رییس سابق ناظران سازمان ملل: دولت بشار اسد سقوط خواهد کرد

حق نشر عکس no credit
Image caption ژنرال مود گفته است سقوط آقای اسد لزوما به معنای پایان یافتن درگیری‌های ۱۶ ماهه در سوریه نخواهد بود

ژنرال رابرت مود، رییس سابق هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه گفته است که دولت بشار اسد، رییس جمهور سوریه، سقوط خواهد کرد.

ژنرال مود که نروژی است، هفته گذشته سوریه را ترک کرد. او گفته است که سقوط آقای اسد لزوما به معنای پایان یافتن درگیریهای ۱۶ ماهه در این کشور نخواهد بود.

او به خبرگزاری رویترز گفت هر دولتی که علیه مردم خود به زور متوسل شود، دیر یا زود با سقوط روبرو خواهد شد.

در حالی که ارتش سوریه خود را برای عملیات سنگین در شهر حلب آماده می کند، سازمان ملل نسبت به وضعیت غیرنظامیان شهر ابراز نگرانی کرده و گزارش‌هایی از تیراندازی به سوی پناهجویان سوری حکایت دارد.

روز جمعه، ٦ مرداد (٢٧ ژوئیه)، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، با صدور بیانیه ای، ضمن ابراز نگرانی در مورد "قریب الوقوع بودن یک درگیری عمده نظامی در شهر حلب" از ارتش سوریه و نیروهای مخالف حکومت آن کشور خواست تا به امنیت غیرنظامیان ساکن این شهر توجه داشته باشند.

در حالی که نیروهای دولتی با استفاده از تانک و توپخانه، بخش هایی از شهر را زیر آتش سنگین گرفته و در برخی محله ها، جستجوی خانه به خانه را آغاز کرده اند، خانم پیلای، با اشاره به عملیات ارتش در دمشق، از "بروز انگاره ای قابل تشخیص" سخن گفته و در مورد وقوع فاجعه ای انسانی در حلب هشدار داده است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به گزارش های تایید نشده از وقوع "فجایعی" پس از موفقیت ارتش در بازپس‌گیری محله های تحت اشغال مخالفان در دمشق، از اعدام های بدون محاکمه و شلیک تک تیراندازان به سوی غیرنظامیان ساکن این محله ها ابراز نگرانی کرده و چنین اقداماتی را مصداق جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت دانسته است.

ناوی پیلای، ضمن انتقاد از هر دو طرف درگیری، نسبت به تکرار چنین وقایعی در حلب ابراز نگرانی عمیق کرده و گفته است: کسانی که مرتکب این جنایات شوند، نخواهند توانست از چنگ عدالت بگریزند.

حق نشر عکس AP
Image caption پیلای از هر دو طرف درگیری خواسته امنیت ساکنان غیرنظامی حلب را مورد توجه قرار دهند

دو هفته پیش، کمیته بین المللی صلیب سرخ رسما اعلام کرد که سوریه "در وضعیت جنگ داخلی" قرار دارد.

اگرچه کنوانسیون های ژنو راجع به قوانین جنگ، صراحتا از "جنگ داخلی" به عنوان یکی از موارد تحت پوشش این قوانین نام نمی برند، اما تاکید دارند که در "نزاع‌های مسلحانه که دارای ماهیت بین المللی نبوده بلکه در محدوده مرزهای یک کشور روی می دهد" نیز حداقل مقررات جنگی باید رعایت شود که از جمله شامل حفاظت از غیرنظامیان و رفتار قابل قبول با اسیران جنگی است.

در عین حال، با وجود اینکه دولت سوریه با اعزام واحدهای نظامی و به کارگیری ابزار مختلف جنگی به مقابله با مخالفان مسلح پرداخته، اما آنان را "تروریست" نام داده و اطلاق جنگ داخلی به درگیری های جاری را رد کرده است.

'جنگ جنگ‌ها'

همزمان، گزارش های خبری حاکی از آن است که واحدهای ارتش سوریه خود را برای دست زدن به یک ضد حمله گسترده علیه مخالفان مسلح در شهر حلب آماده می کنند.

