گزارش‌ها از تیراندازی شبانه و اعزام نیروی بیشتر به خاروغ

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شب گذشته یک آتش‌سوزی در منزل مسکنی در محله موسوم به "سلخوزتکنیک" مشاهده شده است

گزارش‌های رسیده از شهر خاروغ حاکی از تیراندازیدر محله موسوم به “سلخوزتکنیکا”ی این شهر در شب گذشته بوده است.

این در حالیست که منابع رسمی در بدخشان به رسانه‌های روسیه گفته‌اند که شب گذشته اوضاع در این شهر آرام بوده است.

منابع غیررسمی می‌گویند که در محله "سلخوزتکنیکا" نیروهای دولتی مستقر شده‌اند. به گفته یک ساکن محلی که نخواست نامش افشا شود، یک منزل مسکونی در این منطقه در اثر اصابت خمپاره آتش گرفته، ولی به باشندگان آن آسیبی نرسیده است.

همچنین، وی می‌گوید که صدای شلیک گلوله در شهر خاروغ از ساعت ۲۲:۰۰ شب گذشته تا ساعت ۵:۰۰ صبح امروز ادامه‌ داشته و در حال حاضر وضع شهر خاروغ آرام بوده است.

ولی جوانی از شهر خاروغ که خود را "باب" معرفی کرده، ساعت ۱۰:۳۰ امروز، جمعه ۲۷ ژئیه، از طریق اینترنت خبر داده است که صدای شلیک گلوله تکتیر‌اندازان دولتی که در کوهستان شهر قرار گرفته‌اند، در محله موسوم به برخاروغ این شهر شنیده می‌شود.

از سوی دیگر، عده‌ای از ساکنان ناحیه روشان در صحبت تلفنی گفته‌اند که شاهد عبور ستونی زره‌پوشان در مسیر دوشنبه - خاروغ شده‌اند.

برخی از ساکنان این شهر که در دو روز آرامی نسبی از بدخشان به شهر دوشنبه بازگشته‌اند، از آن نگرانند که در صورت ازسرگیری درگیری‌ها میان دولت و پیکارجویانی که جانب دولت آن‌ها را "جنایت‌پیشه" می‌داند، شهر خاروغ به ویرانه‌ای تبدیل خواهد یافت.

در این شهر حدود ۳۰ هزار ساکن به سر می‌برد و در فصل تابستان کودکان و نوجوانان و دانشجویان زیادی برای تعطیلات تابستانه به شهر خاروغ و مناطق دیگر بدخشان می‌روند.

ارتباطات با بدخشان تا حال کاملاً برقرار نشده و تنها در برخی از نواحی دورتر از شهر خاروغ برخی از شرکت‌های تلفن همراه خدماتشان را دوباره برقرار کرده‌اند.

نگرانی‌ها از آغاز عملیات دوباره در شهر خاروغ در حالی مطرح شده‌اند که بعد از ظهر روز ۲۵ ژوئیه، رئیس جمهوری تاجیکستان در جلسه اضطراری دولت تاجیکستان وضع امنیتی در بدخشان را بررسی کرد و از مردم این استان، بویژه افراد بانفوذ محلی، دعوت کرده است که در انجام عملیات برای بازداشت افراد به گفته او "جنایت‌پیشه" و مجازات آن‌ها با نیروهای دولتی همکاری کنند.

همچنین، پرزیدنت رحمان صبح آن روز دستور آتش‌بس یا قطع عملیات در شهر خاروغ، مرکز ولایت بدخشان را داد.

و در این باره قادر قاسم، استاندار بدخشان، در جمع شماری از مردم تظاهرکننده در میدان مرکزی شهر خاروغ، روز ۲۵ ژوئیه اطّلاع داده است.

عملیات نیروهای دولت در شهر خاروغ به دنبال کشته شدن عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش کمیته امنیت ملی تاجیکستان در بدخشان، روز ۲۴ ژوئیه آغاز شد.

ژنرال نظراف، روز شنبه ۲۱ ژوئیه در یک مناقشه در نزدیکی شهر خاروغ کشته شد و مقامات افراد وابسته به طالب ایام‌بیک‌اف، مسئول پاسگاه مرزی اشکاشم را که از فرماندهان بانفوذ مخالفان در زمان جنگ داخلی محسوب می‌شد، در این حادثه مظنون دانسته‌اند. اما آقای ایام‌بیک‌اف در نامه‌ای به رئیس جمهوری تاجیکستان ارتباط خود و نزدیکانش با این حادثه را تکذیب کرده است.

مسئولان کمیته امنیت ملی و وزارت امور داخله، اعلام کرده‌اند که در عملیات ۲۴ ژوئیه در شهر خاروغ، ۳۰ نفر از افراد مسلح مخالف دولت کشته و ۴۰ نفر دیگر بازداشت شده‌اند.

همچنین، مسئولان نهادهای انتظامی و امنیتی افغانستان نیز از بازداشت سه فرد وابسته به گروه طالب ایام‌بیک‌اف را در قلمرو افغانستان بازداشت کرده‌اند.

بدخشان منطقه‌ای کوهستانی بوده و با بیش از دویست هزار جمعیت از فقیرترین مناطق تاجیکستان محسوب می‌شود. این ولایت در زمان جنگ داخلی پنج ساله در سال‌های ۱۹۹۲-۹۷ در تاجیکستان از پایگاه‌های اصلی مخالفان محسوب می‌شد.

مطالب مرتبط