پرواز ناتمام و معمای بی پاسخ

۷۵ سال پس از آنکه آملیا ایرهارت پر آوازه ترین خلبان زن آمریکا در اقیانوس آرام ناپدید شد یک گروه تحقیق به جستجوی ۳ هفته ای خود برای یافتن لاشه های هواپیما بدون نتیجه پایان داد.

نهاد بین المللی " حراست از هواپیماهای تاریخی" که به وسیله همسر این خلبان آمریکایی پایه گذاری شده است، بیش از دو میلیون دلار صرف این ماموریت تجسس کرد تا گره این معمای تاریخی را بگشاید.

با وجود گذشت سه ربع قرن از زمان سقوط یا فرود آمدن هواپیمای خانم ایرهارت در نزدیکی جزیره ای در اقیانوس آرام به نام هولاند در شمال شرق گینه نو کنجکاوی ها در مورد علت این سقوط و یافت نشدن لاشه هواپیما ادامه دارد.

او نخستین زنی بود که به تنهایی بر فراز اقیانوس اطلس از کانادا به ایرلند پرواز کرد و پس از آن هم چندین رکورد پرواز در زمان خود را شکست.

خانم ایرهارت که در پی این موفقیت ها در اوج شهرت قرار داشت به فعالیت های سیاسی زمان خود پیوست و برای برابری حقوق زن و مرد در کشورش فعالیت می کرد.

او سپس در تابستان سال ۱۹۳۷ در آخرین قسمت از سفر پر مخاطره خود به دور دنیا برفراز اقیانوس آرام ناپدید شد.

پات تراشیر مدیر نهاد حراست از هواپیماهای تاریخی گفت با توجه به گذشت سه ربع قرن از روز ناپدید شدن خانم ایرهارت یافتن لاشه هواپیما یا هرگونه اثری از او کار ساده ای نیست. "با همه اینها ما سال أینده باز هم به جزیره ای که هواپیما احتمالا در آن یا آب های اطرافش فرود آمده باز خواهیم گشت تا عملیات جستجو را از سر بگیریم"

بسیاری از کارشناسان معتقدند جهت یابی غلط هدایت گر هواپیما باعث خروج آن از مسیر بر فراز اقیانوس آرام و پایان یافتن ذخیره سوخت آن شده است.

حق نشر عکس Google
Image caption یادبود خانم ایرهارت در سایت گوگل

سایت گوگل این هفته همزمان با صد و پانزدهمین سالروز تولد خانم ایرهارت با تصویری از او و هواپیمایش که بر روی بال های آن کلمه گوگل نوشته شده یاد این خلبان زن را گرامی داشت.

خانم ایرهارت در زمان ناپدید شدن سه چهارم مسیر دور دنیا را طی کرده بود. سفری که نا تمام ماند ولی کنجکاوی و جستجو برای یافتن پاسخ به پرسشها را پایانی نیست.

او در زمان ناپدید شدن ۴۰ سال داشت.

نقشه زیر مسیر آخرین پروازش به دور دنیا تا محل احتمالی ناپدید شدن هواپیما را نشان می دهد.

Image caption مسیر آخرین پرواز نافرجام خانم ایرهارت