بازگشت گروهی از گردشگران خارجی از بدخشان به دوشنبه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گردشگران بازگشته از بدخشان هنوز مطمئن نیستند که می‌توانند دوباره به این منطقه سفر کنند

صبح روز پنج‌شنبه‌ ۲۶ ژوئیه، پنج نفر از گردشگرانی (توریستانی) که چهار روز قبل به بدخشان رفته بودند، به شهر دوشنبه بازگردانده شده‌اند.

صوفی و دیو، دو گردشگر فرانسوی، می‌گویند که قرار بود در بدخشان یک هفته‌ تفریح کنند. ولی طوری که دیو می‌گوید: "ما به بدخشان رفتیم و روز ۲۴ ژوئیه در شهر خاروغ در هتل گیر کردیم. ما نتوانستیم از هتل بیرون برویم. زیرا در شهر درگیری بود و ما صدای شلیک گلوله و انفجارها را می‌شنیدیم."

به گفته صوفی، دوست دختر دیو، مسئولان هتل و افرادی که در آن جا قرار داشتند از امنیت آنها مراقبت می‌کردند.

وی افزود: "صبح که راه افتادیم، آن چه دیدیم ستون دود انفجار در یک منطقه کوهستانی شهر بود و در کنار پول اساسی که دو سمت شهر را به هم می‌پیوندند، یک تانک از کار افتاده و ساختمانی فروریخته را دیدیم."

دیو در تقویت سخنان دوست دخترش گفت: "ما همچنین دیدیم که برخی از مردم در نزد خانه‌های خود سنگرهایی از درخت و سنگ ساخته‌اند. و همچنین کارمند هتل به ما گفت که به خاطر امنیت خانواده‌اش را از شهر بیرون برده است."

یکی دیگر از گردشگران بازگشته از بدخشان که شهروند آلمان بود، می‌گوید که در آغاز، زمانی که صدای شلیک گلوله و موشکها را شنید، گمان کرده است که گروه طالبان به بدخشان حمله کرده است. ولی وی افزود که بعداً به وی اطلاع دادند که نیروهای دولتی عملیات پاکسازی در بدخشان را انجام می‌دهند.

این جهانگردان از آن اظهار تأسف کرده‌اند که نتوانستند سفر کامل خود به بدخشان را انجام دهند. از آنها پرسیدیم آیا امکان بازگشت دوباره آنان به این منطقه بعد از قطع ناآرامیها وجود دارد؟ آنها در پاسخ گفتند: "ببینیم، چه می‌شود."

اما چنین به نظر می‌رسد که با توجه به بیمی که این گردشگران در این روزها در بدخشان به آن روبرو شدند، احتمال بازگشت دوباره آنها به این منطقه بعید است.

با توجه به طبیعت بکر و کوههای بلند، در سالهای اخیر بدخشان به یکی از جاذبه ها برای گردشگران خارجی تبدیل شده و همه‌ساله شمار زیادی از اتباع اروپایی و آمریکایی و سایر کشورها به این استان سفر می‌کنند.

بدخشان منطقه‌ای کوهستانی بوده و با بیش از دویست هزار جمعیت از فقیرترین مناطق تاجیکستان محسوب می‌شود. این ولایت در زمان جنگ داخلی پنج‌ساله در سالهای ۹۷-۱۹۹۲ در تاجیکستان از پایگاههای اصلی مخالفان محسوب می‌شد.

تمدید آتش‌بس از سوی نیروهای دولتی

به گزارش خبرگزاری "Asia-plus"، آتش‌بس از طرف نیروهای دولتی تا پایان امروز، پنج‌شنبه‌ ۲۶ ژوئیه، تمدید شده است و مذاکره با پیکارجویان ادامه‌ دارد.

عملیات نیروهای دولتی در شهر خاروغ به دنبال کُشته شدن عبدالله‌ نظراف، رئیس اداره امنیت ملی تاجیکستان در بدخشان، روز ۲۴ ژوئیه آغاز شد. ژنرال نظراف، روز شنبه ۲۱ ژوئیه در یک مناقشه در نزدیکی شهر خاروغ کُشته شد.

طبق اطلاع غیررسمی، بامداد ساعت ۰۳:۰۰ به وقت محلی روز چهارشنبه ۲۵ ژوئیه، از شهر دوشنبه سه کامیون حامل مأموران امنیتی روانه ولایت بدخشان شده‌اند.

هر گونه ارتباط با ولایت بدخشان از ۲۴ ژوئیه همچنان مسدود بوده و بی بی سی امکان تأیید مستقل گزارشها را ندارد.

این در حالیست که روز قبل رئیس جمهوری تاجیکستان در جلسه اضطراری دولت تاجیکستان وضع امنیتی در بدخشان را بررسی کرده و از مردم این استان، بویژه افراد بانفوذ محلی، دعوت کرده است که در انجام عملیات برای بازداشت افراد به گفته او "جنایت پیشه" و مجازات آنها با نیروهای دولتی همکاری کنند.

همچنین پرزیدنت رحمان، صبح ۲۵ ژوئیه دستور آتش‌بس یا قطع عملیات در شهر خاروغ، مرکز استان بدخشان را داد.

در این باره قادر قاسم، استاندار بدخشان، در جمع شماری از مردم تظاهرکننده در میدان مرکزی شهر خاروغ، روز ۲۵ ژانویه اطلاع داده است.

کمیته دولتی امنیت ملی و وزارت کشور تاجیکستان از ارائه هر گونه اطلاع در باره وضعیت بدخشان پس از درگیری روز سه‌شنبه‌، از جمله اعلام آتش‌بس یا قطع عملیات در شهر خاروغ، خودداری می‌کند.

اما مسئولان این نهادها، اعلام کرده‌اند که در عملیات ۲۴ ژوئیه در شهر خاروغ، ۳۰ نفر از افراد مسلح مخالف دولت کُشته و ۴۰ نفر دیگر بازداشت شده‌اند.

مطالب مرتبط