از سوی منابع مستقل و معتمد دشوار است.

تلفات غیرنظامیان

در همین حال، رئیس دستگاه حکومت ولایت بدخشان پس از دو روز درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح در شهر خاروغ وجود تلفات جانی در میان افراد غیرنظامی را رسماً تأیید کرد.

رمضان توکل‌اف روز پنج‌شنبه‌ ۲۶ ژوئیه در صحبتی تلفنی به بی‌بی‌سی گفت که شمار افراد غیرنظامی کشته‌شده در درگیری خاروغ پنج نفر است.

روز گذشته برخی رسانه‌ها با استناد به منابع محلی گزارش دادند که قادر قاسم، استاندار بدخشان، نیز در ملاقات با مردم محلی از کشته شدن شش غیرنظامی، از جمله زنان و کودکان، در جریان درگیری خبر داده است.

به گفته وی، این افراد از گلوله‌هایی که تک‌تیر‌اندازهای نامعلوم شلیک کرده‌اند، جان خود را از دست داده‌اند.

این خبرها در حالیست که پیشتر تلویزیون دولتی تاجیکستان در استناد به وزارت امور داخله و کمیته دولتی امنیت ملی اعلام کرده بود که در درگیری خاروغ "هیچ فرد غیرنظامی آسیب ندیده است."

در مقابل، برخی از رسانه‌ها با استناد به منابع مستقل محلی، شمار قربانیان از جمله افراد غیرنظامی، از جمله کودکان و زنان و نوجوانان در شهر خاروغ را ده‌ها نفر خوانده بودند.

منابع محلی از جمله از کشته شدن سه مأمور آتش‌نشانی "به دست نیروهای دولتی" خبر داده‌اند ولی این خبر هم رسماً تأیید نشده است.

آقای توکل‌اف گفت که در میان افراد غیرنظامی کشته‌شده کودکان و نوجوانان نیستند.

وی افزود: “در مجموع، ۱۸ نفر در شهر خاروغ در این عملیات کشته شدند که ۱۳ نفر آن‌ها افراد جنایت‌پیشه بودند. پنج نفر دیگر شهروندان آسایشته بودند. یکی از پنج شهروند کشته‌شده بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داده است.”

آقای توکل‌اف می‌گوید که وضع کنونی شهر خاروغ آرام است و این خبر را که گویا ناآرامی‌ها به مناطق دیگر ولایت بدخشان دامن گسترده است، تکذیب کرد.

وی گفت: “ولایت بدخشان کاملاً آرام است و حالا، یعنی ساعت ۱۷:۰۰ به وقت محلی گفت‌وشنید میان مقامات و نمایندگان جانب دیگر برای تسلیم آن‌ها و اسلحه‌اشان ادامه‌ دارد.”

این مسئول استانداری بدخشان بیش از این اطلاع نداد.

عملیات دولت برای پاکسازی شورشیان در شهر خاروغ روز سه‌شنبه‌ ۲۴ ژوئیه به دنبال کشته شدن عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت در استان بدخشان، در یک مناقشه در حومه شهر خاروغ آغاز شد.

کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان تعداد افراد کشته‌شده در جریان درگیری با شورشیان را بیش از ۴۰ نفر خوانده است که ۱۲ نفر از آن‌ها نیروی دولتی و ۳۰ نفر دیگر از جمله افراد به گفته مقامات "جنایتکار" بوده‌اند"

منابع آگاه می‌گویند دولت بیش از ۳۰۰۰ نیرو را با شمول تانک و زره‌پوش‌ها و چرخبال‌ها برای انجام عملیات علیه شورشیانی که شمارشان از ۲۰۰ نفر بیشتر نبوده است، به شهر خاروغ، مرکز ولایت بدخشان، بسیج کرده است.

مطالب مرتبط