بررسی وضع بدخشان در جلسه اضطراری دولت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption منابع محلی از دهها کُشته و زخمی در میان غیرنظامیان خبر داده‌اند

رئیس جمهوری تاجیکستان برای بررسی وضع امنیتی در بدخشان با هیئت کابینه این کشور جلسه‌ای اضطراری برپا کرده است.

در این باره شام روز چهارشنبه ۲۵ ژوئیه تلویزیون دولتی تاجیکستان خبر داد.

طبق این خبر، در این جلسه شیرخان سلیم‌زاده، دادستان کل، محمد امین محمد امین اف، وزیر کار و تأمین اجتماعی و محمدشاه هلال اف، رئیس فرهنگستان علوم تاجیکستان، در باره وضع امنیتی در شهر خاروغ، گزارش داده‌اند.

امامعلی رحمان، رئیس جمهور، در جلسه هیئت دولت از مردم بدخشان، بویژه افراد بانفوذ محلی، دعوت کرده است که در انجام عملیات برای بازداشت افراد به گفته او "جنایت پیشه" و مجازات آنها با نیروهای دولتی همکاری کنند.

در جلسه همچنین تأکید شده است که گروههای مسلح جنایی باید اسلحه خود را سپارند و در نزد قانون جواب گویند.

سایت ریاست جمهوری می‌نویسد: "هم از راهبران مقامات مسئول دولتی و هم مردم بدخشان، قبل از همه شخصیتهای صاحب‌نفوذ این منطقه بلندکوه، طلب کرده شد که برای برقرار نمودن فضای امن و ثبات و باوری بین همدیگر جهد و تلاش نموده، در پیشگیری از جنایت و جنایتکاری و اعمال خودسرانه غیرقانونی گروهها و نفران جنایت پیشه فعال باشند."

پیشتر گزارش شد که آقای رحمان وضع امنیتی در بدخشان را در گفتگوی تلفنی با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، نیز بررسی و در مورد اقدامات مشترَک برای "جلوگیری از اعمال تروریستی" در مرزهای دو کشور توافق کرده است.

به نوشته سایت ریاست جمهوری تاجیکستان، آقای کرزی وعده کرده که به مناطق مرزی، بویژه منطقه هم‌مرز خاروغ، نیروی اضافی نظامی و مرزبانی خواهد فرستاد، هرچند جانب افغانستان این خبر را تأیید نکرده است.

نگرانی از تلفات غیرنظامیان

در همین حال، رئیس سازمان امنیت و همکاری در اروپا، با پخش یک بیانیه از درگیری‌های خشونتبار در مرکز استان بدخشان، که بیش از ۴۰ کُشته و دهها زخمی برجا گذاشت، اظهار نگرانی عمیق کرده است.

امون گلمور، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه ایرلاند که ریاست دوره‌ای سازمان امنیبت و همکاری ارو‍ پا را به عهده دارد، طرفهای درگیر در بدخشان را به خویشتنداری دعوت کرده است.

حق نشر عکس b
Image caption آقای گلمور از تلفات غیرنظامیان در درگیری خاروغ ابراز نگرانی عمیق کرده است

وی می‌گوید: "بروز خشونت که دهها کُشته داد، مایه نگرانی جدیست و من از تلفات جانی عمیقا متأسفم. من بویژه از گزارشها در باره تلفات غیرنظامیان مأیوسم و از جانبها دعوت می‌کنم که خویشتنداری به خرج دهند."

آقای گلمور همچنین نگرانی خود را در مورد امنیت کارمندان سازمانهای بین‌المللی که در استان بدخشان کار و فعالیت می‌کنند، ابراز داشته است.

پیشتر گزارش شد که وزارت خارجه روسیه نیز با صدور بیانیه ای در باره وضع امنیتی در بدخشان ابراز نگرانی کرده و طرفهای درگیر را به خویشتنداری و رعایت حقوق شهروندان دعوت کرده است.

مقامات تاجیکستان گفته‌اند در عملیات نیروهای امنیتی و پلیس علیه افراد مسلح به گفته آنها "جنایت پیشه" که روز سه‌شنبه‌ شروع شد، ۴۲ نفر، از جمله ۱۲ نیروی دولتی و ۳۰ شورشی کُشته شده‌اند.

اخبار ضد و نقیض

دولت می‌گوید در این عملیات از جمله افراد غیرنظامی کسی آسیب ندیده است، ولی منابع محلی می‌گویند دهها نفر از ساکنان شهر خاروغ که به گروههای درگیر هیچ ارتباطی ندارند، در درگیریهای روز سه‌شنبه‌ کُشته شده‌اند.

مقامات تاجیکستان در چارچوب عملیات نظامی در بدخشان همه گونه ارتباط با این منطقه کوهستانی را قطع کرده‌اند و این امر موجب پخش خبرهای ضد و نقیض در باره تلفات درگیری، بویژه در میان غیرنظامیان، شده است.

عملیات گسترده نیروهای دولتی در خاروغ پس از قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت در استان بدخشان که روز شنبه گذشته در یک مناقشه با افرادی نامعلوم کُشته شد، صورت می‌گیرد.

مقامات افراد وابسته به طالب ایامبیک اف، از فرماندهان بانفوذ محلی در زمان جنگ داخلی را که تا به حال مسئولیت اداره مرزبانی در منطقه اشکاشیم را به عهده داشت، در قتل این مقام ارشد امنیتی مظنون دانسته‌اند.

اما خود آقای ایامبیک اف این خبر را تکذیب کرده است. ضمناً، از زمان آغاز درگیریها در خاروغ تا به حال، محل بود و باش آقای ایامبیک اف معلوم نیست. برخی منابع از فرار او به افغانستان خبر داده‌اند، ولی این خبر رسماً تأیید نشده است.

مطالب مرتبط