سازمان ملل: دسترسی مردم خاروغ به کمک‌های بشردوستانه را تأمین کنید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سازمان ملل از تأثیر عملیات نظامی بر وضعیت بشردوستانه در خاروغ نگرانی خود را ابراز کرده است

سازمان ملل متحد از دولت تاجیکستان خواسته است که راه را برای ارزیابی نیازها و ارائه کمک‌های بشردوستانه به ساکنان خاروغ باز کند.

مرکز منطقه‌ای سازمان ملل برای دیپلوماسی پیشگیرنده در آسیای میانه‌ و دفتر نمایندگی سازمان ملل در تاجیکستان شب ۲۷ ژوئیه با صدور بیانیه‌ای مشترک از درگیری‌های خشونتبار در خاروغ و تلفات انسانی ابراز نگرانی کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است که سازمان ملل از زمان آغاز عملیات نیروهای دولتی در خاروغ از ۲۴ ژوئیه به این سو تحولات در این شهر را پیگیری می‌کند.

این سازمان از احتمال اثراتی که این عملیات بر وضعیت بشری در شهر خاروغ و اطراف آن برجا می‌گذارد، نگرانی خود را مطرح کرده است.

سازمان ملل می‌گوید که از تمدید آتش‌بس در خاروغ تقدیر می‌کند، اما از دولت تاجیکستان می‌خواهد که برای حفظ جان و حمایت از حقوق مردم غیرنظامی در جریان عملیات تدابیر لازم را به مورد اجرا گذارد.

در بیانیه سازمان‌های وابسته به سازمان ملل آمده است: "بویژه، ما از همه جانب‌های درگیر می‌خواهیم که خویشتنداری نشان بدهند و دسترسی ایمن مردم به خدمات پزشکی، غذا و وسایل مورد نیاز اولیه را فراهم کنند. سازمان ملل برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم آسیب‌دیده آماده است."

سازمان ملل با اشاره‌ به قطع ارتباط با ولایت خودمختار کوهستان بدخشان می‌نویسد ارزیابی واقع‌بینانه اثراتی که عملیات نیروهای دولتی در زندگی مردم گذاشته، مشکلی است که نیاز به حل و فصل سریع دارد.

"با توجه به این محدودیت‌ها، سازمان ملل توان ارزیابی نیاز به کمک‌های بشردوستانه را که ناشی از خشونت‌های اخیر است، ندارد. ما از دولت تاجیکستان می‌خواهیم که دسترسی سازمان ملل و سازمان‌های دیگر بشردوستانه به شهر خاروغ و محلات پیرامون آن را برای ارزیابی سریع نیازهای مردم آسیب‌دیده فراهم سازد."

"ازتباط برقرار شود"

در بیانیه دفتر نمایندگی سازمان ملل در تاجیکستان و مرکز دیپلماسی پیشگیرنده سازمان ملل در آسیای میانه‌ همچنین آمده است که مانع قطع ارتباط با بدخشان موجب نگرانی و خشم بسیاری از مردمی شده است که در منطقه پیوندان و دوستان و همکارانشان سکونت دارند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اخبار رسیده حاکی از کشته شدن عده زیاد غیرنظامیان در خاروغ است

با توجه به این مشکل، سازمان ملل متحد از دولت تاجیکستان قاطعانه تقاضا کرده است که آزادی بیان را تضمین کند و ارتباط با ولایت کوهستانی خودمختار بدخشان را هرچه سریع‌تر برقرار سازد.

این سازمان می‌گوید که تحولات در خاروغ را همچنان دنبال خواهد کرد و فعلاً برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به شهروندان بدخشان تدارک می‌بیند.

سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرده که وضعیت در شهر خاروغ، مرکز ولایت بدخشان، به طور مسالمت‌آمیز حل و فصل شود.

بیانیه سازمان ملل متحد در حالیست که بعد از ظهر روز جمعه، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در ملاقات با عده‌ای از سفرای کشورهای خارجی مسائل مربوط به وضعیت بدخشان را بررسی کرده است.

در این ملاقات، آقای رحمان قاطعانه گفته است که هدف عملیات در خاروغ بازداشت مظنونان در قتل رئیس بخش امنیت بدخشان است و دولت تمام چاره‌ها را می‌‌اندیشد، تا گروه‌های مسلح سلاح بر زمین گذارند.

در مقابل، نمایندگان کشورهای خارجی از رئیس جمهوری تاجیکستان خواسته‌اند که تحقیق و بازجویی افرادی که در جریان عملیات بازداشت شده‌اند، به طور شفاف و با رعایت حقوق آن‌ها انجام شود.

این در حالیست که خبرهای رسیده از خاروغ حاکی از این است که ده‌ها نفر از مردم وحشت‌زده در تلاش برای فرار از شهر با اعضای خانواده‌های خود هستند و صدها تن دیگر بشدت به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

"زندانی در خانه‌های خود"

در حالی که آتش‌بس اعلام‌شده توسط دولت تا به روز ۲۸ ژوئیه تمدید شده است، بسیاری از ساکنان شهر خاروغ از آن بیمناکند که فردا درگیری‌های خشونتبار بین نیروهای دولتی و مخالفان دوباره آغاز خواهد شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption منابع محلی می‌گویند که نیروهای دولتی به سوی منازل مردم تیراندازی کرده‌اند

روز جمعه، شماری از خارجیان خاروغ را ترک کرده و وارد دوشنبه شدند. پیشتر عده‌ای از جهانگردان نیز خاروغ را ترک کردند. برخی از خارجیان می‌گویند که شهر در انزوا قرار گرفته و مردم وحشت‌زده در خانه‌های خویش زندانی شده‌اند.

شماری از ساکنان شهر خاروغ که به مناطق امن‌تری در ولایت بدخشان، از جمله به ناحیه روشان، فرار کرده‌اند، در صحهبت تلفنی گفتند که ساکنان شهر در انزوا قرار گرفته و بشدت به مواد غذایی نیاز دارند.

از روز آغاز عملیات نظامی در این شهر، بازارها و مغازه‌ها تقریباً از فعالیت بازمانده و انتقال مواد غذایی اضافی به این منطقه قطع شده است.

بدخشان منطقه‌ای کوهستانی بوده و با بیش از دویست هزار جمعیت از فقیرترین مناطق تاجیکستان محسوب می‌شود. بخش اعظمی از مردم این استان برای دریافت کار به روسیه و کشورهای دیگر مهاجر شده‌اند.

قیمت مواد غذایی در بازارهای این ولایت به دلیل دوری راه و دشواری حمل و نقل همیشه نسبت به سایر مناطق تاجیکستان گران‌تر بوده است.

اما اکنون ناظران محلی می‌گویند که قطع ارتباطات و مسدودیت راه‌ها شهر خاروغ و نواحی پیرامون آن را در واقع در محاصره اقتصادی قرار داده است.

مطالب مرتبط