در روزهای اخیر، گزارش هایی از حرکت نیروهای کمکی ارتش به سوی حلب انتشار یافته بود و مطالب رسانه های دولتی سوریه در روز جمعه حاکی از اهمیتی است که برای نتیجه جنگ حلب قائل هستند.

روز جمعه، یک وبسایت طرفدار دولت سوریه به نقل از "یک منبع آگاه" از رویارویی نیروهای دولتی و مخالفان در حلب با عنوان جنگ جنگ‌ها یا "مادر جنگ ها" نام برد و دولت های خارجی، به خصوص ترکیه را به حمایت تسلیحاتی و تدارکاتی از "تروریست ها" متهم کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش سوریه می‌داند که تسلط مخالفان بر حلب اعتبار حکومت را زیر سئوال خواهد برد

وبسایت سویدا به نقل از این منبع نوشت که "حلب نبرد نهایی ارتش عربی سوریه است و پس از حذف کامل تروریست ها، سوریه رسما شکست طرح ترکیه برای تسلط بر خاورمیانه را اعلام خواهد کرد."

روز پنجشنبه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، گفت که دوره حکومت بشار اسد و نزدیکان او به زودی به پایان می رسد و مردم سوریه باید خود را برای دوران پس از اسد آماده کنند.

در روزهای اخیر، گزارش هایی از تلاش مخالفان مسلح حکومت بشار اسد برای تسلط بر شهر حلب و همزمان، اعزام نیروهای کمکی ارتش و مخالفان به سوی این شهر منتشر شده است.

حلب دومین شهر مهم و مرکز عمده فعالیت های اقتصادی سوریه است و تا چندی پیش، نشانه ای از حرکت های اعتراضی در آن دیده نمی شد.

به گفته ناظران، سقوط حلب نه تنها از نظر اقتصادی برای حکومت سوریه فاحعه بار است بلکه می تواند باعث تردید جدی در مورد بقای این حکومت خواهد شد.

رسانه های دولتی سوریه در روز جمعه همچنان از ادامه عملیات ارتش در دمشق و دیگر شهرهای این کشور خبر دادند و هدف از این عملیات را "پاکسازی" این نقاط از "تروریست های مسلح" عنوان کردند.

تیراندازی به سوی پناهجویان

در خبری دیگر در مورد تحولات سوریه، خبرگزاری رسمی کویت - کونا - به نقل از بیانیه وزیر اطلاع رسانی اردن گزارش کرده است که نظامیان سوریه مستقر در مرز با اردن به سوی گروهی از پناهجویان سوری تیراندازی کرده اند.

حق نشر عکس AP
Image caption اردن میزبان دهها هزار پناهجوی سوری است که از زمان آغاز برخورد با اعتراضات از شهرهای خود گریخته اند

سرپرست سازمان خیریه اردنی "کتاب و السنة" که پنجاه هزار آواره سوری را تحت پوشش دارد هم به خبرگزاری فرانسه گفته است که این واقعه در ساعات شب گذشته روی داد و در جریان آن، یک کودک سه ساله سوری هدف اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

براساس این گزارش، با آغاز تیراندازی، مرزبانان اردنی در صدد برآمدند تا به پناهجویان در عبور از مرز کمک کنند اما خود هدف تیراندازی نفرات ارتش سوریه قرار گرفتند.

در گزارش های اولیه، آمده بود که یک سرباز اردنی هم که در صدد نجات کودک سوری برآمده بود در اثر اصابت گلوله زخمی شده اما سرپرست سازمان "کتاب و السنة" این گزارش ها را نادرست خوانده است.

از زمان آغاز برخورد خشونت آمیز نیروهای دولتی سوریه با معترضان در آن کشور، چند هزار تن از شهروندان سوری به کشورهای اردن، ترکیه، لبنان و عراق گریخته اند.

گفته می شود بیش از یک میلیون نفر از شهروندان سوریه نیز در داخل آن کشور آواره شده اند.

در حال حاضر، اردن میزبان بیش از یکصد و چهل هزار پناهنده سوری است که تنها چند هزار نفر از آنان نزد نمایندگان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نام‌نویسی کرده اند.

مطالب مرتبط